Historicky největší raketa SpaceX Falcon Heavy má odstartovat již 6. února

falconheavy2
0Zobrazit komentáře

Začátkem ledna jsme psali o tom, že vesmírný startup Elona Muska SpaceX má před sebou již plně sestavenou raketu Falcon Heavy, která má být dosud nejsložitější a zároveň nejtěžší v historii společnosti. Po desítkách úspěšných startů raket Falcon 9 jde tak o nástupce, jenž by měl na nízkou oběznou dráhu Země dopravit až 63,8 tun nákladu, 13 až 16 tun pak k Marsu.

Před zhruba týdnem se podařilo již „plně připravený“ Falcon Heavy poprvé úspěšně zažehnout a nyní čeká na poslední fáze příprav a oficiální povolení ke startu. Elon Musk v sobotu na svém Twitteru oznámil, že by měl finální start proběhnout již 6. února. Je to tak jen o zhruba týden později, než byl původní plán – ten se tentokrát ovšem nezkomplikoval vinou SpaceX nebo technickými problémy, ale pozastavením americké vlády, jenž byla později obnovena, konkrétně 26. ledna.

012318_nike_playstation_4

Přečtěte si takéNike společně se Sony navrhl limitovanou edici tenisek se svítícím logem PlayStationuNike společně se Sony navrhl limitovanou edici tenisek se svítícím logem PlayStationu

Raketa odstartuje opět z floridského Mysu Canaveral, kde ji bude možné sledovat veřejnost z přilehlých oblastí. Je tu stále jistá, i když málo pravděpodobná, možnost, že start rakety bude doprovázet její exploze krátce po vzletu, případně těsně před vstupem na oběžnou dráhu. I tak by to dle slov Muska byl zásadní krok kupředu, který by eliminoval většinu budoucích problémů.

Pro start Falcon Heavy využije SpaceX prostor, který původně sloužil NASA ke startu misí Apollo či Space Shuttle.

falconheavy

První zážeh Falcon Heavy, který proběhl 24. ledna 2018

Foto: SpaceX