Zuckerberga kritizuje jeho vlastní chatbot. Šíří konspirace, časem se má ale zlepšit

Zuckerbergova firma Meta veřejně testuje nového chatbota. Umí poradit, nicméně je i trochu kontroverzní.

Jiří BlatnýJiří Blatný

mark-zuckerberg-facebook

Foto: Meta

Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg

0Zobrazit komentáře

Možnost ptát se na internetu na cokoliv v kombinaci s testovací verzí softwaru, co by se tak mohlo pokazit? Společnost Meta, stojící za Facebookem, začala ve Spojených státech testovat svůj nový konverzační program. Vývojáři si od veřejného testování slibují, že se bude jejich bot zdokonalovat v mimice lidské konverzace. Což vlastně dělá, v některých případech ale program opakuje konspirační teorie nebo různě kontroverzní hlášky.

Podle šéfa Mety Marka Zuckerberga je třetí verze chatovacího robota pod názvem BlenderBot 3 dosud nejvyvinutější. Zvládat má nezávaznou konverzaci, dokáže také poradit s výběrem restaurace nebo plánováním cesty. Mimo jiné se zvládne učit i z konverzace a co je podle Mety přelomové, umí přitom vyhledávat informace na internetu v reálném čase. Teoreticky je tak podle společnosti „schopný chatovat o téměř jakémkoliv tématu“.

Meta prý už po necelém týdnu vidí, že se program zlepšuje. „Prvotní experimenty ukazují, že čím více lidí si s botem povídá, tím víc se učí a tím lepší a bezpečnější je,“ uvedla firma pro britský The Guardian. Dodává ale, že bezpečnost použití nového programu zůstává otevřeným problémem.

V průběhu týdne se totiž objevily zprávy o tom, že BlenderBot v některých konverzacích zatím nepředvádí zrovna přesvědčivé výkony. V odpovědích reportérovi The Wall Street Journal Jeffu Horwitzovi třeba tvrdil, že prezidentem Spojených států je stále Donald Trump a také za šíření falešných zpráv kritizoval sociální síť Facebook.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zuckerberga pak v konverzaci s novináři agentury Bloomberg označil za „podivína a manipulátora.“ Novináři serveru BuzzFeed News dokonce napsal, že by Zuckerberga poslal do vězení a BBC řekl, že Zuckerberg vykořisťuje lidi. Bloomberg ale upozorňuje, že jeho postoje nejsou konzistentní, protože v jiné konverzaci bot napsal, že se mu líbí politika prezidenta Joe Bidena.

Nevoli s výroky chatbota brzdí i v souvislosti s nedávnou kontroverzí umělé inteligence (UI) od Googlu expert na toto téma Gary Marcus. Před nedávnem totiž inženýr Googlu tvrdil, že jedna z firemních UI nabyla vědomí. Firma to odmítla a propustila ho poté, co dotyčný kauzu přinesl médiím.

„Jediné, co podobné systémy dělají, je hledání vzorců na základě masivních statistických databází lidské řeči. Některé vzorce mohou být sice zajímavé, ale vyjádření takovýchto programů ve skutečnosti vlastně nic neznamenají,“ řekl Marcus pro The Guardian.

Podobnými problémy prošel v roce 2016 chatbot od Microsoftu jménem Tay. Firma ho lidem zpřístupnila na Twitteru, ale po necelých čtyřiadvaceti hodinách ho stáhla, protože ho uživatelé naučili opakovat kontroverzní názory.

Takový osud ale BlenderBota od Mety zatím nečeká – firma si za ním stojí. Uvedla, že pokud půjde vše podle plánu, měly by kontroverze postupně mizet. Už tak je podle Mety procento závadných konverzací malé – jako závadné označili uživatelé 0,11 procenta z 260 tisíc odpovědí, 1,36 procenta jako nesmyslné a jedno procento jako reakce mimo téma.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Jaké počítače používají čeští poslanci? Od státu nafasovali stovky japonských Dynabooků

Ne všichni zákonodárci však spoléhají na poslanecké stroje. Ivana Bartoše potkáte s polepeným MacBookem, jiní využívají i tablety.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

bartos

Foto: MMR

Ivan Bartoš se svým polepeným notebookem od Applu

0Zobrazit komentáře

Pokud sledujete dění v Poslanecké sněmovně, můžete vedle plamenných debat a nespočtu hlasování u jednotlivých zákonodárců spatřit i počítače, které patří do základní výbavy každého z nich. Na startu volebního období jsou zajišťovány pro právě zvolené poslance nové počítače a velký IT tendr na kompletní dodávku notebooků do Poslanecké sněmovny loni vyhrála společnost Dynabook. Nejčastěji tak poslance uvidíte právě s těmito stroji, byť ne všichni je využívají – například Ivana Bartoše poznáte vedle jeho dredů podle toho, že má počítač od Applu a na víku plno samolepek včetně pirátského loga.

