Zkrachovalý podnikatel Michal Mička se bude moci oddlužit. Věřitelé s rozhodnutím soudu nesouhlasí

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

micka01

Foto: C2H

Podnikatel Michal Mička se po krachu svých módních značek oddluží

0Zobrazit komentáře

Případ zkrachovalého podnikatele Michala Mičky napsal další kapitolu. Městský soud v Praze v pondělí schválil oddlužení čtyřiatřicetiletého majitele módní značky Pietro Filipi a bývalého majitele značky Kara. Mička dluží nejméně 120 milionů korun a ručí za další půjčky svých firem ze skupiny C2H, jejichž dluhy se pohybují ve stamilionech. Vyplývá to z údajů v insolvenčním rejstříku, na které dnes upozornil deník E15. Někteří věřitelé byli proti Mičkovu oddlužení. Podle nich podnikatel jednal nepoctivě, což Mička podle soudu popřel. Soud uvedl, že nebyl prokázán žádný jeho nepoctivý záměr.

Kromě splatných dluhů přes 120 milionů vůči Mičkovi také podnikatel podle soudu figuruje jako směnečný ručitel za některé z dluhů své firmy C2H Equity, které loni na jaře přesahovaly 280 milionů korun. Podle informací z loňského září přihlásili věřitelé vůči Mičkovým firmám C2H Retail Holding, C2H Financial a C2H Equity pohledávky za 1,7 miliardy korun. Mička je nyní podle informací soudu zaměstnán jako projektový manažer ve firmě Clareo, jejímž jediným majitelem je spoluzakladatel Pilulky Petr Kasa, a je prý ochoten dluhy postupně splácet.

Věřitelé protestující proti Mičkově žádosti o schválení oddlužení uváděli, že podnikatel jednal nepoctivě. Například se podle nich dál zadlužoval i v době, kdy už věděl, že nebude schopen dluhy splácet. „Rozhodnutí soudu samozřejmě musím respektovat a respektuji, jakožto zástupce věřitelů a také insolvenční správce se zvláštním povolením, ale příliš nerozumím tomu, proč bylo panu Mičkovi oddlužení povoleno,“ napsal ve svém vyjádření advokát Jan Langmeier, který zastupuje část věřitelů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Mička podle věřitelů nenavrhl žádný způsob vyrovnání dluhů. Soud ve svém rozhodnutí píše, že Mička námitky věřitelů popřel a také podle soudu nebyl v jednání Mičky zjištěn nepoctivý záměr. Dále soud uvedl, že Mička jednal při postupném zadlužování lehkomyslně, ale podobně lehkomyslní byli i věřitelé. Při poskytnutí půjček Mičkovi a jeho firmám se podle soudu spokojili se zajištěním stojícím pouze na povědomí o předchozích úspěších podnikatele.

„Naprosto se ztotožňuji s tím, co napsalo hned několik věřitelů k přihlášeným pohledávkám za panem Mičkou, tedy že jeho snaha o oddlužení touto formou je vedena nepoctivým záměrem. Nemohu souhlasit s tím, co stojí v odůvodnění od Městského soudu v Praze, tedy že v chování pana Mičky lze spatřovat lehkomyslnost. Připravit věřitele o stovky milionů korun podle mého mínění opravdu není pouze lehkomyslnost,“ doplňuje Jan Langmeier.

Mička podle obchodního rejstříku nadále figuruje jako předseda představenstva ve firmě Pietro Filipi Holding s anonymními vlastníky prostřednictvím akcií na jméno. Podle státní Evidence skutečných majitelů je nepřímým skutečným vlastníkem firmy Mička. Společnost je v konkurzu. Další zkrachovalá firma původně vlastněná Mičkou, Kara Trutnov, už má povolenou reorganizaci. Karu nyní vede její dřívější majitel Zdeněk Rinth, který se v této věci spojil se skupinou Natland a záchranu financuje. Skupina Natland, která je největším věřitelem Kary, by se měla při reorganizaci stát vlastníkem firmy.

S přispěním ČTK.

CzechCrunch Jobs