Ztráta přes miliardu a nezaplacená daň z příjmu. Americký výbor dal nahlédnout do Trumpových financí

Předběžná zpráva také upozorňuje na nebývale pomalý postup amerického berního úřadu při auditu někdejšího prezidenta USA.

Jiří BlatnýJiří Blatný

Donald Trump

0Zobrazit komentáře

Donald Trump o sobě dlouhodobě prohlašuje, že je geniálním byznysmenem. Tato aura však v posledních letech postupně dostává trhliny. Bývalý americký prezident čelí vyšetřování hned na několika frontách. Ze zprávy zveřejněné tento týden výborem americké Sněmovny reprezentantů pro státní příjmy navíc vyplývá, že Trump v některých letech mezi roky 2015 až 2020 na daních nezaplatil ani dolar. Nebo dal jen stovky amerických dolarů, a to přes to, že vydělal i desítky milionů.

Zpráva mimo jiné ukazuje, že Trump a jeho žena Melania v letech 2016 a 2017 na daních z příjmu zaplatili 750 amerických dolarů (zhruba 17 tisíc korun). O tom už v září informoval deník New York Times. V roce 2020 daň z příjmu bývalý prezident nezaplatil vůbec. V období mezi lety 2016 a 2019 na veškerých daních zaplatil 1,1 milionu dolarů (asi 25 milionů korun).

Když Trump v roce 2017 nastoupil do Bílého domu, jeho byznys trpěl značnými ztrátami, ukazuje zpráva výboru. Za roky 2015 a 2016 představovaly dohromady téměř 64 milionů dolarů (asi 1,45 miliardy korun), v roce 2017 dosáhly částky 12,8 milionu dolarů (asi 292 milionu korun).

Do černých čísel se bývalý americký prezident dostal v letech 2018 a 2019, kdy vykázal hrubý příjem téměř 29 milionů dolarů (asi 656 milionů korun). V roce 2020 byl Trump opět ve ztrátě 4,7 milionu dolarů (asi 107 milionů korun). Celkově jeho podnikání mezi lety 2015 a 2020 vykázalo ztrátu v hodnotě přes 50 milionů dolarů, což je víc než miliarda korun.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Byť je zveřejňování daňových záznamů prezidentských kandidátů a úřadujících prezidentů v USA tradicí, tamní právo k tomu nezavazuje. Trump, který nedávno oznámil, že se chce ucházet o post republikánského kandidáta na prezidenta ve volbách v roce 2024, to dlouhodobě odmítá udělat a je prvním takovým prezidentem USA od roku 1976.

Výbor Sněmovny reprezentantů zveřejnění odhlasoval i přes to, že jeho republikánští členové byli proti. Argumentují, že tím výbor vytváří nebezpečný precedens. „Do budoucna mají straníci v Kongresu téměř neomezenou moc zaměřit se na politické nepřátele tím, že získají a zveřejní jejich soukromá daňová přiznání, aby je zostudili,“ řekl podle americké rozhlasové stanice NPR člen výboru, republikán Kevin Brady.

Američtí zákonodárci se o publikaci Trumpových daňových záznamů snažili zhruba tři a půl roku. Úspěch je to pro ně rovněž proto, že se demokraté kvůli výsledkům listopadových všeobecných voleb, takzvaných midterms, v dolní komoře Kongresu po novém roce dostanou do těsné menšiny a hlasování o poskytnutí záznamů by se jim tak v příslušném výboru pravděpodobně zkomplikovalo.

Audit daní prezidentů ve Spojených státech běžně provádí IRS, americký berní úřad. Ten má dlouhodobě zásadu automaticky prověřovat daňová přiznání všech prezidentů, což má jednak ujistit veřejnost, že je daňový systém spravedlivý, a jednak ušetřit daňový úřad politicky citlivého rozhodování o tom, u kterých prezidentů provést kontrolu a u kterých ne.

Části daňového přiznání neprověřovali s odůvodněním, že už tak dostatečně učinila Trumpova účetní firma.

Háček je v tom, že podle demokratických kongresmanů ve vyšetřujícím výboru začal IRS s auditem až po více než dvou letech, kdy byl Trump ve funkci prezidenta. Navíc to bylo údajně v ten samý den, kdy ho v roce 2019 výbor o Trumpovy daňové záznamy požádal. IRS pochybení odmítá s tím, že bývalého prezidenta začal prověřovat už v roce 2018.

Sám někdejší nejmocnější politik světa neposkytnutí záznamů dlouhodobě obhajoval právě tím, že se IRS už auditu jeho daní věnuje. Úřad každopádně zatím žádné šetření v souvislosti s bývalým americkým prezidentem oficiálně nedokončil. Podle Wall Street Journal možná proto, že se ještě úředníci nevypořádali s Trumpovým daňovým přiznáním z let před rokem 2015.

