Flydeo: jak český startup vyvíjející létající drony vyrazil do San Francisca – 1. díl

Jakub SejkoraJakub Sejkora

0Zobrazit komentáře

Konference TC Disrupt pořádaná americkým magazínem TechCrunch se po roce opět hlásí o slovo. A ani tento rok to nebude bez účasti českých firem a startupů. Kromě (Techcrunchem již ostřílených) STRV budou mít návštěvníci TC Disrupt v Startup Alley příležitost setkat se například s českými Mailytics, Corinth, Farm Civilization, Oscar Tech, PPC Bee, Synergykit, zástupci Czechinvestu, nebo také s jediným českým zástupcem vystavujícím v Hardware Alley – ryze českou společností Flydeo, která se zabývá vývojem a stavbou dronů pro profesionální použití. A právě díky Jakubovi Sejkorovi z Flydeo vám budeme servírovat novinky, informace a fotografie přímo z místa dění.

Už jsou to skoro dva měsíce, co jsem se rozhodoval, jestli se s Flydeo zúčastníme akce Praguecrunch… “Co bychom tam s dronem mezi appkařema dělali? Potkáme tam někoho nového, o kom snad nevíme a měli bychom?“ Moje zvědavost nakonec zvítězila, přihlásil jsem nás a 31.7. jsme vyrazili směr Střelecký ostrov. Ještě než jsme stačili rozložit výstavní multicopter, který jsme měli s sebou, byl u nás John Biggs (redaktor Techcrunche) s nabídkou, jestli nechce Flydeo s dronem zavítat na Techcrunch Disrupt, který se koná v polovině září v San Franciscu – že bychom tam prý neměli chybět. O účasti jsme přemýšleli již déle a toto nás utvrdilo v tom, že bychom se tam opravdu měli vypravit.

Flydeo Y6

Přečtěte si takéČeský startup Flydeo se chystá ovládnout trh s létajícími dronyČeský startup Flydeo se chystá ovládnout trh s létajícími drony

Od toho večera neuběhly ani dva měsíce a jádro našeho týmu – Honza (šéf), Lukáš (hlavní konstruktér) a já – Jakub (public relations) – sedíme u piva v Mountain View natěšení na následující týden. Účást na TC Disrupt jsme totiž spojili s Flydeo California Roadshow (navštivujeme vybrané firmy, se kterými bychom mohli navázat spolupráci) a tak se můžeme těšit na nejedno zajímavé setkání.

Do USA jsme vyrazili před necelým týdnem – po strhujícím finiši příprav, kdy jsme poslední dvě noci oka nezamhouřili, jsme s pocitem dobře zvládnuté práce usedli do letadla (business třída a startupisti se prý nekamarádí :)). Nic ale nemůže být jednoduché, tak to v životě nefunguje – při našem jediném přestupu v NYC jsme před recheckem zavazadel (samozřejmě i kufru, ve kterém si vezeme náš dron) museli projít celnicí. A tady nastal problém – co, proč, jak, kdy, kde, kolik, za kým, s kým, proč ne, za kolik. Přepravovat dron do USA prostě nechcete! A už vůbec ne takový, jaké je naše Flydeo Y6, u kterého si i americký celník mexického původu v letáčku (důmyslně uloženého ve stejném kufříju) přečte, že je schopný nést až 5kg nákladu nebo, že je schopný až 70 minutového letu.

Téměř dvě hodiny strávené na celnici vysvětlováním, prošením, dožadováním a opětovným vysvětlováním ovšem přinesly své plody. Poté, co se šéf celnice asi podesáté vrátil ze své kanceláře, kde komusi telefonoval nám sdělil, že si tedy celý kufr můžeme vzít s sebou! Úleva jak *****! Dokonce jsem musel zatlačovat slzy štěstí. Přeci jen letět vystavovat na TC Disrupt do Hardware Alley by bez hardwaru nebylo to pravé.

Přílet do Los Angeless, první schůzky s partnery a zákazníky proběhly na výbornou, fotky Hollywood Sign nesmí chybět a na víkend se již přesouváme severněji. Cílem je Mekka startupů a technologických firem – San Francisco! Již dnes začíná program (naše účast v Hardware Alley přijde na řadu ve středu) TC Disrupt a já se vám budu snažit přetlumočit většinu zásadního, co se zde odehraje.

PS: Pokud víte o někom / máte kontakt na někoho, koho by mohli v oblasti SF nebo LA zajímat naše drony, dejte nám vědět na info@flydeo.com – za každé info budeme vděční…

flydeo

Flydeo Y6