Startup Basis, který vyvíjí kryptoměnu s pevnou hodnotou, získal v ICO okolo 133 milionů dolarů

Filip HouskaFilip Houska

bitcoin
0Zobrazit komentáře

Americký startup Basis, který se snaží vytvořit kryptoměnu, která by měla pevnou a ne tak nestabilní hodnotu jako v případě ostatních digitálních měn, hlásí úspěšné ICO (prvotní nabídku virtuální měny, podobná akciím). V ní se rok starému startupu podařilo od renomovaných investičních skupin získat částku okolo 133 milionů dolarů (cca 2,7 miliardy korun).

Kryptoměny mají mnoho specifik. Vedle toho, že jsou decentralizovány a fungují na peer-to-peer síti, se vyznačují také svou proměnlivostí. Díky této nestálosti, kdy hodnota například nejpopulárnější kryptoměny Bitcoin může z hodiny na hodinu rapidně klesnout či stoupnout, se zatím vyloženě nehodí k běžným nákupům, jaké se provádí za standardní měny. Tuto charakteristiku však chce narušit ambiciózní startup Basis.

Bird scooter

Přečtěte si takéStartup Bird spustil službu na půjčování elektrických koloběžek. V ulicích ale způsobují chaosStartup Bird spustil službu na půjčování elektrických koloběžek. V ulicích ale způsobují chaos

Desetičlenný tým z amerického New Jersey pracuje na takové digitální měně, jejíž poptávka bude stoupat či klesat na základě přibližné hodnoty amerického dolaru. Právě díky tomuto nastavení by se z vyvíjené kryptoměny, nazvané jako Basecoin, měla v budoucna stát měna, se kterou by šlo místo pouhé spekulace i reálně nakupovat.

5DA388A0-7F19-4F40-861E-2F25DB90E350

Zjednodušeně řečeno, Basecoin má fungovat tak, že pokud jeho poptávka roste, systém na základě použitých algoritmů vytvoří více této měny. Avšak v případě, že poptávka klesá, startup sníží nabídku basecoinů tak, aby vytvořila nárůst v ceně. Celý proces má být dle Basis založen na třech hlavních „tokenech“ – Basecoin (základní měna), Base Bonds (tokeny dražené blockchainem, když je potřeba snížit poptávku basecoinů) a Base Shares (tokeny obecně vydávané na blockchainu).

Zájem prestižních investorů

Na tuto komplexní strukturu, která je ve formě white paperu volně k dispozici (ZDE), začala nyní slyšet i velká jména z investorského světa. Skupiny jako Andreessen Horowitz, Bain Capital Ventures či Lightspeed Venture Partners se podílely na aktuálním ICO (Initial Coing Offering), která startupu vynesla okolo 133 milionů dolarů.

A8FA9C8B-C019-40D7-9D24-2F3EC2BB6E6A

Nader Al-Naji, spoluzakladatel a CEO startupu Basis

Basis pod vedením spoluzakladatele Nadera Al-Najiho zatím příliš mnoho bližších informací o chystaných plánech nezveřejňuje. Je však jisté, že tento projekt, který vznikl teprve před rokem, bude zajímavé sledovat.

Foto: Basis

Startup Bird spustil službu na půjčování elektrických koloběžek. V ulicích ale způsobují chaos

Nela VítováNela Vítová

Bird scooter

Elektrické koloběžky startupu Bird

0Zobrazit komentáře

Americký startup Bird získal 115 milionů dolarů na spuštění služby, která umožňuje vypůjčení elektrických koloběžek pro dospělé po celém San Franciscu či Los Angeles. Nikdo ale neurčil pravidla, kam by se měly koloběžky umístit po skončení jízdy. Obyvatelé měst proto mají z nového fenoménu smíšené pocity.

Někteří si službu zamilovali a jsou s novým způsobem dopravy po městě spokojeni. Tvrdí, že je to levný a jednoduchý způsob, jak se dopravit z místa na místo, aniž by byli závislí na automobilu nebo veřejné dopravě. Ostatní jsou rozčílení a zastávají názor, že rostoucí počet koloběžek způsobuje chaos na ulicích, protože stroje nefungují na principu dokovacích stanic jako jiná elektrická kola a je možné je nechat kdekoliv. Stěžují si především na svých sociálních sítích a žádají o změnu v organizaci.

Uber nové generace? I toto označení se novému způsobu přepravy dostalo. A to i díky faktu, že společnost Bird založil bývalý výkonný ředitel Uberu a Lyftu Travis VanderZanden. Služba funguje velice jednoduše pomocí aplikace, stačí si na mapě najít nejbližší nabitou koloběžku, zaplatit drobnou částku za vypůjčení a na konci jízdy ji odložit, kde se vám to hodí.

mark

Přečtěte si takéTomáš Dunovský: The Facebook aneb proč je Mark Zuckerberg nejmocnějším člověkem na světěTomáš Dunovský: The Facebook aneb proč je Mark Zuckerberg nejmocnějším člověkem na světě

Během několika týdnů spustili podobnou službu dva další startupy – Lime a Spin. Výsledkem jsou stovky koloběžek pohozených na chodnících po celém městě, především pak v San Franciscu. Bird minulý týden oznámil, že představitelé města chtějí službu zrušit úplně. Předseda San Francisca Aaron Peskin však toto tvrzení pro server Business Insider popřel.

M.G. Siegler, hlavní partner Google Ventures, napsal na svém Twitteru: „Ještě před pár týdny jsem v San Franciscu na žádnou koloběžku nenarazil. Teď nevyjdete z budovy, aniž byste o nějakou nezakopli.“

Jak koloběžky vlastně fungují?

Každá koloběžka je vybavena baterií a motorem, díky kterému je stroj schopen vyvinout rychlost až 15 mil za hodinu. Po stažení aplikace a vytvoření osobního profilu se objeví mapa s dostupnými koloběžkami ve vašem okolí včetně stavu baterie. Před první jízdou je nutné do aplikace naskenovat váš řidičský průkaz a poté již stačí pouze oskenovat QR kód umístěný přímo na kolobežce. Za 1 dolar se stroj odemkne a poté si aplikace účtuje 15 centů za minutu jízdy.

birdhelmet

Bird kvůli bezpečnosti rozdává bezplatné ochranné přilby

Na prostoru pro umístění chodidel nechybí důležitá upozornění: nutnost nosit přilbu po celou dobu jízdy, dosažení věku 18 let a vlastnictví platného řidičského průkazu. Koloběžku smí řídit pouze jeden člověk, pravidla nepovolují jizdu dvou osob, ale jen málokdo pravidla dodržuje. Bird slíbil, že aby předešel koloběžkám pohozeným v ulicích, vyšle každou noc tým zaměstnanců a dobrovolníků, kteří je vezmou, nabijí a rozmístí na další den na místa, kde jsou používány nejvíce.

LILO & STITCH

Přečtěte si takéJe Lilo & Stitch remake, co má smysl? Film porazil i Toma CruiseDávají remaky animáků od Disneyho smysl? Nový film porazil i Toma Cruise a míří k miliardě dolarů

Zajímavým konceptem je také to, že si můžete sami přivydělat 5 dolarů za nabití jedné koloběžky, bez limitu počtu koloběžek za den. Je ale možné, aby služba tímto způsobem fungovala i v budoucnu? Nebo je nutné vypsat striktní nařízení, která budou určovat místa, kam bude možné koloběžku odložit? Na to odpoví až následující měsíce.

Foto: Bird