Znovu do Spojených států i přes pandemii? Obnovují se žádosti o některá víza pro cesty za byznysem a studiem

baybridge

Foto: Maarten van den Heuvel

Most Golden Gate v americkém San Francisku

0Zobrazit komentáře

Když se v minulých měsících zhoršila situace kolem pandemie koronaviru, americký prezident Donald Trump vydal nařízení, které limituje většinu cestujících ze zemí schengenského prostoru při cestách do Spojených států. Tedy ze zemí, které byly ve stejném období postiženy nejvíce. To zamezilo nejen přílivu podstatné části turistů, ale také studentů nebo cestujících za byznysem.

Trumpovo omezení navíc nemělo žádné pevné datum, takže stále trvá a vzhledem k aktuální situaci v USA to nevypadá, že by se něco v nejbližší době mělo měnit – alespoň pro klasický turismus. V poslední době se nicméně některá opatření začala uvolňovat a do Spojených států se za určitých podmínek mohou z Evropské unie dostat alespoň studenti nebo lidé cestující do zámoří za prací.

To je dobrá zpráva také pro Čechy, kteří často nemohli kvůli omezení v cestování do USA řešit podstatné záležitosti ve svém podnikání. Americký konzulát v Česku navíc během posledních měsíců nepřijímal nové žádosti o vízum a zároveň nebylo možné cestovat z mnoha zemí včetně Česka na takzvanou Estu, tedy elektronické povolení ke vstupu do Spojených států za cílem turismu nebo například nějakého firemního jednání.

donald-trump-crop

Foto: Gage Skidmore/Flickr

Americký prezident Donald Trump

Podle slov generální americké konzulky v Česku Kim Atkinsonové jsou již ale některá opatření rozvolněná. Od 15. července je tak možné znovu žádat o většinu typů víz na americké ambasádě v Praze, včetně byznysově zaměřených víz B-1 a E-2, studentských víz F-1 a některých kategorií J-1, ale také víz v kategorii P (sportovci či umělci) nebo O (mimořádné schopnosti v oblasti vědy, umění, vzdělávání, byznysu či sportu).

„Výjimky jsme schopni udělit i stávajícím držitelům platných víz v případě, že cestují do Spojených států za účelem byznysu. Například na důležitou pracovní schůzku, jednání s investorem nebo s cílem vyřešit neodkladné záležitosti ve vlastní firmě,“ uvedla Atkinsonová koncem minulého týdne během živého vstupu z amerického konzulátu v Praze.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pozitivní zpráva je to tak například pro startupisty, kteří jednají o investici s americkým investorem na dálku, ale kvůli omezením se nemohli potkat osobně, aby kontrakt dotáhli. Způsobilo to značná omezení, která jsou aktuálně mírně rozvolněná, byť Atkinsonová zdůrazňuje, že jde pouze o cesty za účelem byznysu a pro klasický turismus se ještě opatření nerozvolňují.

I tam jde ale samozřejmě využít triku, který sama zmínila. Zamezení vstupu turistů platí pouze pro země schengenského prostoru – i nadále je možné dostat se do Spojených států jako běžný turista v případě, že pobýváte 14 dní před vstupem na americké území v jiné zemi, pro kterou podle nařízení americké vlády neplatí omezení. Po vstupu do takové země si nezapomeňte nechat potvrdit vstup razítkem do pasu.

newyork

Foto: ben o’bro

New York

Pokud jde o výjimky, které uděluje americká ambasáda v Praze cestujícím za účelem byznysu nebo studia, je potřeba několik poměrně jednoduchých kroků. Především rozhodnout si datum odletu a poté napsat na e-mailovou adresu pragueesta@state.gov své celé jméno, datum narození, číslo pasu, číslo víza, plánované datum odletu a také důvod návštěvy. Konzulát má poté tři dny na rozhodnutí o schválení nebo zamítnutí mimořádné cesty.

Povolení vycestovat do Spojených států poté platí na 30 dní od schválení s tím, že pokud byste například překročili hranici do Mexika a chtěli se v průběhu své návštěvy znovu vrátit do USA, musíte celým procesem projít znovu, jinak vás za americké hranice nepustí.

peter-hajducek-footshop4

Přečtěte si takéFootshop nabírá desítky milionů korun a spouští vlastní second hand. Nabízí prémiový streetwear za nižší cenyFootshop nabírá desítky milionů korun a spouští vlastní second hand. Nabízí prémiový streetwear za nižší ceny

Cestování na americkou půdu je samozřejmě v aktuální situaci určitý risk, ale pokud má někdo za oceánem neodkladné záležitosti, které nemohou počkat pravděpodobně ještě alespoň několik měsíců, existuje možnost, jak se tam dostat. Pro držitele trvalého pobytu na americkém území (zelené karty) nebo rovnou občanství se samozřejmě restrikce netýkají – ti mohou navštívit Spojené státy bez daných komplikaci. Při příletu ale mohou být posazeni do karantény.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Mají jedno z nejhezčích knihkupectví světa a teď s ním míří na Moravu. České Book Therapy otevírá pobočku v Brně

