Ztracené dítě Nintenda a Sony. Bájná konzole Nintendo PlayStation byla vydražena za více než 8 milionů korun

Filip HouskaFilip Houska

nintendo-play-station

Foto: Heritage Auctions

Pouhých 200 kusů této konzole bylo kdy vytvořeno

0Zobrazit komentáře

Kolovaly o ní mýty a legendy. Říkalo se, že byly všechny zničeny. Jedna ale přežila a existuje dodnes. Teď však nejde o úvod do pohádkového příběhu, ale téměř mýtickou herní konzoli, na které v 90. letech spolupracovali dva velcí rivalové – Nintendo a Sony. Tehdy vyrobili unikátní zařízení Nintendo PlayStation, ze kterého nakonec po vzájemných sporech rychle upustili. Jeden raritní prototyp byl však zachován a nyní se vydražil za více než osm milionů korun.

Ačkoliv je dnes situace odlišná, bylo to Nintendo, které zhruba před třiceti lety drželo monopol v herním průmyslu, a to díky úspěšné konzoli Super Nintendo Entertainment System (SNES). Ta vycházela z křivek původního NES, přinášela revoluční 16bitovou architekturu a byla snad tou nejlepší možností do domácností. O to víc, když Nintendo produkovalo dostatek kvalitních her různých žánrů.

Tituly pro SNES tehdy přicházely ve formě takzvaných cartridgí, malých plastových kazet, kterým v té době herní průmysl předpovídal konec v důsledku nového formátu – CD. V této oblasti naopak umělo chodit Sony se specializací v audiu. Obě společnosti následně sjednaly spolupráci, v rámci které Sony produkovalo nástavbový CD-ROM pro SNES, čímž vznikla prakticky nová konzole s duálním vstupem pro hry.

sony-nintendo

Foto: Heritage Auctions

Extrémně raritní funkční prototyp konzole Nintendo PlayStation

Těchto z dnešního pohledu paradoxních konzolí mělo být od roku 1991 vyrobeno okolo dvou set kusů. Poté se spolupráce mezi oběma výrobci rozpadla, což bylo vinou jak nastavených licenčních podmínek ze strany Sony, tak úprkem Nintenda ke konkurenčnímu Philipsu, který CD-ROM také vyvíjel. A zatímco Sony po čerstvém uvedení do herního byznysu rozjelo PlayStation a Nintendo pokračovalo ve svých kolejích, po unikátním zařízení se slehla zem.

Přes šéfa až k bývalému majiteli prestižních domén

Proslýchalo se, že všechny tyto konzole byly zničeny po horlivém ukončení spolupráce. Až teprve před pěti lety vyšlo najevo, že to není zcela pravda. V roce 2015 ji totiž odkoupil jistý Terry Dienbold od své bývalého zaměstnavatele, americké banky Advanta, která rozprodávala majetek po bankrotu. Našel ji přímo v jedné z přepravek, kde se nacházely hlavně talíře a příbory. A jak dodává BBC, měl za ní tehdy zaplatit 75 dolarů, tedy zhruba jen 1 700 korun.

Dlouhou dobu se spekulovalo, komu mohlo Nintendo PlayStation patřit. Pravděpodobně šlo o prototyp, který měl k dispozici bývalý šéf tehdejší divize Sony Computer Entertainment Olaf Olaffson. Měla být totiž vynesena z jeho kanceláře v Advantě, kde po profesním angažmá u japonského giganta skončil.

Zmíněný Dienbold pak měl vysoce raritní kousek (údajně jediný na světě) ve svém vlastnictvím až do letošního února, kdy se ho rozhodl dát do dražby aukční síně Heritage Auctions. A tam se začaly dít věci. Jakmile se aukce vzácné konzole objevila, strhla se o ní obrovská lavina zájmu a hlasy se ozývaly především z herního průmyslu, přičemž jeden z nich patřil i Palmeru Luckeymu, zakladateli firmy Oculus, která nyní spadá pod Facebook.

Ten několik dlouhých dní držel nejvyšší příhoz, ovšem to by se do celé akce nesměl zapojit Greg McLemore, který mohl naplňovat svou herní sběratelskou vášeň proto, že prodal prestižní domény pets.com a toys.com, jež koupil během internetové horečky na přelomu tisíciletí. Neváhal a do aukce se zapojil s příhozem 300 tisíc dolarů, což včetně prémiových poplatků dělalo 360 tisíc dolarů (zhruba 8 milionů korun). To mu nakonec stačilo, aby na konzoli dosáhl.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Je to nejdražší věc, kterou jsem kdy koupil, pokud nepočítám dům. Věřím, že je to super obchod. Pro mě to za to stálo, zvlášť když ji (herní konzoli, pozn. red.) zkombinuji se zbytkem mé sbírky, která líčí příběh, jenž chci uchovat pro lidstvo,“ zmínil McLemone pro server CNN Business.

Ačkoliv se téměř osm milionů korun jeví za zastaralou (byť funkční) konzoli poměrně dost, očekávalo se, že bude atakovat mnohem vyšší hranice. Z vyvolávací ceny ve výši „pouhých“ 15 tisíc dolarů (přes 330 tisíc korun) se dle názorů herní komunity mohla vyšplhat až na jeden milion dolarů (přes 22 milionů korun). To se nakonec nestalo, ovšem pokud se do dražby za několik let dostane znovu, předpokládaná hranice může být naplněna.

sony-nintendo

Foto: Heritage Auctions

Ovladač ke konzoli Nintendo PlayStation

CzechCrunch Jobs