Zpátky do Orient Expressu. Nová verze věhlasného vlaku láká na estetiku dvacátých let

Jednu z nejlegendárnějších vlakových linek oživuje i síť hotelů Accor. Na trasu Paříž – Istanbul se vydá už za dva roky.

Filip HouskaFilip Houska

orient-expres_8

Foto: Accor

Vůz pro společenské vyžití, který kopíruje estetiku dvacátých let minulého století

0Zobrazit komentáře

Na koleje se chystají vrátit další vozy jednoho z nejproslulejších vlakových spojů všech dob. Řeč není o ničem jiném než o Orient Expressu, který na trasu mezi tureckým Istanbulem a francouzskou Paříží vyšle i provozovatel sítě hotelů Accor. A podle očekávání se cestující mohou těšit na netradiční zážitek inspirovaný estetikou dvacátých let minulého století. Se špetkou potřebného současného luxusu.

Do provozu se dostane revitalizovaná souprava sedmnácti vagónů, o jejichž interiér se postará pařížský architekt Maxime d’Angeac, který mimo jiné navrhl vnitřek prodejny luxusní značky parfémů Guerlain na věhlasném bulváru Champs-Élysées. Nepůjde ale o žádnou modernu vycházející z trendu minimalismu. Nový Orient Express se inspiroval historií.

I když první vlak této řady vyjel už v roce 1883, konkrétně z Paříže do rumunského města Giurgiu, největší slávu získal během dvacátých a třicátých let minulého století. Právě touto dobou se inspiroval i d’Angeac, který v interiéru soupravy kombinuje tmavě hnědé dřevo, pravou kůži, nejrůznější ornamenty a také velká zrcadla. Samozřejmě s citem pro moderní design, který se prolíná do vybavení.

Jezdit budou dvě verze kupé. Jedna bude určená pro denní cestování s tím, že nabídne pasažérům prostornou pohovku a sedačku, druhá bude určená pro přepravu v noci, v ní budou hrát prim postele. Chybět nemají ani stravovací vůz (opět inspirovaný původním interiérem) a tři vagóny pro společenské vyžití, které dostanou výrazné zelené doplňky. A také mramorová koupelna.

„Výchozím bodem tohoto báječného projektu je sen. Současný příběh, který vzešel z legendy o Orient Expressu. Je to projekce do éry dvacátých let minulého století a do kultury luxusu,“ popisuje d’Angeac a vzpomíná na legendární soupravy Nostalgie-Orient-Express, které jezdily na trase Curych – Istanbul od roku 1977 do roku 2009.

Díky síti hotelů Accor, která převzala podíl na značce od francouzských drah, se však již v roce 2024 oživí. Renovované vozy doplní například modely hotelové firmy Belmond, které taktéž jezdí pod stejným názvem. Mladší generace tak tedy název slavného vlaku nebude muset znát jen z detektivky Vražda v Orient expresu.

orient-expres_3

Foto: Accor

Kupé pro denní cestování v novém Orient Expressu

orient-expres_4

Foto: Accor

Postel v kupé pro noční cestování v novém Orient Expressu

orient-expres_5

Foto: Accor

V novém Orient Expressu nebudou chybět ani výrazná zrcadla

orient-expres_6

Foto: Accor

Mramorová koupelna v novém Orient Expressu ve stylu dvacátých let

orient-expres_2

Foto: Accor

Úzká chodba mezi jednotlivými kupé v novém Orient Expressu

orient-expres_1

Foto: Accor

Jídelní vůz nového Orient Expressu

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym