Zrušte bitcoin coby státní platidlo, vyzývá Mezinárodní měnový fond Salvador. Je až příliš rizikový
Na kryptoměnové scéně předběhl Salvador úplně všechny. Tento malý středoamerický stát totiž od loňského září používá bitcoin jako oficiální platidlo, což vyvolalo vlnu nadšení, ale i rozpaky. Ty sdílí i Mezinárodní měnový fond (MMF). Podle něj je používání bitcoinu nutné přísně regulovat, a proto Salvador vyzývá, ať se ho coby státní měny zbaví.
Jakmile prezident Salvadoru Nayib Bukele loni oznámil, že bude země vedle amerického dolaru podporovat pro běžné placení i bitcoin, sliboval si od toho mimo jiné začlenění tisíců lidí do legální ekonomiky. V Salvadoru totiž pracuje velké množství lidí načerno, a dokonce až sedmdesát procent z nich nemá bankovní účet.
Využití bitcoinu a speciální kryptoměnové peněženky Chivo viděl jako dobrý způsob, jak situaci zlepšit. To se ovšem nezdá výkonné radě Mezinárodního měnového fondu, která zemi nabádá jak k přísné regulaci peněženky, tak k odstranění bitcoinu jakožto oficiálního státního platidla.
„Vláda Salvadoru přijala loni v září bitcoin jako zákonné platidlo. Přijetí kryptoměny jako zákonného platidla však s sebou nese velká rizika pro finanční a tržní integritu, finanční stabilitu a ochranu spotřebitelů. Může také vytvářet podmíněné závazky,“ píše Mezinárodní měnový fond ve svém prohlášení.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsNěkteří členové výkonné rady MMF se rovněž obávají rizik spojených s očekávanou emisí dluhopisů vázaných na bitcoin. Salvador totiž plánuje ve spolupráci s firmou Blockstream, která se zabývá infrastrukturou digitálních aktiv, získat zhruba jednu miliardu dolarů (21,6 miliardy korun) prostřednictvím takzvaných bitcoinových dluhopisů.
Zpráva MMF navíc přichází v době, kdy se hodnota bitcoinu pohybuje jako na horské dráze. Minulý pátek začal jeho velký pád, během kterého se dostal až pod hranici 36 tisíc dolarů, což je ve srovnání s hodnotou okolo 69 tisíc dolarů loni v listopadu velmi výrazný pokles. Během pondělí se virtuální měna dostala i pod hranici 33 tisíc dolarů.
Za poklesem stojí několik faktorů – ať už jde o americké centrální bankéře, nejednoznačné postoje vlád ke kryptoměnám jako takovým nebo vyhrocená situace na Ukrajině. V těchto minutách ovšem bitcoin znovu pomalu roste a překonal už úroveň 37 tisíc dolarů.
S přispěním ČTK.