Deník také upozornil na to, že se auditem poměrně komplexních daňových záznamů zabývalo v tomto konkrétním případě nezvykle málo úředníků, kteří například neměli dostatečnou podporu daňových specialistů a některými částmi daňového přiznání se nezabývali vůbec s odůvodněním, že už tak dostatečně učinila Trumpova účetní firma a jeho právníci.

Hlavně ne veřejný audit

Pro demokraty ve zmíněném výboru byla právě poměrně netransparentní činnost IRS dalším důvodem, proč chtěli dát záznamy k dispozici veřejnosti, aby se do auditu Trumpových daní mohli pustit nezávislí daňoví experti. Kompletní dokumenty by měly být veřejnosti k dispozici v nejbližších dnech.

Podle zákona z roku 1998 je vměšování Bílého domu do auditů trestným činem. Předseda Výboru Sněmovny reprezentantů pro státní příjmy, demokrat Richard Neal, však podle serveru Politico řekl, že se nenašly důkazy o tom, že by se Trump snažil agenturu ovlivňovat.

Nezávislého auditu mimo úřad IRS se nicméně Trump podle jeho bývalého právníka Micheala Cohena obával už před lety. „Nechtěl, aby odborníci mohli procházet jeho daňové přiznání a začít ho trhat na kusy,“ řekl v roce 2019 Cohen při výpovědi v americkém Kongresu.

Vchod do Trumpovy budovy v New Yorku

Trump se proti vydání dlouhodobě bránil, poslední jeho možností byla mimořádná žádost k Nejvyššímu soudu Spojených států, kterou podal na konci letošního října. Soud ji však zamítl a otevřel tím výboru dveře ke zveřejnění dokumentů.

Bývalý americký prezident v současnosti také přímo i nepřímo čelí několika vyšetřováním, která se týkají třeba jeho role v útoku na Kapitol z ledna 2021. Ve státě Georgia vyšetřují, jestli se jeho spolupracovníci nesnažili ovlivnit výsledky prezidentských voleb z roku 2020. Ve státě New York zase nedávno za zkreslování finančních záznamů nepravomocně odsoudili firmy spadající pod společnost Trump Organization, která bývalému prezidentovi patří.

Končí šéf českého startupu, který koupili Křetínský a Tkáč. Atrakcím ve virtuální realitě se nedaří

Majoritními akcionáři startupu DIVR Labs se po jarní investici stali Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. S vývojem ale nemohou být spokojeni.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

divrlabsInsider

Foto: DIVR Labs

Martin Tichota, Jakub Kučera, Lukáš Marek a Ondřej Bach z DIVR Labs

0Zobrazit komentáře

Když Daniel Křetínský a Patrik Tkáč letos na jaře přebírali majoritní podíl ve studiu DIVR Labs, které se specializuje na atrakce ve virtuální realitě, představovali si jeho vývoj určitě jinak. Místo úspěšného rozvoje byznysu se totiž stal pravý opak. Podle informací CzechCrunche stála mimo jiné nevydařená expanze do dvou evropských měst za takřka vyschnutou pokladnou firmy, kterou investoři teprve před třičtvrtě rokem naplnili desítkami milionů korun. Minulý týden proto ve své funkci skončil dosavadní výkonný ředitel firmy Lukáš Marek.

„Změnu ve vedení DIVR Labs můžu potvrdit, ale dohodli jsme se, že nebudeme zatím více komentovat,“ uvedl pro CzechCrunch Lukáš Marek, který je zároveň jedním z minoritních akcionářů firmy. Tomu největšímu, společnosti EC Investments (ECI), za níž stojí Daniel Křetínský a Patrik Tkáč a drží více než 63% podíl, došla trpělivost. Její mluvčí Daniel Častvaj vzkázal, že dění v DIVR Labs komentovat nebude, podle informací CzechCrunche jde ale o reakci na neutěšený vývoj společnosti, která měla po vstupu nových akcionářů velké plány spojené s rozšířením jejích atrakcí do dalších evropských zemí. Ty se ale zatím nedaří.

„Vstup ECI pro tým DIVR Labs odemyká možnost chopit se naplno a systematicky tržní příležitosti, kterou VR technologie v zábavě otevírají. Naší misí je zpřístupnit lidem svět fantazie v roli hlavních aktérů a na vlastní kůži, než aby fantazijní příběhy jen pasivně sledovali jako diváci,“ říkal v březnu Marek, který do firmy nastoupil jako CEO v roce 2020. Předtím působil ve venture kapitálovém fondu Springtide Ventures, který je součástí skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka. Firma pod jeho vedením plánovala v následujících třech letech otevřít desítky nových poboček. Plány se ale začaly bortit už u prvních dvou, které se pod hlavičkou DIVR Labs otevřely letos ve Stockholmu a v Londýně v rámci spolupráce se sítí obchodních center Westfield.

