Dvorní návrhář iPhonu, iPadu či iMacu Jony Ive se vrací do top managementu Applu

Filip HouskaFilip Houska

67D198D8-10E5-4A9F-AFD2-690DF66116DA
0Zobrazit komentáře

Každý, kdo se zajímá o Apple více do hloubky nebo sleduje dění na scéně úspěšných designerů, ví, kdo je Jony Ive. Tento britský produktový návrhář, který stál za vzhledem mnoha oblíbených jablečných zařízení (od počítače iMac po iPod, iPhone či sluchátka AirPods), byl považován za neodmyslitelnou součást celého Applu, což dokazuje i povýšení na senior viceprezidenta industriálního designu v roce 1997.

Od roku 2015 však ve vedení společnosti nefiguroval, jelikož byla v plánu výstavba nového kampusu Apple Park, tudíž se Ive vzdal svých denních manažerských povinností a věnoval se po komplexní designové stránce čistě tomuto projektu (i když pořád dohlížel na designové týmy). Nyní je „kosmický“ Apple Park dokončen a otevřen (dokonce se v něm již udála keynote, kde byl mimo jiné představen iPhone X), a Ivemu byla nabídnuta zpět jeho původní pozice, kterou přijal.

web

Přečtěte si takéRakouský designér vymyslel produkt, který vás zbaví závislosti na telefonuRakouský designér vymyslel produkt, který vás zbaví závislosti na telefonu

Vrací se tedy do vrcholové struktury Applu, kde zastává post šéfa industriálního designu. Zároveň vystřídal Alana Dyeho a Richarda Howartha, jež od roku 2015 vedli hardwarové, respektive softwarové designové týmy, a členové těchto týmů (spolu s lídry) se budou opět zpovídat přímo Ivemu. Alespoň takto to tvrdí mluvčí cupertinské firmy Amy Bessetteová.

Jony Ive byl v roce 2006 vyznamenán Řádem britského impéria a šest let na to povýšen do hodnosti rytíře

Bude zajímavé sledovat, jak Ive, který se k Applu připojil v roce 1996 a stál za návrhy iMacu (1998), iPodu (2001), iPhonu (2007) či iPadu (2010), díky nimž velkou měrou přispěl k masivnímu růstu společnosti, bude na poli jablečného designu postupovat. Veřejnost o svých dovednostech, za které ostatně drží řadu designerských ocenění, dokázal přesvědčit již několikrát.

Steve Jobs Theater, Apple Park

Foto: Apple Newsroom; Reprofoto, YouTube [1; 2]