Desítkám učitelů posílá 10 tisíc měsíčně, ročně vydělává stamiliony a říká: Měřítkem je pro mě svět

Petr Zahradník, zakladatel algotradingové firmy Qminers, v podcastu Money Maker popsal nejen příběh svého podnikání, ale i to, proč pomáhá společnosti.

Luboš KrečLuboš Kreč

0Zobrazit komentáře

Petr Zahradník a jeho firma Qminers sice nejsou v českém byznysovém prostředí mimořádně známí, ale měli by. Za loňský rok tito experti na algoritmické obchodování utržili 800 milionů korun a v čistém vydělali bezmála 400 milionů. Je jich přitom jen kolem 40 a zaměstnávají hlavně elitní matematiky či programátory. „Jsem na naše výsledky pyšný, ale je potřeba se na to koukat světovým měřítkem a v něm jsme vlastně malí,“ mírní nadšení Petr Zahradník v podcastu Money Maker.

Co jej přivedlo na dráhu podnikatele a proč si vybral zrovna robotické obchodování? Jak jej ovlivnil průkopník oboru v Česku Karel Janeček a jak světový matador Jim Simons? Proč podporuje výuku matematiky? Co pro něj znamená jeho rodina, do níž patří světově proslulí výtvarníci Jaroslava Brychtová a Stanislav Libenský či miliardář Petr Němec? O tom všem jsme hovořili v podcastu Money Maker a tady přinášíme výběr zajímavých citátů.

O ambicích Qminers

Co se výsledků týče, naše zisky jsou dneska ve stovkách milionů korun ročně. Jsem na ně pyšný, ale furt říkám, že jsme na začátku. Zase se vrátím k prostředí, ve kterém jsem vyrůstal – je to o tom, zkoušet furt nové věci, a zkoušet, co ještě zvládneme. Přestože na české poměry jsou Qminers mimořádně úspěšná firma, občas mi přijde legrační, co se v Čechách prohlašuje za úspěch. Je potřeba se na to koukat světovým měřítkem a v něm jsme vlastně malí. Na české poměry jsou naše výsledky skvělé, ale ve světě jsme jedni z mnoha. A na algotradingu je krásné, že ho můžete škálovat do nebe.

O prarodičích, umělcích Jaroslavě Brychtové a Stanislavu Libenském

Dosáhli odkazu, který mě mimořádně inspiruje. Bohužel už ani jeden nežije, ale babička by před pár týdny oslavila sté narozeniny, kolem čehož se naštěstí dějí věci, instituce si toho všimly. Pro mě to znamená ukotvení v kráse. Když se vrátím k Jimu Simonsovi, tak on říkal, že je hodně řízen krásou. A já to mám velice podobně. Krása je pro mě hodně důležitá věc, snažím se dělat věci, které mi připadají krásné, a je jedno, jestli to je v matematice, nebo architektuře.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

O Karlu Janečkovi

Karel byl speciálně tehdy obrovsky pozitivní příklad a mně se strašně líbilo, co dělá. Všiml jsem si, že vede v Česku na Matfyzu přednášky, které odpovídají tomu, čemu jsem přičichl v Amsterdamu. Přišel jsem teda za ním, jestli by mi neuznal kredity. Dali jsme se do řeči a ukázalo se, že mi je klidně uzná, ale že dává smysl, abych tam stejně chodil, že to přece jen není úplně to samé.

Hrozně mě to bavilo, ale připadalo mi to trochu těžké, hrozně mu odpadávali lidi. Tak jsem říkal, že by mohlo vzniknout cvičení, kde by bylo víc času, a že bych ho mohl vést. Vymyslel jsem osnovu k tomu cvičení, akreditovali ho a já ho i vedl. Čímž jsme se seznámili a potom to vedlo i k tomu, že byl jeden z lidí, kteří mě chtěli v RSJ. To ale nakonec neklaplo a já si řekl, že si to postavím sám.