Nové pobočky ve Švédsku a Velké Británii, kde se mohli návštěvníci s virtuálními brýlemi na hlavě vrátit v čase zpět a objevovat svět dinosaurů nebo se setkat s Golemem, se nerozjely tak, jak v DIVR Labs plánovali. Návštěvnost byla daleko za očekáváním a vysoké vstupní investice, které se v rámci otevření jedné nové pobočky obsahující řadu nejmodernějších technologií šplhají do nižších desítek milionů korun, se jen pomalu vracely. Firma zároveň v rámci očekávané expanze najala mnoho nových posil a celkové náklady se významně zvedly.

dinosaurs-divr

Foto: DIVR Labs

V atrakci od DIVR Labs se můžete ve virtuální realitě přenést mezi dinosaury

„DIVR měl již před naším vstupem úspěšný produkt, rozumný koncept rozvoje a potřeboval strategického investora, který by projektu dal stabilitu a poskytl růstový kapitál,“ říkal na jaře k nové investici Miroslav Bodnár z EC Investments. Růstový kapitál Křetínský s Tkáčem do pražského studia skutečně nalili, avšak ten byl během devíti měsíců bez významnějších úspěchů z velké části utracen – a investoři teď podle informací CzechCrunche řeší, jak dál. Prvním krokem bylo odvolání Marka z funkce CEO, v níž měl na starost především nastavení obchodní strategie dalšího postupu.

Minimálně dočasně by mohl řízení projektu převzít jeden ze stávajících jednatelů Jakub Imrich, který měl ostatně za Křetínským s Tkáčem s investicí do DIVR Labs přijít. Pro česko-slovenské miliardářské duo to byla přitom nová a dosud prakticky neprobádaná oblast. Investice měli do té doby nejblíže v gamingu v podobě herní agentury Grunex a patří jim také esportová organizace Enterprise Esports. Právě v ní působí jako provozní ředitel zmíněný Imrich. „Virtuální realitu, spolu s esportem, ve kterém jsme již investičně přítomni, zařazujeme mezi nejperspektivnější trendy v oblasti gamingu,“ říkal na jaře Bodnár z ECI, který je vedle Imricha a Marka třetím jednatelem DIVR Labs.

Vývoj v pražském studiu nekomentují ani další akcionáři, mezi nimiž jsou ještě Jan Galgonek a Nextech Ventures Josefa Matějky, zakladatele internetového obchodu CZC.cz. Právě známý mediální podnikatel Galgonek byl spolu s Ondřejem Bachem v roce 2016 u zrodu DIVR Labs. Sám ale poskytl především kapitál. A zatímco se šel věnovat dalším projektům, Bach společně s Tichotou a Kučerou začali budovat speciální atrakce ve virtuální realitě. Dnes si mohou lidé vyzkoušet na dvou místech v Praze trojici jejich her, ve kterých se podíváte do ulic staré Prahy a setkáte se s Golemem, zavítáte do pravěku mezi dinosaury nebo se pokusíte přečkat setkání s obřími pavouky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Princip tkví v tom, že v arénách máte celou dobu brýle pro virtuální realitu. Příběh se tak odehrává přímo před vašima očima, zatímco procházíte prostorem, kde na vás čekají různé překážky, dveře, fukary nebo vibrující desky, které navozují pocit, že třeba skutečně letíte na futuristickém kluzáku nebo se dotýkáte mříží, jež vidíte v brýlích. Do jedinečného konceptu VR zábavy postupně investovali také Jerry Javornický s Adamem Pacltem (šest milionů korun), Nextech Ventures Josefa Matějky (deset milionů) a Reflex Capital Ondřeje Fryce (pět milionů). Javornický s Pacltem a Frycův Reflex letos na jaře svůj podíl prodali Křetínskému s Tkáčem.

Na jaře firma uváděla, že dvě pražské arény, které se nachází v hračkářství Hamleys v ulici Na Příkopě a v nákupním centru POP Airport u ruzyňského letiště, a krátkodobý pop-up v Dubaji navštívilo přes 150 tisíc lidí. V roce 2019, před příchodem pandemie, která byznys utlumila, to mělo být jen v Praze přes 50 tisíc lidí. Kapacita je přitom prý trojnásobná a v dalších pobočkách studio počítalo s roční návštěvností kolem 70 tisíc. Tomuto cíli se ale zatím neblíží.

Nejvíce peněz tak stále generuje pobočka v pražském hračkářství Hamleys. Tu v nákupním centru POP Airport studio prodalo a již ho neprovozuje. Hospodářské výsledky DIVR Labs neprozrazují. Vzhledem k cenám vstupenek, které stojí do 500 korun, by se měly tržby pohybovat řádově ve vyšších desítkách milionů korun.