Filip HouskaFilip Houska

book-therapy-brno_6

Foto: Book Therapy

Interiér pobočky Book Therapy v Brně

0Zobrazit komentáře

Designové knihkupectví, které nabízí pečlivý kurátorský výběr světových i českých knih o designu, architektuře, módě, životním stylu či rozvoji osobnosti. Když jsme se zakladateli projektu Book Therapy mluvili naposledy, což bylo během loňského prosince, dali najevo, že s tímto konceptem nechtějí ani v nejmenším zpomalovat. Právě naopak.

Rozjíždět v dnešní době knihkupectví se může vzhledem k saturaci trhu, který je navíc postižený současnou krizí, a skvělé možnosti kupování i půjčování knih na internetu zdát jako náročný plán, Petra Caudr Hanzlíková a její manžel Jiří však na to měli jiný názor. Již od počátku mířili na jinou klientelu a svůj knižní hub stavěli na základech, které na českém trhu nemají tak silnou tradici.

Pro moderní knihomoly

Book Therapy totiž není běžným knihkupectvím, nýbrž zázemím pro moderní knihomoly, kteří zde najdou promyšlený výběr nejrůznějších knih ve vysoké kvalitě a s vysokou přidanou hodnotou. A aby celý koncept zakladatelské duo ještě posílilo, dokonce uvnitř nabízí i speciální večery VIP Therapy, v rámci kterých si zákazníci mohou obchod po zavíračce na dvě hodiny pronajmout a s vínem v ruce nerušeně lustrovat nabízenými tituly.

petra-a-jiri-min

Foto: FDU

Petra Caudr s manželem Jiřím jsou zakladatelé Book Therapy

Okolo Book Therapy pak postavili i Flowers & Dinosaurs University, měsíční předplatitelskou službu pro rodiče, kteří přes ni mohou svým dětem objednávat balíčky knih, jež mají pomoci mimo jiné k rozvíjení jejich kritického myšlení.

„Tento princip jsme chtěli zachovat, a proto jsme přišli s modelem založeným na předplatném a přidané hodnotě pro zákazníka – tedy výběru knih. Spojili jsme naši kurátorskou zkušenost s odborníky na předškolní vzdělávání a projekt měl obrysy,“ dodává Hanzlíková.

Moravská expanze

Book Therapy jako takové však od začátku bojovalo s jedním „problémem“ – svou pobočku mělo pouze v Praze. Bylo tedy zřejmé, že pokud chtějí svým kamenným konceptem zasáhnout i mimopražské zákazníky, musí se rozšířit do více měst. Proto se právě dnes otevírá druhá pobočka Book Therapy v Brně.

Nová prodejna se nachází přímo na Zelném trhu v historické části města, kde osídluje prostory zrekonstruovaného historického Paláce opata žďárského kláštera a „sousedí“ s barem Slast i hotelem Anybody. Zákazníci v brněnské Book Therapy dostanou stejný kurátorský knižní servis jako v Praze, a to včetně večerních zážitkových VIP terapií.

prodejna-book-therapy

Foto: Book Therapy

Prodejna Book Therapy v Praze

book-therapy-brno_3

Foto: Book Therapy

Pečlivý výběr knižních titulů

„S myšlenkou otevření další pobočky Book Therapy jsme si pohrávali delší dobu, nedařilo se nám však najít místo, které by odpovídalo našim představám a požadavkům. Do Zelného trhu jsme se ale zamilovali už dávno a prostory jsme dlouho chodili obdivovat. Když jsme zjistili, že jsou volné, neváhali jsme,“ dodává Hanzlíková k novému rozšíření.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Od začátku letošního roku tak jde pro Book Therapy, které podle knihy Do You Read Me? patří k nejhezčím knihkupectvím světa, o jeden ze dvou důležitých kroků vstříc rychlejší integraci na tuzemském trhu. Za zmínku totiž stojí i březnové spuštění e-shopu, kterému se projekt dlouho bránil, ale aby měl možnost uspokojit se svým výběrem knih všechny z republiky, potřebuje ho mít.

Nejde však o klasický internetový prodej – všichni, kdo ho chtějí používat, musí být připojeni do dedikované skupiny na WhatsAppu, kde se jejich potřeby komunikují. Právě tato možnost se vyplatila během nedávné koronavirové krize, která v těch nejkritičtějších dnech vyvolala zavření nejrůznějších podniků včetně knihkupectví.

book-therapy-brno_7

Foto: Book Therapy

Minimalismus

book-therapy-brno_5

Foto: Book Therapy

Část interiéru prodejny

book-therapy-brno_10

Foto: Book Therapy

Přehledně rozmístěná nabídka