O matematice a podpoře její kvalitní výuky

Matematika je pro mě symbolem skutečně hlubokého uvažování… Učitelé na tom nejsou moc dobře, i když se to zlepšuje. Nekoukáme se ve větším detailu na to, co se děje u nejmladších učitelů. Data jasně říkají, že učitelé matematiky nebo fyziky mají zdaleka největší alternativy jiné práce, takže tito mladí učitelé prostě nepřichází do systému.

Rozhodli jsme se proto podpořit mladé učitele matematiky nebo obecně technických předmětů. V našem systému podpory už máme 80 učitelů, kteří dostali 10 tisíc měsíčně, aby se to aspoň trochu zlepšilo. Dostali víc peněz. Druhá snaha je jim zjednodušit přípravy, zjednodušit jim cestu, aby se mohli stát opravdu výbornými učiteli.

zahr

Foto: Tomáš Svoboda/CzechCrunch

Petr Zahradník z Qminers

O budování byznysu

Úsilí a disciplína jsou v budování byznysu nesmírně důležité, což říkají všichni. Připadá mi, že to není zdaleka tolik o nápadech, ale o exekuci a o tom, jak to celé sakra udělám, aby to fungovalo, aby se to opravdu škálovalo, aby se mi to jednoho dne nerozpadlo pod rukama.

O lákání elitních talentů a mozků do firmy

Pro nás je to furt těžké, těch opravdu mimořádně schopných lidí je docela málo. Není poznat, jestli je na trhu větší nebo menší nezaměstnanost, nebo jestli technologické firmy víc či míň propouštějí, protože nás zajímají jednotlivci. Když jsme začínali, dohodnout se s excelentními lidmi na tom, že právě my jsme ten správný parťák a že nemají jít do zahraničí, bylo těžké.

Dneska to máme jednodušší, protože jsme už tady dlouho a všichni vidí, že to je úspěšná firma, která roste, a že Petr Zahradník možná není podvodník. Ale přibývá konkurence i v Praze, za což jsem mimochodem velmi rád. To byl opravdu ten hlavní drajv, aby Praha s těmi svými skvělými školami a mimořádně kvalitním prostředím začala dávat smysl i byznysově. A tohle se pomalu mění a excelentní absolvent už najednou má na výběr.

Podvedl investory a vylákal z nich miliony na hrůzný festival. Teď je venku z vězení a chystá druhý ročník

Billy McFarland je zpět! Podnikatel odsouzený za podvod chystá Fyre Festival II, a to i přesto, že má obrovské dluhy a jeho reputace je v troskách.

Filip HouskaFilip Houska

billy-mcfarland

Foto: Netflix

Billy McFarland

0Zobrazit komentáře

Honosil se tím, že uspořádá ten nejlepší mejdan na světě. Na prosluněných Bahamách, s áčkovými hudebníky i hvězdami amerického šoubyznysu, s luxusním zázemím pro hosty, ale také za pořádnou částku, kterou vybíral na vstupenkách. Nakonec ale fenomenálně selhal a za podvod šel na čtyři roky do vězení, navíc s dluhem okolo půl miliardy korun. Mindset notorického lháře Billyho McFarlanda je ale zřejmě z úplně jiné dimenze. A proto nyní chystá další ročník svého festivalu.

Když někdo umí mluvit s lidmi, je sebevědomý a kraluje v marketingu, je to koktejl na úspěch. Nebo na učebnicový neúspěch, jak ukázal nechvalně známý Fyre Festival pod taktovkou amerického podvodníkatele Billyho McFarlanda. Před sedmi lety se rozhodl, že udělá ten nejluxusnější hudební festival, jaký svět kdy viděl. Lákal na něj skrze překrásné modelky v bikinách, drahé drinky nebo jachty. Na sociálních sítích to mělo nesmírný hype.

On a jeho partner in crime, rapper Ja Rule, zamluvili celý ostrov v Karibiku (který mimochodem patřil rodině po narkobaronovi Pablu Escobarovi), za velké peníze na něj nalákali přední hudební hvězdy a chvástali se tím, že hosté budou bydlet v krásných vilách, jíst jídlo od vyhlášených šéfkuchařů a pít to nejdražší pití. Zkrátka třídenní záchvat přepychu, z něhož by zážitková kocovina nezmizela ani po týdnech.

