Rusové zvažují stavbu Muskova Hyperloopu, který by propojil Moskvu a Petrohrad

Michal BenatzkyMichal Benatzky

hyperloop2
0Zobrazit komentáře

Podle ruského ministra dopravy, Maxima Sokolova, je Rusko připraveno na zahájení stavby revolučního dopravního systému Hyperloop, který se v poslední době snaží uvést do praxe zejména geniální podnikatel: Elon Musk.

O hyperloopu v tak rozsáhlém měřítku jak ho plánují v Rusku, však zatím nikdo neuvažuje, jelikož v budoucnu by totiž kapsle v trubicích mohly podle plánů ministerstva dopravy propojovat západ z východem a sever z jihem země.

V první fázi projektu se však počítá pouze s propojením dvou největších ruských měst, tedy Moskvy a Petrohradu, které jsou od sebe autem zvdálené 700 kilometrů, s tím, že dráha pro hyperloop by měrila necelých 650 kilometrů, jak informuje VentureBeat. Pokud by i Ruská verze nového dopravního konceptu dokázala převážet lidské pasažéry rychlostí až 560 kilometrů v hodině, trvala by cesta z Petrohradu do Moskvy asi hodinu a 10 minut.

Náklady na výstavbu tak dlouhé dráhy pro hyperloop by v západním světě podle nejčastějších odhadů stály kolem 21 miliard dolarů, v přepočtu tedy zhruba 504 miliard korun. Rusové však věří, že tuto vzdálenost zvládnou propojit při polovičních nákladech. Podle jejich odhadů totiž výstavba vyjde na 12-13 milard dolarů (288 až 312 miliard korun). Vznik projektu umožnila organizace Gordon Atlantic, která přebrala záštitu nad celým projektem. Gordon Atlantic by měl také zafinancovat první fáze projektu.

Ruské dráhy, pro které by se tento projekt mohl v budoucnu stát vážným konkurentem, pro změnu zvažují spolupráci s americkou společností Hyperloop One. Tedy jednou z firem, která se myšlenku Elona Muska snaží uvést do praxe.

hyperloop3