Češi vyvinuli největší bezpilotní letoun ve střední a východní Evropě

Michal PtáčekMichal Ptáček

Primoco UAV 2
0Zobrazit komentáře

Primoco UAV je novým projektem stejnojmenné české společnosti, která si dala za cíl vyvinout největší bezpilotní letoun pro komerční lety ve střední a východní Evropě. A zatím se je rozhodně na co dívat!

Flydeo Y6

Přečtěte si takéČeský startup Flydeo se chystá ovládnout trh s létajícími dronyČeský startup Flydeo se chystá ovládnout trh s létajícími drony

Letoun, který je ovládaný na dálku, a který je zároveň schopný létat samostatně na základě naprogramovaných letových plánů, tak pracuje s technologiemi pro různá odvětví průmyslu, zemědělství, zdravotnictví či energetik a podle zakladatele projektu Ladislava Semetkovského má ambice stát se součástí řešení pro monitoring, výzkum a záznam informací z jakéhokoliv terénu včetně nedostupných a člověku nebezpečných oblastí, kam můžeme zařadit například místa zamořené radiací nebo požárem.

Možnosti jeho využití jsou pak v tomto případě spojeny zejména s dodatečným zařízením, které je letoun schopen nést a během letu využívat.

Maximální dolet Primoco UAV se jinak pohybuje okolo 400 km, s tím, že cestovní rychlost mezi 50 až 150 km/hod umožňuje držet provozní náklady na velmi nízké úrovni, pohybující se okolo 100 EUR za letovou hodinu.

Letoun, pro jehož užívání je nutné absolovat trénink dle úřadu pro civilní letectví, bude v prodeji od října 2015 a už nyní podle tvůrců vzbuzuje zájem u prvních zákazníků z Ruska, Afriky a Blízkého východu.

Primoco UAV 1

Primoco UAV 4

Primoco UAV 2

Facebook ukázal svojí sílu a zničil mobilní aplikaci, která chtěla obejít jeho API

wdm
0Zobrazit komentáře

Facebook ze své dominantní pozice na trhu sociálních sítí a mobilních aplikací může ohrozit jakoukoliv konkurenci nebo zavřít projekt založený na jeho API, který se mu jen trochu nepozdává. A přesně to se stalo Anthony Kuskemu, který vytvořil původně na základě API Facebooku aplikaci Who Deleted Me, která rychle získala na popularitě.

Aplikace fungovala na principu podrobného sledování seznamu přátel na Facebooku a posílala notifikace o tom, že si uživatele někdo odstranil z přátel nebo přidal do seznamu blokovaných kontaktů. To nešlo zobrazit zpětně, ale až po stažení aplikace, která zapla na základě propojení sledovací funkci.

facebook

Přečtěte si takéFacebook připravuje novou killer funkci, kterou se inspiroval u konkurence. Jak vypadá?Facebook připravuje novou killer funkci, kterou se inspiroval u konkurence. Jak vypadá?

Who Deleted Me byla původně k dispozici přímo na tržišti aplikací Facebooku a využívala oficiální API, neporušovala zásadně podmínky. Problém nastal v dubnu tohoto roku, kdy Facebook změnil pravidla pro API, ve kterém nově není možné vidět seznamy přátel uživatelů. Což donutilo Anthonyho vytvořit svůj vlastní systém, který se stal později terčem zájmu právního oddělení Facebooku. Dokonce je toto specifické protiprávní využití uvedeno v dokumentaci Facebooku.

851558_1402397546694943_40098738_n

Ukázka z dokumentace Facebooku mířící přímo na Who Deleted Me

Aplikace získala za poslední měsíc tolik popularity, že se dostala na první pozice v žebříčcích na App Store a Google Play. Facebook jí zařízl celkem radikálně ze dne na den s výhrůžkami z právního oddělení a bez nějaké lhůty k ukončení činnosti. Aplikace už nyní není k dispozici, na webu je vidět oficiální vyjádření o ukončení a všechna data uživatelů byla bezpečně vymazána.

Anthony tedy nebyl zažalován, ale byl mu udělen permanentní ban k využití API, informuje TheNextWeb. Sám si podle všeho z celé situace neodnesl žádné poučení, protože s tím, že by se dopustil něčeho protiprávního, nesouhlasí.