Facebook nově všem uživatelům umožní požádat o přezkoumání rozhodnutí o odebrání obsahu

mark

CEO Facebooku Mark Zuckerberg

0Zobrazit komentáře

Facebook představil dvě zásadní aktualizace týkající se ochrany uživatelů a publikování obsahu na své platformě. Interní pravidla, kterými se při odebírání závadného nebo nebezpečného obsahu doposud řídili zaměstnanci Facebooku, jsou nyní veřejně přístupné jako součást Zásad komunity. Všichni uživatelé této sítě budou mít ode dneška také možnost požádat o přezkoumání rozhodnutí o odebrání obsahu. Internetová společnost tím chce získat více zpětné vazby od uživatelů a omezit případná pochybení.

„Dáváme tímto krokem jednoznačně najevo, že znepokojivá či nebezpečná vyjádření, videa či fotky na Facebooku nemají své místo. Zároveň je podle nás důležité objasnit, podle jakých pravidel se při odebírání závadného obsahu rozhodujeme,“ říká Monika Bickert, globální viceprezidentka společnosti Facebook. Zároveň dodává, že internetová společnost chce vyzvat své uživatele k většímu zapojení do nahlašování nebezpečného obsahu, aby byla síť bezpečnější a její uživatelé více chráněni před manipulací, hrozbami a zneužíváním dat.

petrdvorak

Přečtěte si takéPetr Dvořák poskytl svému fintech startupu Lime seed investici ve výši 2,5 milionu korunPetr Dvořák poskytl svému fintech startupu Lime seed investici ve výši 2,5 milionu korun

O dodržování komunitních zásad a o kontrolu závadného obsahu se ve Facebooku stará globální tým složený z expertů na terorismus, projevy nenávisti, či bezpečnost dětí a mladistvých. Tým spolupracuje i s externími odborníky či akademickou sférou. K určování nebezpečného obsahu pak používá kombinaci automatizovaných technologií a nahlašování od uživatelů. Všechny podněty jsou přezkoumávány 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a s využitím více než 40 světových jazyků.

facebook

Od dnešního dne budou uživatelé Facebooku rovněž moci žádat o přezkoumání odebraného obsahu týkajícího se nahoty, sexuální aktivity, projevů nenávisti či násilí. Pokud bude odebrána fotka, video či konkrétní příspěvek, na profilu uživatele se objeví tlačítko s žádostí o přezkum. Facebook pak daný obsah přezkoumá do 24 hodin. V případě chyby bude potom odebraný obsah obnoven a nahlašovatel na to bude upozorněn.

Facebook v květnu v Evropě odstartuje sérii akcí s názvem Facebook Open Dialogues se zástupci své komunity, expertů a neziskových organizací. Podobné akce se budou v dalších částech světa konat v druhé polovině roku.

foto: Facebook PR

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

EU začíná vyšetřovat nákup hudební aplikace Shazam Applem. Znevýhodňoval by Spotify

Filip HouskaFilip Houska

F83E747A-17C0-4259-ACBC-01FADB0E61F4

Foto: Shazam

Mobilní aplikace Shazam

0Zobrazit komentáře

Evropská komise formálně zahájila šetření loňské akvizice hudební aplikace Shazam technologickým gigantem Apple, kterým se na žádost několika států včetně Rakouska, Francie, Španělska nebo Islandu od února zabývá. Vzrůstají totiž obavy o to, zdali převzetí oblíbené služby pro rozpoznávání skladeb nedá Applu konkurenční výhodu oproti ostatním firmám, konkrétně Spotify.

Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise, konkrétně jeho komisařka Margrethe Vestager, se v následujících měsících bude soustředit zejména na to, zdali by avizované spojení mohlo snížit výběr hudebních služeb pro ostatní uživatele. Apple totiž již třetím rokem nabízí streamovací službu Apple Music, kterou by díky získaným uživatelským datům ze Shazamu mohl razantněji nabízet ostatním uživatelům na úkor konkurenčních služeb jako Spotify.

roadster

Přečtěte si takéTesla potvrdila, že bude od druhé poloviny letošního roku profitabilníTesla potvrdila, že bude od druhé poloviny letošního roku profitabilní

Právě švédské Spotify, jednička na trhu hudebního streamingu s více jak 70 miliony aktivních posluchačů, by teoreticky mohlo utrpět velkou újmu. Dle serveru The Verge generují Apple Music a Spotify skrze Shazam denně přes milion kliků, které uživatele odkazují do rozhraní jejich služeb.

apple music

Jelikož by Apple měl při úspěšné akvizici pohybující se okolo 400 milionů dolarů (cca 8,3 miliardy korun) Shazam v plné moci, mohl by se kdykoliv rozhodnout, že Shazam nastaví k odkazování pouze na Apple Music, čímž by Spotify uštědřil tvrdou ránu do trafficu, který z londýnské rozpoznávací platformy přichází.

Nutnost jednoduché volby pro uživatele

Evropská komise tyto uvedené možné scénáře považuje za porušení antitrustových zákonů Evropského hospodářského prostoru, a proto až do 4. září bude celou situaci detailně šetřit.

„Způsob, jakým lidé poslouchají hudbu, se za poslední roky výrazně změnil. Stále více Evropanů používá hudební streamovací služby a naším zájmem je zajistit, aby fanoušci mohli pokračovat ve vybírání si mezi streamovacími platformami a nemuseli tak čelit úžší nabídce, která by tímto spojením (mezi Applem a Shazamem, pozn. red.) vznikla,“ dodává v oficiálním vyjádřením Vestager.

Margrethe Vestagerová, eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Evropské komise

Foto: Shazam; Friends of Europe (Flickr), Apple