10 firem, 10 miliard obrat. Komárkova IT skupina Aricoma dál roste, koupila bulharské vývojáře

Aricoma Group má po Evropě tisíc klientů. Mezi zákazníky bulharské firmy Musala Soft patří i Bosch, IBM, Deutsche Telecom nebo SAP.

Luboš KrečLuboš Kreč

karel-komarek

Foto: KKCG

Miliardář a majitel skupiny KKCG Karel Komárek

0Zobrazit komentáře

Na cestě vybudovat v rámci svého byznysového impéria rozsáhlou technologickou skupinu rozkročenou po celé Evropě udělal Karel Komárek další krok – jeho skupina Aricoma Group koupila bulharskou společnost Musala.  Ta se od roku 2000, kdy vznikla, pořádně rozrostla a dnes zaměstnává na 750 lidí, kteří sedí kromě Sofie i v Kosovu, v Makedonii, v Albánii či v Egyptě. Mezi její klienty patří IBM, SAP, Bosch, KPMG, Siemens Energy či Financial Times.

Pro skupinu Aricoma to je už druhá letošní akvizice, v zimě koupila polské experty na digitální reklamu Clearcode. Celkem do jejího portfolia nyní patří deset firem, které mají dohromady obrat 400 milionů eur, tedy zhruba 10 miliard korun. Jejich roční zisk před započtením daní a odpisů se pohybuje kolem miliardy korun.

Karel Komárek, podle časopisu Forbes druhý nejbohatší Čech s majetkem 170 miliard korun, buduje se svými kolegy z Aricomy velkého IT poskytovatele. „Jde o naši druhou letošní akvizici, která zapadá do strategie, jejímž cílem je posunout Aricomu na pozici předního hráče na evropském trhu. Různorodé portfolio klientů Musaly posílí naše aktivity v oblastech telekomunikací, financí a automobilového průmyslu. I v těchto náročných časech sektor informačních technologií roste a nabývá na důležitosti,“ uvedl Michal Tománek, investiční ředitel KKCG, společnosti stojící za Aricoma Group.

Dohoda podepsaná majiteli Musala Soft a Aricomy zahrnuje prodej stoprocentního podílu ve společnosti. Celé vedení Musala Soft zůstane i nadále ve společnosti a bude se dlouhodobě podílet na budoucnosti celé skupiny. Vypořádání transakce ještě podléhá schválení příslušných antimonopolních úřadů a uzavření se očekává ve čtvrtém kvartále letošního roku.

Skupina Aricoma Group poskytuje z osmi firemních center po celé Evropě služby více než tisícovce klientů na 15 trzích. Kromě Musaly patří mezi její součásti společnost Seavus působící ve Švédsku a střední Evropě, která se specializuje na vývoj zakázkového softwaru, švédský softwarový vývojář Stratiteq, společnost Autocont, která se v Česku a Slovensku zaměřuje na softwarovou integraci, vývojáři zakázkového softwaru Cleverlance Enterprise Solutions a Komix, specialista na kybernetickou bezpečnost AEC či odborník na digitální transformaci státní správy Cesea.

Karel Komárek je vedle Aricomy aktivní na technologickém poli i prostřednictvím svého fondu Springtide Venture, který investuje do startupů. V posledních letech získal podíly například v několika izraelských firmách a je také významným investorem ve fondu Rockaway Blockchain Fund.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.