Lubo Smid z STRV: iPhone X je technologickým skokem, home button nikomu chybět nebude

0Zobrazit komentáře

Spoluzakladatel české vývojářské společnosti STRV: Lubo Smid, sepsal recenzi na nový iPhone X, ve které shrnuje své první dojmy a zároveň také hlavní pozitiva a negativa této nové a nyní i hlavní vlajkové lodi Applu.

Po prvních několika dnech používání iPhonu X (čtěte deset!) se mi honí hlavou hodnocení jak z pohledu uživatele, tak také z pozice vývojáře. Ve své recenzi se pokusím popsat oba pohledy. Na začátek je třeba si uvědomit, že nový telefon od Applu přináší velký bezrámečkový displej a úplně nové uživatelské rozhraní, ve kterém je home button nahrazený gesty. Obojí je pro jablíčkáře i vývojáře úplně nové.

Chybějící tlačítko, které nebylo nikdy potřeba?

Je pravdou, že při nastavování nového iPhonu, jsem si musel projít celkem zdlouhavou cestou plnou řady aktualizací, což znamenalo, jak jsem ostatně ukázal ve svém unboxing videu, řadu progress barů a nekonečné čekání, což mě u úplně nového telefonu dost zarazilo. Tady má Apple rozhodně ještě co zlepšovat.

Asi zásadní otázkou je, nebude mi chybět home button? Pravdou je, že už po několika minutách objevování nového iPhonu jsem si na home button ani nevzpomněl a vlastně mě napadá, že domovské tlačítko nebylo nikdy potřeba. Přepínání mezi aplikacemi je jednoduché a velmi intuitivní. Dřívější dvojité zmáčknutí (double tap) pro otevření všech běžících aplikací je nahrazeno malým swipem, což působí velmi přirozeně.

ppf

Přečtěte si takéPPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera koupila za půl miliardy 40% podíl v Mall Group a HeurecePPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera koupila za půl miliardy 40% podíl v Mall Group a Heurece

Na chvíli jsem si (abych nový telefon pořádně porovnal s dřívějšími modely) zprovoznil můj prastarý iPhone 6 ještě se starým tlačítkem. A ačkoliv jsem vystřídal všechny iPhony a ještě v pátek jsem telefon odemykal Touch ID, snažil jsme se i tak dostat do tohoto starého telefonu tažením prstu. Ano, tak rychle jsem si na nové ovládání zvykl.

Na základě této zkušenosti jsem přesvědčený, že v následující letech zmizí home button z iPhonů a ostatních iOS zařízení úplně, a to především z důvodu držení konzistence produktů, ale hlavně operačního systému iOS. Toto bude v důsledku znamenat více místa na displeji, který budou moci využít vývojáři a designéři mobilních aplikací. Výzvou bude pro vývojářské týmy myslet na rozdílné typy ovládání mobilních telefonů od Applu, dokud zde budou telefony s home buttonem.

iphonem

Animoji

Apple je bezesporu lídrem trhu v oblasti spotřební elektroniky. Nejhodnotnější firma světa tak bezesporu ovlivní další výrobce. Možná to bude trvat, ale trend je tady.

Face ID není jenom marketingový tahák

Face ID, to je funkce, o které se mluví asi nejvíce. Všichni v mém okolí se ptají na stejnou otázku – „Je Face ID spolehlivé? Funguje? A je dostatečně rychlé?“ Touch ID, tedy odemykání telefonu prostřednictvím otisku prstu bylo super, ale často se mi stávalo, že po umytí rukou nebo při běhání nešel telefon odemknout a bylo potřeba zadat kód. Tuto obrazovku s číslicemi jsem s iPhone X viděl asi až po dvou dnech jeho používání. Face ID tak funguje naprosto skvěle!

