Zuckerberga kritizuje jeho vlastní chatbot. Šíří konspirace, časem se má ale zlepšit
Zuckerbergova firma Meta veřejně testuje nového chatbota. Umí poradit, nicméně je i trochu kontroverzní.
Možnost ptát se na internetu na cokoliv v kombinaci s testovací verzí softwaru, co by se tak mohlo pokazit? Společnost Meta, stojící za Facebookem, začala ve Spojených státech testovat svůj nový konverzační program. Vývojáři si od veřejného testování slibují, že se bude jejich bot zdokonalovat v mimice lidské konverzace. Což vlastně dělá, v některých případech ale program opakuje konspirační teorie nebo různě kontroverzní hlášky.
Podle šéfa Mety Marka Zuckerberga je třetí verze chatovacího robota pod názvem BlenderBot 3 dosud nejvyvinutější. Zvládat má nezávaznou konverzaci, dokáže také poradit s výběrem restaurace nebo plánováním cesty. Mimo jiné se zvládne učit i z konverzace a co je podle Mety přelomové, umí přitom vyhledávat informace na internetu v reálném čase. Teoreticky je tak podle společnosti „schopný chatovat o téměř jakémkoliv tématu“.
Meta prý už po necelém týdnu vidí, že se program zlepšuje. „Prvotní experimenty ukazují, že čím více lidí si s botem povídá, tím víc se učí a tím lepší a bezpečnější je,“ uvedla firma pro britský The Guardian. Dodává ale, že bezpečnost použití nového programu zůstává otevřeným problémem.
V průběhu týdne se totiž objevily zprávy o tom, že BlenderBot v některých konverzacích zatím nepředvádí zrovna přesvědčivé výkony. V odpovědích reportérovi The Wall Street Journal Jeffu Horwitzovi třeba tvrdil, že prezidentem Spojených států je stále Donald Trump a také za šíření falešných zpráv kritizoval sociální síť Facebook.