Pak se ale ukázalo, že organizátoři nemají nic připraveného. McFarland pravidelně lhal investorům, aby získal další peníze, do toho nedodržoval smlouvy, proto kvůli vypovězení pronájmu ostrova musel na poslední chvíli hledat nový.

ja-rule-billy-mcfarland

Foto: Netflix

Ja Rule a Billy McFarland

Když dorazili hosté, nevěřili vlastním očím, v jaké anarchii se ocitli. Místo vil na ně čekaly nafukovací domky, k jídlu dostali oslizlé tousty se sýrem, takže žádnou špičkovou gastronomii, jak jim bylo slibováno. Na místě se reálně nenacházeli ani slíbení hudebníci, ani ohlášené celebrity. Vidle do festivalu hodinu i počasí, proto bylo zázemí blátivé a promáčené.

McFarland nakonec usoudil, že je vhodný moment toto peklo uhasit, a tak festival ukončil. Jenže když přiletěl zpátky na pevninu, čekalo na něj vyšetřování, dluh ve výši dvaceti šesti milionů dolarů, tedy asi půl miliardy korun, a šestiletý pobyt za mřížemi, ze kterého si nakonec odseděl o dva roky méně. Americká média z celé kauzy naprosto šílela, z McFarlanda se rázem stal podvodník číslo jedna, který se neštítil manipulovat a lhát.

billy-mcfarland

Přečtěte si takéZa nejhorší festival Fyre šel sedět. Už prodává lístky na nový ročníkPodvedl investory a za nejhorší festival v dějinách šel sedět. Teď prodává lístky na druhý ročník

To byl ovšem rok 2017. O rok později nastoupil do vězení a v roce 2022 vyšel na svobodu – a místo toho, aby se hanbou propadal a takříkajíc chodil kanály, začal se objevovat v médiích s tím, že uspořádá nový ročník svého festivalu. A jak se zdá, myslí to vážně. V rozhovoru pro server NBC News nově zmínil, že Fyre Festival II proběhne od 25. do 28. dubna příštího roku.

„Máme příležitost to přijmout tak, jak to je. Pokud se to udělá dobře, tak si myslím, že Fyre má šanci být každoroční festival, který opravdu převezme festivalový průmysl,“ řekl dvaatřicetiletý McFarland, který se dodnes utápí v mnohamilionových dluzích. Očekává, že na druhý ročník mejdanu svolá okolo tří tisíc lidí, dokonce už prozrazuje, že najal produkční společnost, která vše zaštítí.

Proběhnout má poblíž Mexika, v Karibském moři, a cena za lístek se může šplhat až k jednomu milionu dolarů, za což je hostům přislíbena jízda v luxusní jachtě nebo zážitkové potápění. Ty nejlevnější lístky se mají prodávat za 1 400 dolarů, tudíž asi třicet tisíc korun. Prvních sto se ostatně už vyprodalo loni, kdy McFarland poprvé naznačil, že Fyre Festival II proběhne. Tehdy ale nebyly známé vůbec žádné detaily.

„Nejde o to, aby deset tisíc lidí zíralo na pódium s rukama nad hlavou. Je to o tom, že sednete do letadla se šesti lidmi, dva mohou být vaši přátelé, tři mohou být lidé, které jste ráno potkali. A společně letíte prozkoumat ostrov, pláž nebo útes, o kterých jste ani nevěděli, že existují, dokud jste nenastoupili do letadla,“ představuje McFarland svou festivalovou vizi.

McFarlandova slova je ale nutné brát s velikánskou rezervou – už teď se totiž zdá, že může jít o další velmi nepovedený zážitek. Naznačuje to i fakt, že původně se měl druhý ročník konat 6. prosince, z neznámých důvodů byl ale posunut. Je možné, že McFarland stále shání investory, posuny ale nikdy nevěští nic vyloženě dobrého. Obzvlášť v případě, kdy jde o Fyre Festival, ukázkový příklad nejhoršího hudebního mejdanu v dějinách.