Zlatá, růžová a hvězdné nebe k tomu. V pražském Rudolfinu se vybarvilo nové edukační centrum

Každému, kdo se chce o hudbě dozvědět víc, jsou k dispozici nové vzdělávací prostory. Inspiruje v nich živá paleta barev a plejáda hvězd.

educentrum-nahled

Foto: Peter Fabo

Přízemní prostory pražského Rudolfina se proměnily na hravé edukační centrum

0Zobrazit komentáře

Pražské Rudolfinum pravidelně rozehrávají koncerty České filharmonie, nyní se ale rozehrály i jeho přízemní prostory. Nikoliv však houslemi, harfami, flétnami a pozouny, ale barvami. Pod taktovkou pražského 0,5 Studia architektů Pavla Nového a Víta Svobody zde totiž vzniklo nové edukační centrum, svěže pojaté místo setkávání, kterým pokračují předchozí proměny ikonického neorenesančního paláce. Centrum oděné ve zlatých, červených a růžových tónech zve na vzdělávací programy pro děti i dospělé.

Česká filharmonie začala v roce 2018 modernizovat prostory svého současného sídla a uspořádala dvě architektonické soutěže. V prvním případě se jednalo o úpravy předsálí Dvořákovy síně, které oživily nové vstupy podle návrhu ateliéru Lenky Míkové. Ve druhém zadání spočívalo v přeměně části přízemí na edukační centrum. Pro vzdělávací účely totiž Česká filharmonie dosud využívala Dvořákovu a Sukovu síň, které však mají své limity.

S myšlenkou na výstavbu edukačního centra přišel už před lety vedoucí oddělení investic a správy Rudolfina, architekt Lukáš Duchek. Nejprve však bylo potřeba uvolnit jižní křídlo paláce.

„Upravené prostory se nacházejí v přízemí historické budovy, v místě původních pokladen a kanceláří. Zdánlivě nevyhovující prostory se podařilo přizpůsobit jejich nové funkci a na první pohled zásadní limity a nedostatky přetvořit v jejich přednosti,“ uvádějí architekti Pavel Nový a Vít Svoboda z 0,5 Studia.

educentrum-6

Foto: Peter Fabo

Za návrhem interiéru stojí pražské 0,5 Studio

To vsadilo na pojetí plné barev, které je velmi variabilní a splňuje všechny požadavky na funkční využití prostoru. Jeho různorodost umožňuje jak soustředěné vnímání hudby a sdělovaných informací, tak relaxaci. Jednotlivé místnosti se od sebe odlišují, vzájemně na sebe však navazují tak, aby vznikl smysluplný celek. Ten navíc odkazuje na velkorysost a honosnost paláce z konce 19. století.

„Povedlo se vytvořit současné prostředí jako autonomní svět, který reflektuje architekturu budovy, kontext České filharmonie a především fenomén hudby. Poskytuje volné pole pro práci lektorů a jejich rozmanité programy,“ vysvětlují architekti, kterým se podařilo v prostoru rozpracovat různé atmosféry především díky využití rozmanitých prvků v interiéru.

Tím nejvýraznějším a nejpodmanivějším příkladem je první auditorium, jehož strop zdobí ​​osvětlení v podobě hvězdného nebe nad hlavou – získalo tak název Vesmír. Celý prostor prozařují také tři výrazně osvětlené zlaté výklenky, které jsou navíc nenápadnou vzpomínkou na původní pokladny Karla Pragera. Zlatá barva odkazuje k materiálům žesťových hudebních nástrojů.

Zlatá barva je dominantní také ve druhém auditoriu, které lze využít jako přednáškový sál, hernu, prostor pro lektorské workshopy nebo jako výtvarnou dílnu. Prostor pro odpočinek neboli respirium kombinuje růžové a červené tóny se zlatě obloženým loubím, které ho vizuálně spojuje s oběma auditorii. Celkový dojem zde dotváří efektní dřevěný lamelový strop, v němž je důmyslně skryto osvětlení, ale také vzduchotechnika a další technologie.

„Z nového edukační centra máme velkou radost. Je krásným doplňkem velkých a reprezentativních prostor Dvořákovy a Sukovy síně, kde se dosud edukační programy odehrávaly nejčastěji. Teď k nim přibyla trojice krásných místností, které jsou komornější a řekněme rodinnější,“ pochvaluje si vedoucí oddělení vzdělávacích programů v Rudolfinu Petr Kadlec.

educentrum

Foto: Peter Fabo

Prostor tvoří tři hlavní místnosti, které jsou propojené, ale fungují i nezávisle na sobě

educentrum-2

Foto: Peter Fabo

Různorodost centra umožňuje jak soustředěné vnímání hudby a sdělovaných informací, tak relaxaci

Diskuze (0)

Novinka

Anonym