Dokonce se iPhone X naučil mě rozpoznat v lyžařské helmě a brýlích, když jsem o víkendu vyrazil na ledovec. Je pravdou, že nejdříve se mu nedařilo mě poznat a musel jsem tak zadávat zmíněný kód, ale po krátkém čase se to telefon opravdu naučil a já ho mohl i na vleku odemknout bez sundávání brýlí a helmy.

Musím přiznat, že ačkoliv jsem z počátku nebyl fanouškem výměny Touch ID za Face ID, zpětně před Applem smekám za to, co se mu podařilo. iPhone X je tak opravdu zabezpečeným zařízením, aniž by zabezpečení omezovalo pohodlí používání zařízení. Všechny aplikace dříve používající zabezpečení přes Touch ID automaticky nabídnou plnohodnotné zabezpečení přes Face ID.

Více místa, více nástrah

Větší místo na displeji znamená pro designéry a vývojáře aplikací větší plochu na hraní. Na jednu stranu na obou stranách zakulacený displej znamená, že musí pečlivěji dbát na ochranné zóny a opravdu studovat Human Interface Guidelines. Což je často opomíjená příručka o tom, jak dělat mobilní aplikace pro iOS s co nejlepší použitelností pro uživatele. Samozřejmě, nejnáročnější místo je na spodní straně telefonu, kde dříve bývávalo tlačítko a poté na horní straně u kamery a všech dalších senzorů.

Designéři a vývojáři aplikací musí myslet na to, aby zachovali ve spodní části displeje dostatek místa pro nativní gesta, která v novém systému ovládají především přepínání mezi aplikacemi. Na druhou stranu je to příležitost pro nové, jiné zobrazení obsahu na velkém, takřka bezrámečkovém displeji. Navíc díky vyšší výšce displeje mohou designéři zachovat v aplikacích horní navigační menu a neschovávat jej, což může zjednodušit ovladatelnost.

iphone2

iPhone X má LTE modemy jak od Qualcommu, tak i od Intelu

Většina předních technologických firem a vývojářů mobilních aplikací byla na 100 procent připravena na příchod iPhone X už v den jeho prodeje, takže už dříve vyšperkovali své aplikace. Ze zkušenosti z STRV víme, že se nejedná o žádný složitý zásah do dobře postavené aplikace. Ve většině případů se jedná o pár hodin, které dělí vývojáře od toho, aby jejich aplikace uměly využít všechen potenciál telefonu.

A zdá se, že je již tradicí, že z důvodu rivality Applu s Googlem, nedávají tito hráči zrovna moc úsilí na to přizpůsobovat své aplikace pro nová zařízení. Aplikace Googlu tak minimálně první dny po začátku prodeje novinky od Applu nenabízely design uzpůsobený novému rozvržení displeje. Naštěstí, ačkoliv nejsou optimalizované, tak tyto aplikace stále fungují, jenom prostě nevypadají na iPhone X „dobře“.

Finální verdikt

Nová vlajková loď od Applu je bezesporu velkým skokem z pohledu technologie, ale samozřejmě telefon přináší jisté obtíže pro uživatele, na které je také třeba upozornit. U telefonu s oběma stranami ze skla a bez domovského tlačítka vlastně nikdy nevíte, na které straně se displej nachází nebo zda telefon nedržíte vzhůru nohama.

Nové ovládání telefonu je opravdu velmi intuitivní, ale není shodné s dalšími jablečnými výrobky, lze tak očekávat velkou řadu nových úprav na všech zařízeních, tak aby se do ekosystému Apple produktů vrátila jednoduchost, na kterou si uživatelé iPhonu v průběhu let zvykli. Také si nedovedu představit, že bych se nyní chtěl vrátit zpět na iPhone 7, který jsem měl dříve. Jak jsem již naznačil, automaticky mám totiž od všech iOS zařízení nyní tendenci očekávat stejné ovládání bez použití tlačítka.

Desítka je podle mého názoru vynikajícím kompromisem mezi verzí Plus a standardní velikostí. Kvalita a velikost OLED displeje je super a navíc se zachováním rozměrů telefonu, který dáte bez problému do kapsy.