V rámci otevřeného výběrového řízení bylo pro sněmovní potřeby doručeno celkem 430 notebooků od japonské značky Dynabook, která je nástupcem značky Toshiba. Ta je sama dlouhá léta vyráběla, ale v roce 2018 většinu své divize s notebooky a tablety pod touto značkou prodala japonské korporaci Sharp, která ji o dva roky později pohltila celou. Samotný Sharp od roku 2016 vlastní tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn. Pro Poslaneckou sněmovnu ale byly důležité zejména parametry dodaných notebooků.

Výběrové řízení mělo řadu požadavků. Mezi ty, k nimž se v rámci hodnocení přihlíželo nejvíce, patřila například hmotnost (neměla převyšovat 1 350 gramů), možnost nastavení dvouúrovňového hesla pro pevný disk, integrované rozhraní pro připojení ethernetového kabelu, vestavěná kamera pro možnost bezpečnostní autentifikace nebo „využití inovativní technologie pro výrobu procesoru“, což znamenalo, aby měl v sobě notebook čip vyrobený minimálně 10nm technologií. Právě tyto parametry nakonec splnil notebook řady Dynabook Portégé X30L-J-166.

dynabook-portege1-min

Poslanci využívají notebooky Dynabook Portégé X30L-J-166

Celou zakázku vyhrála tuzemská společnost Auroton Computer, která dodala vybavení v celkové hodnotě 12,4 milionu korun bez daně (15 milionů korun s DPH). Jeden počítač stál 26 070 korun a součástí celé dodávky byla také dokovací stanice ke každému notebooku v ceně 2 680 korun. V rámci nevyžadovaných, avšak hodnocených parametrů bylo i to, aby měl počítač například integrované NFC nebo disponoval technologií na detekci otevření víka počítače, kdy by byl uživatel upozorněn a v případě potřeby se počítač zablokoval. Tyto funkcionality dodané počítače nemají.

„Tyto notebooky jsou pořizovány pro potřeby a výkon mandátu poslanců. Poslanci jsou dle zákona vybavováni technikou pro svoji pracovní potřebu a potřebu svých regionálních poslaneckých kanceláří umístěných po celé České republice (každý poslanec proto obdrží dva notebooky). Naprostá většina poslanců tuto techniku používá, povinnost to však není,“ uvedla pro CzechCrunch Martina Lustigová z tiskového odboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Další technika včetně mobilních telefonů pro poslance pořizována není. Poslanecké notebooky se přitom pořizují na jedno volební období a po jeho skončení se počítače repasují pro potřeby Kanceláře Poslanecké sněmovny. „Zařízení prochází schvalovacími procesy, jak ve smyslu uživatelských vlastností a aplikačního obsahu, tak technických a bezpečnostních doporučení a auditů. Máte-li na mysli ‚prověrku‘ ve smyslu použití zařízení pro zpracování utajovaných informací, pak tato zařízení nejsou k tomuto účelu určena,“ doplňuje Martina Lustigová.

Modely Dynabook Portégé X30L-J-166 jsou lehké (907 gramů) notebooky určené zpravidla pro firemní účely. V hořčíkovém šasi ukrývají 13,3palcový dotykový displej a procesor Intel Core i5 s 16GB RAM, integrovanou grafikou a 256GB SSD diskem. Byť podle vyjádření tiskového odboru naprostá většina poslanců právě tuto techniku využívá, ve sněmovních lavicích a dalších případech můžete u některých poslanců zahlédnout i jiné stroje. Například předseda Pirátské strany Ivan Bartoš je známý tím, že využívá jeden z MacBooků od Applu.

dynabook-portege2

Foto: Dynabook

Poslanci využívají notebooky Dynabook Portégé X30L-J-166

Jeho kolegové z poslaneckých řad pro CzechCrunch prozradili, že sází na přidělené notebooky Dynabook a místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová k tomu využívá také tablet od Samsungu. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek s sebou zase nosí netypický tablet ReMarkable, který v poslední době nabírá na popularitě díky tomu, že sází na trochu jiné technologie než třeba nejpopulárnější iPady, především na černobílý e-ink displej, který známe ze čteček elektronických knih.

Poslanci KDU-ČSL shodně využívají notebooky Dynabook, tablety nebo jiné příslušenství podle Lenky Hanákové z tiskového oddělení lidovců nemají. Zástupci zbývajících poslaneckých klubů na naše dotazy nereagovaly.

Každou neděli vám naservírujeme nejdůležitější zprávy týdne.

Newsletter Weekly | Poslední vydání