Změnila poslech hudby, přitom začínala přes SMS. Aplikace Shazam slaví 20 let
Za pár vteřin zjistí název skladby, která právě hraje. To jí vyneslo velkou slávu, stovky milionů uživatelů i zájem od Applu.
Kolikrát se vám stalo, že jste slyšeli dobrou písničku, ale neznali její název? Pravděpodobně vícekrát. Ať už hrála ve filmu, na párty nebo ve vedlejším autě. A zatímco dříve jste museli hudbu složitě dohledávat na internetu podle úryvků textů nebo se ptát kamarádů, dnes stačí jen vytáhnout telefon, spustit Shazam a nechat aplikaci pár vteřin poslouchat. Jedna z nejzajímavějších hudebních pomůcek, kterou za stovky milionů dolarů koupil Apple, teď slaví už dvacet let na trhu. A je čím dál populárnější.
Prvopočátky vzniku mobilní aplikace Shazam se datují až do roku 1999. Tehdy se Chris Barton a Philip Inghelbrecht, studenti Kalifornské univerzity v Berkeley a současně zaměstnanci britské konzultační společnosti Viant, rozhodli, že by lidem rádi usnadnili život při rozpoznávání písniček, u kterých neznají název. Začali proto hledat někoho, kdo v oboru identifikování digitálních signálů umí chodit.
Do svého týmu přizvali počítačového inženýra Averyho Wanga a společně rozjeli malou firmu, pod kterou začali Shazam postupně vyvíjet. Tehdy ještě s názvem 2580, což byla číselná zkratka, na kterou lidé volali, když chtěli název písničky zjistit. V raných dobách, respektive okolo roku 2002, totiž nešlo o aplikaci v pravém slova smyslu, ale službu, jež fungovala na vytočení telefonního čísla.
Zatímco dnes Shazam spustíte a kliknutím aktivujete rozpoznávací technologii, před dvaceti lety museli uživatelé zavolat na číslo a nechat telefon v režimu volání. Po zhruba třiceti vteřinách se hovor sám ukončil a obratem dorazila textová zpráva, která název skladby i jejího tvůrce obsahovala. Plus si za to lidé museli platit – buď pár centů za poslech, nebo okolo pěti dolarů měsíčně za neomezený přístup.