Petr Dvořák poskytl svému fintech startupu Lime seed investici ve výši 2,5 milionu korun

0Zobrazit komentáře

Český startup Lime, který před necelými třemi roky založil a vede Petr Dvořák, se přehoupl přes svůj další zásadní milník. Poté, co se v minulém roce změnil Lime z projektu jednoho člověka na tým čtyř lidí a poprvé v zisku překročil milion korun (konkrétně 1,8 milionu Kč před zdaněním), oznámil Lime novou investici a také detaily ohledně dosavadních letošních příjmů.

Dvořák totiž do startupu vloží dalších 2,5 milionu korun, které mají posloužit jako seed investice, jenž bude rozdělena na zhruba 600 tisíc korun pro navýšení základního kapitálu firmy na 1 milion korun a 2 miliony korun pro vylepšení cash flow startupu, který se chce nově zaměřit na větší a dlouhodobější zakázky.

stream

Přečtěte si takéStream.cz poprvé hlásí zisk. Na svém Twitteru to oznámil CEO Seznam.cz Ivo LukačovičStream.cz poprvé hlásí zisk. Na svém Twitteru to oznámil CEO Seznam.cz Ivo Lukačovič

Jen za několik prvních měsíců letošního roku prodala firma licence, podporu a konzultace za zhruba 5 milionů korun se ziskem přibližně 2 milionů korun. Lime má pak aktuálně 4 větší zákazníky z bankovního sektoru, včetně Air Bank či Moneta Bank, kteří firmě platí za licence a podporu k softwaru PowerAuth, jenž slouží především pro bezpečnou autentizaci klientů bank při přihlašování či potvrzování operací v mobilním i webovém bankovnictví.

lime

Základní kapitál chce Lime navýšit především kvůli typu svých zákazníků, kteří se na tuto metriku často dívají při vyhodnocování potenciálních partnerů pro své bankovní aplikace. Kromě zmíněné „seed“ investice, která díky vložení vlastního kapitálu nebude ředit aktuální podíly ve firmě, se Lime posune ze tří zaměstnanců na pět a v tomto roce by chtěl překročit obrat ve výši 10 milionů korun, což by znamenalo zisk zhruba 4 milionů korun před zdaněním. Většinu smluv má startup navíc až na 3 roky dopředu.

Expanze do zahraničí

Jedním z aktuálně největších problémů Lime je především to, že se soustředí až moc na české klienty a bude si muset postupně budovat půdu také v zahraničí, což může ovšem znamenat razantní nárůst v příjmech. Dle našich informací je navíc startup v jednání o nových kontraktech, které by mohly obrat posunout o řád výše.