Nový startup dokáže pomoci nevidomým s přesným rozeznáním okolních objektů

aipoly-prof
0Zobrazit komentáře

Silicon Valley a vůbec celý startupový business je někdy podezírán z toho, že se soustředí na co nejjednodušší cestu k neuvěřitelným valuacím a penězům, které putují do kapes investorů a zakladatelů. Ale ne všechny startupy jsou takové – je tu i hodně těch, které se snaží opravdu pomoct lidem nebo změnit svět.

Jako třeba Aipoly, což je aplikace dostupná pro iOS, která slouží nevidomým a jinak zrakově postiženým rozeznávat okolní objekty. Funguje to jednoduše – při spuštěné aplikaci snačí namířit telefon na jakýkoliv objekt před sebou a jeho název se zobrazí nejen na displayi, ale rovnou ho i přečte. To pomůže zrakově postíženým lidem se lépe orientovat v prostoru nebo hledat konkrétní věc.

storyous

Přečtěte si takéČeský startup Storyous letos vyrostl 7x a expanduje do PolskaČeský startup Storyous letos vyrostl 7x a expanduje do Polska

Aplikace funguje na principu klasické rozšířené reality, která v prostoru rozpoznává objekty a přiřazuje k nim názvy. Zatím jsou názvy ale velmi obecné, ale například místo pet lahve už se přímo dozvíte, že jde o Pepsi a místo obecného pojmu auta, že jde o Chevrolet nebo Volkswagen. Autoři uvádějí, že jde zatím o jakousi betaverzi a produkt neustále vylepšují.

V blízké budoucnosti by měla aplikace být schopná přesně zařadit i barevnou škálu a popis celé scenérie snímaného prostoru. Tedy například – auto jedoucí po úzké ulici mezi obytnými domy. Pokud nějaký aktuální objekt nezná, lze ho to naučit, což bude případ spíše pro drobné zrakové postížení, jako třeba barvoslepost, která k němu jen přiřadí barvu.

aipoly

Náhled aplikace

Rubriku Startupy podporujíjt-retina