Report z hradeckého Barcampu: Startupové prostředí na vysoké úrovni, Praha má problém

0Zobrazit komentáře

Když jsme v kuloárech zaslechli první nesmělý šept o Barcampu v Hradci, měli jsme jasno. Je to prostě daleko, zůstaneme v Praze. Jenže ono to vypadalo už od začátku zajímavě. Hodně zajímavě.

Nebereme v potaz, že se dveře otevíraly v 8:30. Tedy alespoň tak to tvrdí program a my to budeme taky tvrdit, ač nepotvrzeno. V tu dobu jsme na sebe mžourali do zrcadla a snažili se trefit pastou na kartáček. Později nám náčelník týmu organizátorů Petr Semrád sdělil, že je to jedna z věcí, kterou by změnil, a tedy by posunul začátek celé akce na později.

“8:30 je prostě brzo ráno, i na Hradečáky. A taky organizačně to chtělo začít dřív. Začali jsme Barcamp připravovat nějaké 3 měsíce zpátky a do toho jsme ještě nasázeli dovolené.”

I přes zjevný časový pres a brzký začátek byla aula, ve které se v 9:15 konala úvodní keynote poměrně slušně obsazená. No a pak už to jelo podle programu.  Takže něco málo čísel o sobotě:

  • Organizátoři přijali celkem 882 hlasů
  • Oficiálně přišlo 250 lidí z původních 480 registrovaných
  • Cca 50 pankáčů neumělo či nechtělo projít kolem registračního stolku
  • 31 přednášek
  • 18 přednášek vzešlo z hlasování , 13 přednášek vybral tým organizátorů
  • 1 striptérka
  • 0 online zdokumentovaných hejtů

A u nezdokumentovaných hejtů zůstanem. Nejen, že je nikdo nepsal, on je nikdo ani nevyslovil. Takže kde je problém? Že by akce, kde si každý našel své a kterou si každý užil? Účast přes 50 % přihlášených se dá považovat za úspěch, prázdno tam rozhodně nebylo. V Hradci Králové toho přitom funguje docela dost – TEDx, PechaKucha Night, coworking Coolworking, Technologický Park Hradec Králové. Ten společně s Microsoftem založil projekt, který má mimo jiné i nějakým způsobem rozvíjet inovativní myšlení mladých lidí. Což je podle insider infa klasický Microsoftí BS. Hradec si vybralo za sídlo i pár startupů, například Designeros, Tappytaps, BIG Launcher, Tapmates, aj. Z našeho pozorování tam mají hezky vyhlížející město, super kafe (i přímo na Barcampu) a skvělé pivo a jídlo (v tomto pořadí), navíc v “pěší vzdálenosti”.

Meo   connecting people to technology

Přečtěte si takéCleevio a Jablotron chystají Meo. Konkurenta Nest od GoogluCleevio a Jablotron chystají Meo. Konkurenta Nest od Googlu

Jedna z nejaktivnějších osobností hradecké (a svého času i pražské) startupové scény Honza Husák, spoluzakladatel právě zmíněného BIG Launcheru prohlásil:

“V Hradci a blízkém okolí chybí motivace pustit se do vlastního projektu – businessu. Funguje tady sice střední škola aplikované kybernetiky (kyberna.cz), ale tu absolvují spíše ti, kteří mají ambice studovat na univerzitě a ne rozjíždět své vlastní podnikání.”

Což nám potvrdil i Matěj Pavlík, který Kybernu absolvoval a začal podnikat jako vývojář webových aplikací.

“Na školách chybí osvěta, už na těch středních a hlavně na té, která se aktivně věnuje technologiím. Když jsem po škole začal podnikat jako vývojář, všichni na mě koukali skrz prsty. To, že existuje i jiná možnost, než dělat pro korporaci se tady moc nahlas neříká. A to by právě měly změnit instituce jako Technologický park HK.”

Nicméně, podle neoficiálních diskuzí tomu nevěnují moc pozornost. Jenže když se takhle na Hradec kouknete, jak se to tam rozjíždí… Semrád nám totiž neoficiálně potvrdil, že první hradecký Barcamp nebyl poslední, k tomu akce sem a konference tady, nebude trvat dlouho a všichni se dozví, jak je cool mít startup. A pak už nebude mít problém Hradec, problém bude mít Praha. A Vašut to nezachrání!

P.S.: Přátelé, jestli jste čekali, že tady potkáte souhrn přednášek, lessons learned a zabalený balík prezentací, je nám líto. Měli jste se sebrat a vyrazit tam. Koneckonců to byla skvělá akce.

Foto: Jan Husák (přednáška Rikiho Fridricha)

GlobalStartups.cz které hledá nejlepší české, webové, globální startupy se blíží

Olda NeubergerOlda Neuberger

0Zobrazit komentáře

Popáté organizujeme offline setkání všech českých globálních webových startupů. Firem, které skrze internet vydělávají peníze nebo dělají návštěvníky štastnými. Už tři roky zpátky bylo setkání GlobalStartups.cz uzavřenou akcí, kde si výhradně foundeři českých startupů předávali své zkušenosti, kontakty a triky, jak z ČR uspět v cizině – Evropě, Americe nebo Asii.

Na 30.10.2014 chystáme tohle setkání páté. Otázka zní, pomůžete nám dát dohromady seznam českých, globálních, webových startupů? Honza Řežáb vede seznam Českých technologických firem a startupů  a Zdeněk Cendra sbíral seznam zajímavých českých startupů.

8725950584_c7036d2bb9_h

Přečtěte si takéCo plánuje pražský StartupYard? Nalákat nové investory a během 2 let investovat až do 40 startupůCo plánuje pražský StartupYard? Nalákat nové investory a během 2 let investovat až do 40 startupů

Tyhle firmy mají společný úspěch, ve zbytku se ale liší.  My chceme spojit globální webové startupy – rozuměj tedy firmy, jejichž základem je webová služba a jejichž trh je ve více zemích po světě. Takže ne appky, ne HW a ne služby, co jedou primárně ČR a mají vlaječku na přepnutí na angličtinu.

A proč GlobalStartups.cz?

Protože globálních českých startupů je dost a mají toho hodně společného. Bojují o akvizici, důvěru, peníze klientů na podobných trzích podobnými prostředky, používají podobné technologie, točí se mezi nimi stejní lidé. Můžou si výrazně pomoci. To ukázaly už předchozí čtyři setkání. Exkluzivní networking zástupců firem od Socialbakers, Apiary, Webnode (a jako americko-česká ochutnávka GoodData) až po ty začínající, kteří potřebují nakopnout a motivovat. Zdeněk Cendra říká, že z kontaktů z CGS čerpá zákazníky a spolupráce dodnes. Při prvním setkání se ještě slovo startup vysvětlovalo maminkám, dneska se babičky ptají jestli se v tom startupu moc neflákáte. A to jsou tři roky. Je na čase zase updatovat, protože většina firem z prvního setkání už asi neexistuje.

Zatím máme už na dnešní poměry dost prořídlý seznam:

Jste-li česká globální webová firma. Dejte o sobě vědět na www.globalstartups.cz a přijďte! Setkání organizují Olda Neuberger, Zdeněk Cendra a Tereza Hubková.