Letecká společnost Emirates za loňský rok vytvořila zisk ve výši 762 milionů dolarů

Nela VítováNela Vítová

emirates

Skupina Emirates Group ze Spojených arabských emirátů, která vlastní leteckou společnost Emirates a přepravní firmu dnata, má za sebou již třicátý po sobě jdoucí rok v zisku. Poslední fiskální rok dle výroční zprávy přinesl Emirates Group zisk ve výši 1,1 miliardy dolarů, tedy nárůst o 67 % oproti roku loňskému. Skupina také hlásí příjmy ve výši 27,9 miliard dolarů, tedy nárůst o 8 % s hotovostní bilancí 6,9 miliardy dolarů, což představuje o 33 % vyšší hotovostní zůstatek než rok předcházející.

Emirates jako letecká společnost sama o sobě oznámila nárůst zisku o 124 %, konkrétně na 762 milionů dolarů. Během roku svoji flotilu posílila o 9 nových letadel a překročila kapacitu 61 miliard tunokilometrů. Její příjmy vzrostly na 25,2 miliardy dolarů, což činí 9 % nárůst, na kterém se podílela i nákladní přeprava.

ghome

Přečtěte si takéAsistent od Googlu bude již brzy dostupný i v českém jazyce a bude za vás umět telefonovatAsistent od Googlu bude již brzy dostupný i v českém jazyce a bude za vás umět telefonovat

Předseda a výkonný ředitel Emirates Airline a Group, šejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, růst firmy komentuje slovy:

„Ačkoliv se obchodní podmínky během finančního roku 2017 – 18 zlepšovaly, situace zůstávala náročná. Byli jsme svědky neustálé politické nestability, volatility měn a jejich devalvace v Africe, zvyšujících se cen ropy, což se projevilo zvýšením našich nákladů a tlakem na marže ze stran konkurence. Na druhou stranu jsme zaznamenali zdravé oživení letecké nákladní přepravy, stejně jako relativní posílení klíčových měn vůči americkému dolaru.“

Největšími investicemi společnosti byla v uplynulém roce především modernizace zařízení, technologií i zaměstaneckých iniciativ, především ale také koupě nových letadel, veškerého vybavení a akvizic dalších společností. Celkové investice překročily 2,5 miliardy dolarů. Zároveň se společnost zavázala ke koupi 40 letadel Boeing 787-10 Dreamliner v celkové hodnotě 15,1 miliardy dolarů s plánovaným převzetím po roce 2022 a 36 letadel A380 za celkovou částku 16 miliard dolarů.

emirateslounge

Design jednoho ze salónků aerolinky Emirates

Dnata, dubajská společnost patřící do skupiny Emirates poskytující letecké vybavení a služby, dosáhla za uplynulý rok svého dosud nejvyššího zisku ve výši 359 milionů dolarů. Zároveň se v posledních letech snaží růst především globálně, což potvrzuje i fakt, že si v uplynulém roce dokázala zajistit vstup na americký trh, díky akvizici AirLogistix USA, společnosti poskytující leasing na koupi letadel.

Masivní expanze a zlepšování služeb

Jedním z úspěchů je také získání rozšířených možností nákladní manipulace v nových prostorách a zařízeních na letišti Gatwick v Londýně, Schiphol v Amsterdamu i Adelaide v Austrálii. Společnost kromě již zmíněného investovala také do koupě nových stravovacích zařízení na letištích v Dublinu a Melbourne nebo nových marhaba salonků v Karáčí a Melbourne, které nabízejí nejrůznější druhy služeb pro cestující.

maktoum

Předseda a výkonný ředitel Emirates Ahmed bin Saeed Al Maktoum

„Vždy jsme na výzvy každého hospodářského cyklu reagovali obratně, přičemž jsme nikdy neztráceli z dohledu blízkou budoucnost. A tento rok nebyl výjimkou. V období 2017-18 vykázaly společnosti Emirates a dnata třicátý po sobě jdoucí ziskový rok, rostly a také investovaly do iniciativ a infrastruktury, které zajistí náš budoucí úspěch,“ doplňuje Ahmed bin Saeed Al Maktoum.

emiratesfirst

První třída v jednom z letadel Emirates

Foto: Emirates