Český startup AnyoneGo vyrobil 3D tiskem vozík pro handicapovaná zvířata

Filip HouskaFilip Houska

any
0Zobrazit komentáře

Pokud se člověk potýká s jistým tělesným postižením, které mu neumožňuje se pohybovat, obstará si invalidní vozík. Mnohdy se však zapomíná na fakt, že handicapovaným nemusí být jen člověk, nýbrž i zvíře, respektive domácí mazlíček. A právě na tuto problematiku se zaměřuje český startup AnyoneGo se svým dlouho promýšleným produktem, který dnes vstupuje do prodeje a jako hlavní promomísto mu slouží pražská konference 3D Expo.

Teprve rok starý AnyoneGo, který se obecně specializuje na výrobu pomůcek pro tělesně postižené, navrhl a pomocí 3D tiskárny vytvořil speciální invalidní vozíček pro zvířata. Jmenuje se AniGo (Animals Go) a podle tvůrců, kde hlavní úlohu zastává zakladatel a designer Jan Jiránek, je jediným takovým produktem na světě.

nasa-1

Přečtěte si takéNASA chce do 3 let udělat elektrická letadla realitouNASA chce do 3 let udělat elektrická letadla realitou

Vyjma koncepce tohoto vozíčku, která byla promýšlena od roku 2012, je nejzajímavější použití technologie 3D tisku, jež stojí za všemi použitými díly (kromě sedla pro upevnění končetin a pneumatik z kaučuku). To tvůrcům umožňuje vytvořit takový model, který bude přesně pro potřeby konkrétního zvířete. Tradičně je AniGo vyráběn z plastu s nealergickými účinky, nicméně náročnější zájemci si mohou zvolit variantu z odolných uhlíkových vláken.

AniGo

AniGo, který začíná na částce 12 490 Kč (výsledná cena se liší podle velikosti zvířete a kombinace materiálů), má být podle slov zakladatele startupu Jana Jiránka lehký a snadno složitelný a zároveň také pevný. Právě tyto parametry by měly zvířatům poskytnout maximální komfort při pohybu, jelikož nebudou výrazněji omezovány. Produkt je nicméně zatím vyráběn pouze pro postižení v zadních částech těl, ačkoliv je zřejmě jen otázkou času, než bude k dispozici i pro přední části těla.

anyonegoanigo

Budoucnost 3D tisku

Celý projekt mimo jiné krásně ukazuje, že technologie 3D tisku už nachází využití v nejrůznějších sférách. 3D tisk a jeho výhody ostatně okomentoval i samotný Jiránek ve spojitosti s AniGo:

Výhodou tohoto výrobního procesu je nejen optimalizace výrobní doby, ale i možnost produkt dokonale přizpůsobit individuálním podmínkám zákazníků. Případné vývojové nedostatky lze díky 3D tisku okamžitě detekovat a upravit. Změny návrhu přitom vývoj produktu finančně takřka nezatěžují, protože modifikace lze snadno provádět přímo v programu pro 3D modelování,“ říká a dodává, že výroba jednoho vozíčku trvá přibližně 90 hodin.

Foto: AnyoneGo

Brněnský startup Flatio nabízející střednědobé pronájmy zprostředkoval za první rok více jak 24 tisíc nocí

Filip HouskaFilip Houska

flatio_1
0Zobrazit komentáře

Ve sféře českých startupů již Flatio, služba Radima Rezka na online poskytování pronájmů v horizontu jednoho až šesti měsíců, není žádným nevýrazným nováčkem. Dokazují to nejen milionové investice od INCOMMING ventures Michala Mičky nebo Enernu, který investičně stojí také za projekty jako Slevomat, Rohlik.cz nebo Twisto, ale také expanze do zahraničních měst a čím dál více se zvyšující zájem veřejnosti.

fairplay

Přečtěte si takéOnline autobazar FairPlayAuto.cz spustil možnost nákupu auta za BitcoinyOnline autobazar FairPlayAuto.cz spustil možnost nákupu auta za Bitcoiny

Za první rok na trhu totiž Flatio dle aktuálních čísel zprostředkovalo v Brně, Praze, Bratislavě a Vídni na 24 tisíc nocí a o službu jako takovou se zajímalo okolo 90 tisíc zájemců, především však zahraničních studentů, lidí přijíždějících za prací nebo digitálních nomádů. Mezi zajímavé statistiky a milníky, kterých Flatio za prvních 365 aktivních dní dosáhlo, se řadí i počet virtuálních prohlídek (včetně prohlídek bytů ve virtuální realitě). Ten překročil hranici jednoho milionu.

Vizi a momentální stav projektu komentuje jeho CEO Radim Rezek následovně:

„Přinášíme svým zákazníkům možnost, jak se ubytovat na několik měsíců, aniž musí komplikovaně hledat byt, dohadovat podmínky nebo platit drahé hotely. Základem naší nabídky jsou plně vybavené byty, takže našim zákazníkům si stačí vzít pouze vlastní kartáček, protože se postaráme i o ručníky a ložní prádlo. Cílem je mít nejenom velmi jednoduchý proces registrace, ale také navodit pocit domova. Daří se nám neustále růst, zvyšovat počet rezervací i spokojenost spolupracujících majitelů nemovitostí a nájemníků. První rok nám ukázal, že jsme trefili segment, na který nikdo nemyslel, ale kde existuje velmi silná poptávka.“

TZ_Střednědobé pronájmy a Flatio_24 tisíc zprostředkovaných nocí, 4 města a to vše za první rok na trhu