Znáte Noc kostelů nebo divadel? Teď si užijete Noc pivovarů, ležáky i kyseláče ochutnáte v 21 podnicích
První ročník Noci pivovarů se uskuteční příznačně v Plzeňském kraji, kde se zrodil český ležák, který proslavil tuzemské pivo po celém světě.
Otevřou se vám jindy zamčené dveře. Podíváte se do zákulisí míst, která jste dosud znali úplně jinak. A možná i ochutnáte zlatou várku připravenou jen a pouze pro tuhle příležitost. Už v pátek 25. dubna začne Noc pivovarů, tak trochu jiná variace na oblíbené akce jako Noc divadel nebo Noc kostelů.
Češi se už několik let mohou kochat při neobvyklých návštěvách kulturních i sakrálních staveb, letos ale startuje první ročník události, k jejímuž tématu má naše země možná nejblíž. Noc pivovarů. Zapojených jich je jednadvacet, všechny z kraje, jenž je pivu nejzaslíbenější – z toho Plzeňského.
„Myšlenka Noci pivovarů je iniciativou plzeňských sládků. Proto se první ročník Noci pivovarů uskuteční příznačně v Plzeňském kraji, kde se zrodil český ležák, který proslavil české pivo po celém světě,“ vysvětluje šéf organizačního týmu Marek Pražák. „Ale pokud bude první ročník úspěšný, budeme zvažovat rozšíření i do dalších krajů nebo dokonce na celé Česko.“
Plzeňsko se samozřejmě nejvíc pojí s Pilsnerem a právě jeho sládci byl u prvotní myšlenky Noci pivovarů. „O uspořádání podobné akce diskutovali už loni. Cílem bylo ukázat pivovarské řemeslo, jeho tradici, ale i propojení s moderními technologiemi,“ vysvětluje Pražák. Jeho tým pak s touhle myšlenkou a díky kontaktům od plzeňských sládků oslovil i další podniky.
„Nabídli jsme účast všem pivovarům v kraji. Odezva je velmi pozitivní,“ říká. To znamená, že kromě Prazdroje jich navštívíte ještě dvě desítky. „A zapojení Prazdroje je stejné jako kteréhokoliv jiného pivovaru. Jedním z principů Noci pivovarů je naprostá samostatnost a volná ruka při tvorbě programu. Každý může pro své návštěvníky připravit něco jiného a není nijak omezen,“ dodává Pražák.
Domovarníci v Pivovarském muzeu
Experimentální pivovar Elektrárna
Kašperskohorský pivovar
Městský pivovar Domažlice
Minipivovar Lectvar
Minipivovar U Stočesů
Pidipivovárek u Pujiče
Pivovar Gambrinus
Pivovar Chříč
Pivovar Kozojedy
Pivovar Modrá Hvězda
Pivovar Pilsner Urquell
Pivovar Pod Lípou
Pivovar Přešek
Pivovar Purkmistr
Pivovar Radouš & The Barn Beer Co.
Pivovar Raven
Pivovar U Lenocha
Pivovar Zhůřák
Pivovar Zlatá Kráva
Šťáhlavický pivovar U Šenkýřů
Noci pivovarů se tak zúčastní například pivními znalci oblíbené podniky Raven či Chříč, ale také minipivovary. A to opravdu mini. Třeba Lectvar, který patří mezi ty nejmenší vůbec – najdete ho přistavený vedle rodinného domu. A mimochodem také nejmladší, Kamila Sklenářová ho spustila teprve letos.
Pivovary nabídnou komentované prohlídky a samozřejmě ochutnávky, k mání kromě klasického českého ležáku budou i styly jako IPA, bock, pšeničné pivo či kyseláče. A některé pivovary – jmenovitě zmiňovaný Lectvar, Pidipivovárek U Pujiče, Modrá hvězda, U Lenocha, Raven, U Stočesů nebo Pod Lípou – dokonce chystají speciální várky nebo limitované edice piv.
Jinak na návštěvníky čekají i grilovačky, hudební vystoupení či školy čepování. Ale ne vše se bude točit kolem jídla a pití. Například Městský pivovar Domažlice zve na interaktivní expozici o životě na česko-německé hranici od pravěku až po současnost.
Pořadatelé navíc mysleli i na pivní průzkumníky, kteří by v pátek chtěli stihnout vícero pivovarů napříč Plzeňským krajem. Díky podpoře regionu vyjedou během Noci pivovarů (tedy ve jméně je noc, ale už odpoledne) dvě bezplatné autobusové linky, které zájemce zavezou do třinácti podniků. A kdoví, pokud se akce povede, třeba už příští rok budou pivní busy křižovat celým Českem.