Nový startup dokáže pomoci nevidomým s přesným rozeznáním okolních objektů

aipoly-prof
0Zobrazit komentáře

Silicon Valley a vůbec celý startupový business je někdy podezírán z toho, že se soustředí na co nejjednodušší cestu k neuvěřitelným valuacím a penězům, které putují do kapes investorů a zakladatelů. Ale ne všechny startupy jsou takové – je tu i hodně těch, které se snaží opravdu pomoct lidem nebo změnit svět.

Jako třeba Aipoly, což je aplikace dostupná pro iOS, která slouží nevidomým a jinak zrakově postiženým rozeznávat okolní objekty. Funguje to jednoduše – při spuštěné aplikaci snačí namířit telefon na jakýkoliv objekt před sebou a jeho název se zobrazí nejen na displayi, ale rovnou ho i přečte. To pomůže zrakově postíženým lidem se lépe orientovat v prostoru nebo hledat konkrétní věc.

storyous

Přečtěte si takéČeský startup Storyous letos vyrostl 7x a expanduje do PolskaČeský startup Storyous letos vyrostl 7x a expanduje do Polska

Aplikace funguje na principu klasické rozšířené reality, která v prostoru rozpoznává objekty a přiřazuje k nim názvy. Zatím jsou názvy ale velmi obecné, ale například místo pet lahve už se přímo dozvíte, že jde o Pepsi a místo obecného pojmu auta, že jde o Chevrolet nebo Volkswagen. Autoři uvádějí, že jde zatím o jakousi betaverzi a produkt neustále vylepšují.

V blízké budoucnosti by měla aplikace být schopná přesně zařadit i barevnou škálu a popis celé scenérie snímaného prostoru. Tedy například – auto jedoucí po úzké ulici mezi obytnými domy. Pokud nějaký aktuální objekt nezná, lze ho to naučit, což bude případ spíše pro drobné zrakové postížení, jako třeba barvoslepost, která k němu jen přiřadí barvu.

aipoly

Náhled aplikace

Další obrovský přepravní startup se s novou investicí chystá na samořiditelná vozidla

lyft
0Zobrazit komentáře

Automobilový průmysl se mění – zdokonaluje se technologie, která do nich prostupuje ze všech stran, především pak ze západních společností, které se snaží udělat řízení nejen co nejvíce pohodlné, ale zároveň i co nejdříve zcela automatizované, bez nutnosti vlastních rukou na volantu.

Na tom už naplno pracují tech giganti jako Google, pravděpodobně i Apple, přepravní startupy jako Uber nebo nyní po novém spojení i Lyft, ke kterému se s prosincovou investicí ve výši 1 miliardy dolarů připojil americký automobilový obr General Motors, pod kterým jsou značky jako Opel nebo Chevrolet. Tím se valuace Lyftu posunula na 5,5 miliardy dolarů, tedy 136,9 miliard korun.

slackapps

Přečtěte si takéSlack spustil tržiště aplikací pro vývojáře a vlastní investiční fond s 80 miliony dolarůSlack spustil tržiště aplikací pro vývojáře a vlastní investiční fond s 80 miliony dolarů

General Motors do sanfranciského Lyftu napumpoval celých 500 milionů dolarů, v přepočtu přes 12,4 miliardy korun, a chce startupu pomoci s rozvojem technologií, které by mohly vést k vlastní flotile autonomních vozidel. Lyft se tím snaží reagovat na strmý růst své největší americké konkurence – Uberu, který se s touto technologií chystá vyrazit do světa pravděpodobně už v tomto roce.

Právě GM se o podobnou věc snaží sám u své vlajkové lodi Chevy Volts, což je jen další konkurence, která se bude míhat na ulicích mezi všemi Teslami a dalšími elektromobily. Technologii pro autonomní řízení by měl mít dokončen už v první polovině tohoto roku, zmiňuje BuzzFeed. Vedení podle svých slov totiž věří, že je mnohem zajímavější nabídnout takovou technologii pro převoz dalších pasažérů, než pro individuální prodej. To vše by mělo trvat snad méně než 10 let.

lubo-lionel-mvp

Přečtěte si takéFotbal v USA nabírá na síle. STRV vymysleli novou appku pro liguUdělali aplikaci se Schwarzeneggerem. Teď čeští STRV lépe propojí fanoušky i s Lionelem Messim

Do té doby ale chce tato dvojice firem rozprostřít po Spojených státech síť, ve které si bude možné krátkodobě klasické vozy pronajímat. Tam nebude mezi konkurencí asi žádný přepravní startup, ale spíše projekty jako ZipCar, které nabízejí za jednotnou cenu vypůjčení vozu na různě rozmístěných stanicích po USA a Evropě, bez nutnosti cokoliv podepisovat nebo od někoho přebírat klíčky.

Foto: Lyft