Ztrácíte se v tom, kdo je kdo? Rychlý a předpojatý přehled slovenských politických stran
Ze všech stran, hnutí, tváří, lídrů i kapitánů slovenské politiky se motá hlava i Slovákům. Vysvětlujeme to nejnutnější, co musíte vědět.
Slovensko dnes čekají ostře sledované volby (vytvořeno umělou inteligencí)
Komentář Petera Brejčáka: Slovák, který již přes deset let žije na pražském Žižkově. Reportér, který zároveň žije v karlínské startupové a technologické bublině. Novinář, což je povolání, kvůli kterému si slovenská mafie objednala vraždu Jána Kuciaka. Homosexuál, což je menšina, vůči níž byl loni v Bratislavě namířený teroristický útok se dvěma oběťmi. A k tomu vysokoškolsky vzdělaný inženýr ekonomie. Umíte si představit víc předpojatého člověka, který by mohl komentovat slovenskou politiku? Jen těžko. A přesto vám k dnešním volbám něco napíšu.
Na Slovensku se v sobotu konají předčasné parlamentní volby. Zdá se, že již dlouho žádné tamní volby nezajímaly tolik Čechů jako zrovna tyto. Slovenští politici jsou přitom jeden velký bizár a satirou na sebe samotné. Snaha zorientovat se ve všech jménech, stranách či hnutích může nezaujatému zahraničnímu pozorovateli přinést velký bolehlav. Dovolil jsem si proto sepsat rychlý, komentovaný přehled.
Strany jsou seřazené podle posledních předvolebních průzkumů z tohoto týdne. Až na dva speciální bonusy seznam obsahuje deset relevantních stran, o těch dalších vědět vůbec nepotřebujete. Tedy, možná ne. Na základě historických zkušeností se slovenskými volbami jeden nikdy neví. Pro postup do parlamentu je na Slovensku, stejně jako v Česku, potřebné získat více než pět procent hlasů voličů, v případě koalice stran (v těchto volbách jde o koalici OĽaNO, KÚ a Za ľudí) pak sedm procent.
* Poznámka: Uváděný lídr nemusí být nutně číslem jedna na kandidátce strany do současných voleb.
Smer, lídr Robert Fico: Strana, která měla premiéra v letech 2006 až 2010 a následně 2012 až 2020. Strana, která v aktuální kampani ukazuje, co všechno je na Slovensku špatně, co všechno nefunguje a jak hrozně se tam žije – samozřejmě bez reálných řešení. Během posledních tří let bylo podle Denníku N z éry Smeru odsouzených čtyřicet zločinců z nejvyšších politických pater, dalších 130 lidí je v politicky citlivých kauzách stále vyšetřovaných. Robert Fico dělá všechno proto, aby se chopil moci a mohl tuto práci policie, prokuratury a dalších orgánů zastavit. Obžalovaný je totiž i on sám. Rozdíl v rétorice Smeru a fašistů již nenajdete.
PS (Progresívne Slovensko), lídr Michal Šimečka: Středoví liberálové, velká naděje bratislavské „kavárny“, že právě oni budou spásou Slovenska. Podle průzkumů teď bojují o první místo, v posledních volbách jim ke vstupu do parlamentu (kam kandidovali v koalici se stranou Spolu) chyběla necelá tisícovka hlasů (celkem bylo platných 2 881 511 hlasů). V parlamentu a v reálné politice tak PS nikdy nebylo, což bylo znát i v debatách.
Hlas, lídr Peter Pellegrini: Bývalí členové strany Smer. Poté, co byl Peter Pellegrini premiérem a viděl, že mu roste popularita, rozhodl se se svými příznivci vytvořit novou stranu. Zdálo se totiž, že Smer je za zenitem, takže opustili potápějící se loď. Nevyšlo to. V konečném důsledku tak jde o stejnou zkorumpovanou partu, jako je Smer, jen v novém kabátku.
OĽaNO, lídr Igor Matovič + KÚ, Za ľudí: Koalice tří stran, z nichž dvě již nejsou vůbec podstatné a ta první více než reálnou názorově ucelenou stranu připomíná shluk náhodně seskupených lidí z ulice. Hezky to zrcadlí samotného bývalého premiéra Igora Matoviče, jenž byl jako šašek dlouhodobě dobrým opozičním politikem, ve vládě jej to ale nepřešlo a byl nejlepší opozicí sám sobě. Při nástupu do funkce premiéra od něj byla očekávání nulová, každý týden ale dokázal laťku podlézt. Kvůli němu je nyní Slovensko v takové situaci, v jaké je = totální bizár.