Na české P2P půjčovací službě Zonky.cz se půjčila již miliarda korun

Filip HouskaFilip Houska

zonk111

Co si budeme nalhávat, český národ poměrně dost holduje různým druhům půjček. Aktuální průzkumy dokonce hovoří o tom, že až třetina populace je zadlužená. Nemusí se pochopitelně jednat o vysoké obnosy, ale i tak není od věci nad tím přemýšlet.

Tato statistika vychází i ze služby Zonky, půjčovací online platformě mezi samotnými lidmi („peer-to-peer lending“), která spadá pod Home Credit. Ta letos zaznamenala zásadní milník – miliardu rozpůjčovaných korun. Informuje o tom server Borovan.

grab

Přečtěte si takéPřepravní startup Grab získává obří investici 2,5 miliardy dolarů na boj proti Uberu v AsiiPřepravní startup Grab získává obří investici 2,5 miliardy dolarů na boj proti Uberu v Asii

Projekt, za jehož technologickým vývojem stojí startupové studio Creative Dock, tak od dubna letošního roku, kdy do křesla výkonného ředitele usedl Pavel Novák, vzrostl o 100 procent, respektive 500 milionů korun. Za tento časový úsek se zvedl i počet uživatelů, a to rovnou trojnásobně.

zonky-1

„Náš byznys stále stojí na půjčkách soukromým osobám, ale i OSVČ. Nemáme v plánu rozšiřovat segment. Náš marketing se aktuálně soustředí na navyšování prodejů,“ říká Novák a dodává, že do konce roku 2019 chtějí vlastnit 10 % českého trhu. Do budoucna chystá spustit i sekundární trh pro investory a pojištění schopnosti splácet.

Zonky zatím prodělávalo

Výdělečnost byla pro tuto P2P platformu, kde se silně angažují miliardářské skupiny Petra Kellnera (PPF) a Jiřího Šmejce, vždy nedosažitelnou metou. I proto do ní mateřský Home Credit v průběhu letošního roku nalil okolo 142 milionů korun, aby ji dostatečným způsobem nakopl. A vypadá to, že vsadil na dobrého koně.