Zkusili jsme nového soka ChatGPT od Mety. Bude ve WhatsAppu i Instagramu, tvoří obrazy v reálném čase
Velké jazykové modely Llama 3 v Evropě zatím dostupné oficiálně nejsou. V některých úkonech mají být lepší než textový generátor od OpenAI.
Když startup OpenAI se svým textovým generátorem ChatGPT na podzim 2022 rozjel mánii okolo generativní umělé inteligence, soustředil se šéf Mety Mark Zuckerberg na svůj projekt virtuálního světa metaverse. Kvůli tomu sice jeho firma nástup umělé inteligence (AI) zaspala, nyní je ale odhodlaná technologické závody vyhrát. V USA a dalších zemích spouští zdarma dostupného virtuálního asistenta poháněného novými jazykovými modely Llama 3 v aplikacích jako Instagram, Facebook a WhatsApp, ale i na dedikované webové stránce. V Česku oficiálně službu nevyzkoušíte, cestu k ní ale najít lze.
Meta svého asistenta oznámila už loni v září. V Evropě zatím novinka ani v aplikacích, ani na webu oficiálně dostupná není. Užít si ji mohou uživatelé ve Spojených státech a dalších zemí včetně Kanady nebo Nového Zélandu. Asistent poháněný umělou inteligencí od Mety má být nicméně v budoucnu dostupný celosvětově zhruba tří miliardám uživatelů, které na svých platformách Meta má.
Pokud využijete VPN, lze si ale vyzkoušet umělou inteligenci od Mety vyzkoušet již nyní. V případě, že se díky VPN připojíte například ze Spojených států, stačí otevřít stránku Meta.ai, kde na vás čeká jednoduché uživatelské prostředí, které je vidět i v galerii níže. Pokud už jste nějaký nástroj generativní AI zkoušeli, bude vám povědomé. Ve spodní části obrazovky je lišta pro zadávání textových pokynů a uprostřed obrazovky se objevují následné odpovědi systému.
Aby byla nová konkurence ChatGPT výkonná, o to se stará Llama 3, nová generace vlastních velkých jazykových modelů Mety. Podle srovnání, která technologická firma Marka Zuckerberga při vydání ukázala, je třetí Llama v určitých ohledech výkonnější než konkurence jako ChatGPT od OpenAI, platí to prý třeba u kódování. Nynější vydání se týká dvou menších modelů, ten nejvýkonnější firma plánuje vydat v příštích měsících.
Podobně jako u ChatGPT může být také v Meta AI výsledkem nejen text, ale také obrázky, ze kterých navíc nový systém dokáže vytvořit několikasekundové animace po vzoru GIFů. Stačí u snímků kliknout na tlačítko Animovat. Na první pohled nejzajímavější novinkou je tvorba obrázků v reálném čase.