Felix Gray: módní brýle pro millennials, které chrání před neblahými účinky displejů

Filip HouskaFilip Houska

felixgray_mp
0Zobrazit komentáře

Počítače nám sice ulehčují práci a život jako takový, ovšem vybírají si svou daň. Ustavičné civění do záře monitorů není nic prospěšného především pro oči. Mimo vysychání a pálení se může dostavit rozmazané či dvojité vidění, které je doprovázeno bolestí hlavy, únavou nebo nekvalitním spánkem. Tento problém mají řešit brýle Felix Gray.

Na základě studií trpí až 70 procent generace Y (takzvaných „Millennials“) syndromem počítačového vidění, což se charakterizuje uvedenými příznaky. Jen v samotných Spojených státech je každý třetí Američan vystaven minimálně osmihodinovému zírání do monitorů. Češi na tom nejsou o moc lépe.

play-against-any-remote-opponent-from-across-the-world

Přečtěte si takéPodívejte se na šachy inspirované ságou o Harry Potterovi, které se pohybují bez pomoci rukouPodívejte se na šachy inspirované ságou o Harry Potterovi, které se pohybují bez pomoci rukou

Podle studie firmy Kleiner Perkins Caufield & Byers byl český národ v roce 2014 na 12. místě v žebříčku největších konzumentů digitálních obsahu, ať už na počítači či jiných elektronických zařízení. Průměrně se jednalo o sedm hodin denně na jednoho občana. Uvedené statistiky tedy nejsou příliš lichotivé. Stejně to vnímá i firma Felix Gray, která chce chránit oči uživatelů pomocí svých speciálních brýlí.

felixgray_2

Ty až z 99 procent redukují záření displejů, filtrují nepříznivé modré světlo a nepatrně zvětšují objekty vyskytující se na monitorech. Poměrně důležitým aspektem je i jejich design, který působí oproti konkurenčním brýlím tohoto typu opravdu stylově. Není tedy divu, že je nosí zaměstnanci velkých společností jako Uber, Spotify, LinkedIn a mnoho dalších.

V oficiální nabídce se objevují tři modely – Turing, Faraday a Nash, které jsou nabízeny ve třech barevných unisexových provedeních a stojí okolo 95 dolarů (cca 2 300 korun). Lze je získat volně bez předpisu.

felixgray_1

Zleva: Turing, Faraday, Nash

Podívejte se na šachy inspirované ságou o Harry Potterovi, které se pohybují bez pomoci rukou

Filip HouskaFilip Houska

play-against-any-remote-opponent-from-across-the-world
0Zobrazit komentáře

Není tradičnější deskové hry, než jakými jsou šachy, jejichž fanoušci se za dlouhé léta postarali o prosazení do profesionálního sportovního odvětví. S růstem internetu však vše začíná dostávat do online podoby. Výjimkou nejsou ani šachy. A právě na tento trend reaguje indický projekt pod názvem Square Off, který chce tuto hru dostat zpět na stoly v zábavné formě.

Na první pohled vypadá Square Off jako klasická dřevěná šachovnice, na které jsou rozmístěny známé figurky. Zdání ale klame. Produkt těží z rostoucích technologií, pomocí kterých je možné hrát ikonickou deskovou hru na dálku s kýmkoliv na světě a přitom vidět skutečné pohyby figurek přímo na šachovnici, nikoliv na mobilních či desktopových zařízení.

rockaway

Přečtěte si takéPražská investiční skupina Rockaway se pouští nového projektu z oblasti přenosu lékařských datPražská investiční skupina Rockaway se pouští nového projektu z oblasti přenosu lékařských dat

Konceptem to připomíná šachovou partii Harryho Pottera a Rona Weasleyho z prvního dílu kultovní ságy stejnojmenného filmu. Na povel se kameny pohnuly na místo, kam dotyčný chtěl. I když to byl pouze film, tvůrci Square Off se v něm patrně inspirovali a přenesli tento nápad na Kickstarter, kde vybrali již přes 59 tisíc eur, tedy takřka 1,6 milionu korun.

you-the-board-and-a-game-of-chess-what-a-beautiful-sunday-morning

Jak to tedy funguje? Jako první je nutné si stáhnout oficiální aplikaci, která je pro multiplayerové hraní nezbytná. Dále si pořídit tuto šachovnici, která stojí 179 euro (cca 4,8 tisíce korun), a vyzvat jakéhokoliv hráče na světě. Dotyčný ani nemusí tuto šachovnici vlastnit – stačí mít pouze nainstalovanou aplikaci. Výrobce také nabízí možnost hraní proti umělé inteligenci. Patrně jako trénink před opravdovou výzvou.

To hlavní se skrývá v technologii

house-of-cards-kevin-spacey-3

Přečtěte si takéKevin Spacey převzal cenu v Cannes. Do Hollywoodu má ale dalekoKevin Spacey převzal cenu v Cannes a děkuje, že může znovu pracovat. Do Hollywoodu má ale daleko

Tím nejzajímavějším je bezesporu použitá technologie. Automatický pohyb figurek je umožněn integrovaným čipem s návazností na mobilní zařízení a dvěma rotačními robotickými pažemi s magnetickou hlavou, které jsou zabudované uvnitř boxu. Možný je i live streaming – lze tak pozorovat herní partii kohokoliv na světě, aniž by musel člověk být před vámi. Všechny dramatické souboje se dají i nahrávat. Mohou tak sloužit jako výukový materiál nebo analýza před dalším kláním.

training-mode

Inteligentní šachovnice Square Off by se měla všem zájemcům dostat do rukou v průběhu příštího roku. Zatím je ve hvězdách, jestli skutečně přenesou zážitky z online hraní zpět na stoly. Potenciál to však zcela bezpochyby má.