Na Web Summitu se představil český Avast, prezident Microsoftu volal po „digitální ženevské konvenci“

Jiří SvobodaJiří Svoboda

0Zobrazit komentáře

V Lisabonu i ve středu v plném tempu pokračoval Web Summit, největší technologický svátek světa, jehož branami projde letos téměř 60 tisíc lidí. CzechCrunch pokračuje v sérii reportáží z této mimořádné akce a přináší výběr toho nejlepšího z druhého konferenčního dne. V jedné z keynote se včera ostatně přestavil i jediný český řečník.

V samotném zahájení pod-konference o datech binate.i(o) se totiž prezentoval Avast, konkrétně pak jeho EVP a CTO Ondřej Vlček společně s ambasadorem bezpečnosti Avastu, šachovým šampiónem Garri Kasparovem. Stejně jako v předchozích dnech došlo v úvodu na tématiku AI a podle Kasparova může být právě umělá inteligence jak velkou hrozbou, tak příležitostí.

24368975798_7d8df6c9a2_k (1)

Přečtěte si takéRoboti na Web Summitu: „Nezničíme vás, jen vám vezmeme práci“Roboti na Web Summitu: „Nezničíme vás, jen vám vezmeme práci“

Oba pánové se shodli na tom, že AI a počítače postupně nabourávají každý aspekt lidského života, Ondřej Vlček následně namítl, že v některých oblastech člověk stále vyhrává. Protože se celý blok točil okolo bezpečnosti dat, jmenoval třeba hloubkovou analýzu malwaru nebo analýzu špionážních technik.

24391477168_4f7fc79cc4_k

Ondřej Vlček

Jak ale Kasparov řekl, AI není něco, co by fungovalo na „super tajných algoritmech“, jak se z úsudku širší veřejnosti někdy může zdát. Algoritmy pro tento účel jsou ve skutečnosti desítky let staré, síla této technologie spočívá ve velkém množství dat. „Aby umělá inteligence poznala, že na obrázku je kočka, potřebuje prostě jen spoustu obrázků koček. A mluvíme o miliardách obrázků,“ řekl Ondřej Vlček.

CNN jako technologická firma v „době chaosu“

Za jednu ze světově nejvýznamnějších mediálních značek, CNN, přišla na stage zvanou Content Makers novinářka Meredith Artley, která aktuálně šéfuje divizi CNN Digital. Ještě před pár lety bylo totiž CNN chápáno „jen“ jako mediální značka, a do jisté míry tomu tak je dodnes, avšak CNN na svou angažovanost na webu nabaluje další typy obsahu. Například na Snapchatu před časem spustila pořad s názvem The Update.

37552231614_53e1a75568_k

Meredith Artley

Artley, která se v novinařině pohybuje už dvacet let sama řekla, že nikdy nezažila takovou smršť zpráv jako v posledních měsících – konkrétně jmenovala prezidenta Trumpa, hurikány v Karibiku, silná debatu o globálním oteplování či sexuálním obtěžování v Hollywoodu. „Žijeme v době chaosu a množství věcí, co novináři zpracovávají už dosahuje možného maxima. To si žádá změny.“

Jak se Reddit promění po letech fungování

V jednom z následujících talků se představil také Steve Huffman, CEO a spoluzakladatel kultovní sociální sítě Reddit, který díky výrazným změnám internetového klimatu prodělává nemalé úpravy. Řeč byla tentokrát především o designu stránky jako takové, kterou měsíčně navštíví miliarda a půl unikátních uživatelů. Huffman tak představil nové způsoby, jak Reddit bude vypadat v řádu několika měsíců. Jedná se o nejrazantnější přeměnu služby za posledních 6-7 let, mnohými přirovnávána ke kroku, když Facebook představil svůj Timeline profil.

38263971671_4139d1833f_k

Steve Huffman

Jak Huffman řekl, pro subreddity, které pracují s multimédii bude dostupný takzvaný „card layout“, kde jsou obrázky oproti dnešnímu stavu více viditelné. Cílem prý je udělat z Redidtu více přívětivou a čistěji vypadající stránku, nevyloučil ani inspiraci Facebookem. „Upřímně, je docela internetový zázrak, že jsou desetitisíce příspěvků denně posílány přes tenhle formulář,“ podotkl s úsměvem Huffman, když ukazoval na vskutku nevzhlednou stránku Redditu, přes kterou uživatelé vytvářejí nové příspěvky.

V souvislosti s tím došlo logicky i na diskuzi o podobě kultovní značky Reditu jako takové. Svým způsobem si neresponzivní uživatelské rozhraní získalo své fanoušky, ale Huffman namítl, že Reddit neuspěl díky tomuto staršímu designu, ale díky obsahu.

Digitální ženevská konvence

Ve velmi působivém projevu se později ten den představil i Brad Smith, úřadující prezident Microsoftu. Ve svých patnácti minutách, které byly několikrát přerušeny hlasitým potleskem, se jakožto vůdčí osobnost jedné z největších technologických firem světa dotkl téměř každého tématu, které se dnešního digitálního prostoru týká. Hlavní poslání však znělo jasně: „Digitální je dnes všechno a digitální svět je základním kamenem našich životů.“

Apeloval však především na všudypřítomné téma bezpečnosti na internetu. Řekl mimo jiné, že kyber-zbraně jsou novým druhem všech zbraní. „12. květen 2017 si lidé ještě budou připomínat. Byl to den, kdy se po 200 tisících počítačích ve 150 zemích světa rozšířil virus známý jako WannaCry, vycházející z prostředků americké NSA.“, namítl Smith a tázal se sám sebe: „Byl tu někdy v historii útok, který postihl takové množství lidí a institucí včetně nemocnic?“

37553880494_f876e5916b_k

Brad Smith

90 % virových útoků i dnes začíná zcela jednoduchým způsobem – virem umístěným ve spamovém emailu. Podle Smitha je potřeba, aby svět měl digitální obdobu ženevské konvence. Ta původní z roku 1949 byla ratifikována rekordními 194 státy a postavila základy moderního válečného práva. Digitální ženevská konvence by tak podle Smitha měla hrát roli základní úmluvy mezi státy o globalizovaném digitálním světě.

Foto: Web Summit / Flickr

Diskuze (0)

Novinka

Anonym