NASA chce do 3 let udělat elektrická letadla realitou

Jiří SvobodaJiří Svoboda

nasa-1
0Zobrazit komentáře

Letadla jsou v dnešní době takřka nepostradatelnou formou přepravy, přesto se jim však v absolutní většině dodnes vyhýbal trend ekologických řešení. Nicméně i na této frontě se začínají lámat ledy a hned několik startupů i nadnárodních firem pracuje na tom, aby se elektrická letadla stala běžnou součástí dopravního kolotoče.

PrimocoUAV low 4

Přečtěte si takéČeský bezpilotní letoun Primoco UAV zvládl rekordní let v délce 9 hodinČeský bezpilotní letoun Primoco UAV zvládl rekordní let v délce 9 hodin

Není to ani měsíc, co americké společnosti Boeing a JetBlue investovaly do startupu Zunum Aero, který má nakročeno k vytvoření elektrického dopravního letadla. Na vlastním projektu, kterým má být elektrické vzdušné taxi, pracuje i Airbus, ostatně k podobnému cíli míří i množství startupů včetně německého Lilium. Svůj plán v tomto ohledu nyní představila snad ta nejpovolanější instituce v oboru, americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku.

nasa2

model X-57

Vize NASA, která by do roku 2020 měla spolykat 43,5 milionu dolarů, se točí okolo vytvoření letadel nové řady X, přičemž jako první přijde na řadu model s označením X-57. Bude se jednat o relativně malé dopravní letadlo s dvanácti elektrickými motory, které vyvinou rychlost 280 kilometrů v hodině a donesou stroj do vzdálenosti 160 kilometrů.

Přestavba běžného letadla

Sean Clarke, jeden z projektantů série X, řekl pro Business Insider, že se pochopitelně jedná o stroj pro testovací účely a že pro komerční užití budou muset být bateriové technologie velepšeny. Jakmile ale bude dokončena konstrukce X-57, chystá se NASA možná do ještě zajímavější části projektu. Chce totiž standardní letadlo přestavět na čistě elektrické za pomocí 350 kilogramové baterie a vznést ho do vzduchu už za rok.

nasa1

Další obrysy této části plánu známy nejsou, avšak následně by mělo dojít i na rekonstrukci křídel a instalaci stejných rotorů, jako budou na modelu X-57. S touto modifikací by následně mělo dojít k letu za další rok, tedy v květnu 2019. Všechny tyto kroky by podle představitelů NASA měly vést k elektrickým letadlům, které bude později možné komerčně prodávat.

nasa4

Foto: NASA