Senzor v hodinkách Apple Watch dokáže až s 85procentní přesností diagnostikovat cukrovku

apple-watch2-swimming
0Zobrazit komentáře

To že chytré náramky a další technologická zařízení dokáží měřit tepovou frekvenci a na základě toho včas varovat před signály potenciálních problémů víme již dlouho. Ostatně tímto způsobem je již delší dobu možné diagnostikovat například spánkovou apnoe, abnormální srdeční rytmus či hypertenzi. Teď ovšem na řadu přichází jedna z nemocí, která jen v USA trápí až 100 milionů pacientů – diabetes, neboli cukrovka.

Brandon Ballinger a jeho startup Cardiogram, který využívá hodinky Apple Watch k detekci problémů srdce, na základě poslední klinické studie značně vylepšil umělou inteligenci, jenž je schopna jen na základě tepové frekvence problémy s cukrovkou identifikovat. Studie je založena na 14 tisících pacientech, mezi kterými se objevilo 462 případů nastupující nemoci.

skoda11

Přečtěte si takéŠkoda spustila oficiální eshop pro „nákup“ vozů na operativní leasingŠkoda spustila oficiální eshop pro „nákup“ vozů na operativní leasing

Studie z roku 2015 totiž již dříve zjistila, že cukrovka, stejně jako hypertenze, úzce souvisí se zpomalujícím se srdečním tepem a jeho specifickými výkyvy, ze kterých lze nyní ve spojení s naměřenými daty v aplikaci Cardiogram přijít na jejich zárodek. Prevence v počáteční fázi je totiž nejdůležitější z dlouhodobého hlediska, jakmile se nemoc zhorší, musí tomu pacient zásadně přizpůsobit celý svůj život.

cardiogram

Prevence za pomocí podobných zařízeních je ovšem jen jedna část – jakmile se potenciální problém nebo jeho náznaky objeví, je lepší vyhledat specializovaného lékaře, upozorňuje přímo Ballinger na základě jeho studie, kterou chce publikovat během příštích několika měsíců. Na webu startupu Cardiogram jsou nicméně jiné studie, ať už jde o zmíněnou spánkovou apnoe a hypertenzi či další nemoci spojené s nepravidelným srdečním rytmem.

Foto: Apple