Znásilňovaná Anička není jen jedna. Veřejnost je vyburcovaná, říká zakladatelka Pod svícnem

„Téměř každý den se k nám dostane případ sexualizovaného násilí,“ říká v podcastu Crunch Michaela Studená, zakladatelka iniciativy Pod svícnem.

Michaela Studená

Foto: CzechCrunch

Michaela Studená, zakladatelka iniciativy Pod svícnem, byla hostem podcastu Crunch.

0Zobrazit komentáře

Českem poslední týdny rezonuje příběh Aničky. Dívky, kterou opakovaně znásilňoval nevlastní otec a Krajský soud v Brně mu pravomocně udělil pouze podmíněný trest. Dívka později skončila v psychiatrické léčebně – o svém příběhu ale začala mluvit s médii a odmítla interpretaci soudu, že na ni násilí nemělo vážnější následky.

Iniciativa Pod svícnem, za kterou stojí Michaela Studená a poslankyně STAN Barbora Urbanová a jež pomáhá obětem domácího a sexualizovaného násilí, uspořádala pro Aničku sbírku. Přes 11 tisíc lidí jí poslalo bezmála pět milionů korun, které dívka použije na rekonvalescenci, bydlení a osamostatnění se od rodiny.

„Anička je jedna z prvních, která veřejně vystoupila, podala několik desítek rozhovorů a chce o tom příběhu mluvit a říct, jak to bylo z jejího pohledu, že její případ není jen nějaký novinový titulek. Obdivuju ji za to i proto, že si prošla traumatickou zkušeností, je to mladá holka, mnoho z nás by to položilo,“ říká Michaela Studená v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým. Můžete si jej pustit ve videu níže, na YouTubu, Spotify nebo Apple Podcasts.

„Psychicky na tom teď není úplně dobře, začíná na ni pomalu doléhat celá situace, možná opadl i nějaký adrenalin. Musí se teď dát do pořádku jak fyzicky, tak mentálně. Bude to běh na dlouhou trať, nebude to na měsíc ani rok. Podle našich zkušeností se sexualizovaným násilím v rodině, to může trvat i desítky let,“ dodává. 

Rozhovor vznikl minulý týden ještě předtím, že brněnský krajský soud zveřejnil písemné odůvodnění rozsudku. V něm prvotní vyvolání sexuálního kontaktu s otčímem připisuje oběti – byť byla v té době nezletilá. Podle soudu u Aničky sice důsledkem znásilňování vznikla duševní porucha, podle znaleckého posudku však měla mírnější charakter. To Michaela Studená nebo advokátka Lucie Hrdá, která se sexualizovaným násilí dlouhodobě zabývá, odsuzují. Podle nich jde o svalování viny na oběť. 

Prakticky každý den dostáváme minimálně jeden příběh o zneužívání či znásilňování v dětství. Tahle Anička se postavila do čela průvodu ostatních Aniček a zvedla hlas, aby řekla: Já jsem tady, jsem normální člověk z masa a kostí, a ne jen někdo ze soudních spisů, prožila jsem si to, bylo to brutální a chci s tím bojovat. Protože systém se za mě nepostavil, tak se musím já postavit systému,“ dodává Studená.

Soudům věří necelá desetina obětí

Iniciativa Pod svícnem si ve spolupráci s agenturou Ipsos nechala nedávno zpracovat průzkum, podle kterého české justici důvěřuje pouhých osm procent obětí domácího násilí. Šedesát procent neřeší situaci s policií, většinou se obrací na blízké nebo na psychologa – desetina dotázaných neřeší situaci, ve které se nachází, vůbec s nikým. 

„Osvětu v této oblasti děláme také proto, abychom pomáhaly s takzvanými soft skills – často se totiž stává, že někdo, ač hrozně nerad, tu situaci bagatelizuje. Když za vámi někdo přijde a řekne vám o tom, že třeba ho týrá partner či partnerka nebo rodič, to nejhorší, co můžete říct je: Ale prosím tě, nevymýšlíš si?“ vysvětluje Studená.

Michaela Studená

Michaela Studená, zakladatelka iniciativy Pod svícnem.

Přesto za roky v oblasti domácího násilí pozoruje pozitivní obrat a doufá v rychlé přijetí nového zákona o domácím násilí i redefinice znásilnění. „Jsem optimistická, cítím, že nabíráme momentum. Veřejnost je teď vyburcovaná, aktivistická v oblasti domácího a sexualizovaného násilí. Když jsme začínali se Svícnem, všichni nám říkali říkali: Prosím tě, to se do médií nikdy nedostane, to nikoho nezajímá,“ dodává.

Celý rozhovor si pusťte ve videu výše, na YouTubu, Spotify nebo Apple Podcasts.

Obchoďák? Ne, Vltavská filharmonie. Zjišťovali jsme dojmy z budoucí architektonické ikony Prahy

Vyrazili jsme do terénu, abychom zjistili, jestli se lidem Vltavská filharmonie skutečně líbí. A jestli se k městu hodí. Odpovědi mohou překvapit.

Filip HouskaFilip Houska

vf-1

Foto: CzechCrunch

Vltavská filharmonie a kde ji najít

0Zobrazit komentáře

Že prý v Praze nevzniká moderní architektura a kvalitních veřejných budov je tady jako šafránu. Změní tedy pohled budoucí Vltavská filharmonie, stavba, která momentálně hýbe českou společností? Názory Pražanů na novou ikonu jejich hlavního města jsme vyrazili zjišťovat přímo do ulic. A některé odpovědi vás asi překvapí.

Je tomu sotva pár dní, co jsme v našem podcastovém studiu přivítali Bjarkeho Ingelse, slavného dánského architekta, který za návrhem Vltavské filharmonie stojí. Jenže ani člověk takových kapacit nedokáže odhadnout, jak zapůsobí na běžné občany – na ty, kteří ji budou vidět třeba denně cestou do práce nebo do školy.

Vyrazili jsme se proto do ulic ptát lidí na to, jak se jim Vltavská filharmonie podle nových vizualizací líbí a jak jim zapadá do architektonického kontrastu města. A byť ji někteří nejprve vůbec nepoznali a rovnou by do ní nastěhovali kuchaře, kancelářské pracovníky nebo cennosti z muzeí, někteří jsou s ní spokojení.

„Na návrhu vypadá hezky,“ říká jedna z respondentek. „Ale jelikož bydlím na Vltavské (oblast, kde filharmonie vyroste – pozn. red) celý život, mám obavy, že tam přitáhne strašně moc lidí, o což úplně nestojím,“ dodává. „Takhle… na obrázcích vypadá všechno pěkně,“ říká jiný z respondentů. Takže?


Vše, co musíte o Vltavské filharmonii vědět

V jaké fázi se Vltavská filharmonie momentálně nachází? Jakými změnami její návrhy v poslední době prošly? A jakou slavnou českou symfonickou básní je inspirovaná?

vltavska-filharmonie

Přečtěte si takéPodívejte se na nové vizualizace očekávané Vltavské filharmonieBudoucí pražská ikona nejen pro milovníky hudby. Podívejte se na nové vizualizace Vltavské filharmonie


Rozhovor s jejím autorem Bjarkem Ingelsem

Proč je Vltavská filharmonie Ingelsovým životním projektem, ačkoliv má za sebou celou řadu významných budov? A proč se mu zpočátku lokalita příliš nelíbila?


Výběr nejzajímavějších vizualizací

Jak bude Vltavská filharmonie vypadat? Jak se bude vyjímat z ptačí perspektivy v nocí zakryté Praze? A jak bude vypadat její těsné okolí?

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený CzechCrunch (@czechcrunch)