Startup Color Genomics vám umožní otestovat si, zda vám hrozí rakovina či srdeční potíže

genomics
0Zobrazit komentáře

Jedním z nejčastějších problémů dnešní medicíny není schopnost diagnózy závažných nemocí ještě před jejich vznikem nebo v jejich rané fázi, ale především to, jak dostat na takové testy pacienty do nemocnice. Většina z nich totiž nevyhledává lékaře až do doby, než se cítí špatně, což už ale často může být pozdě. I proto v dnešním světě technologií tak skvěle fungují služby, které jsou schopny otestovat množství nemocí na dálku nebo přímo doma, bez nutnosti trávit tím spoustu času.

Kalifornský startup Color Genomics se tak rozhodl prodávat speciální balíčky, které pacienta provedou kompletním testem na různé predispozice závažných nemocí, od dědičné formy rakoviny a srdečních problémů až po zvýšený cholesterol v krvi. Startup, který na investicích získal již desítky milionů dolarů nabízí několik balíčků, rozdělených podle barev, respektive typu nemocí.

nikola_050418-1

Přečtěte si takéVýrobce piva Budweiser si objednal 800 vodíkových kamionů od startupu NikolaVýrobce piva Budweiser si objednal 800 vodíkových kamionů od startupu Nikola

První z nich je fialový balíček, který je spojen s riziky rakoviny, a rozdělen na dva typy podle ceny. S levnějším lze testovat geny BRCA1 a BRCA2 spojené s rakovinou prsu a rakovinou vaječníků. Dražší balíček pak pokrývá až 30 různých dědičných genů a kromě prsu či vaječníků lze zjistit také riziko rakoviny slinivky, žaludku, dělohy, střev, kůže či prostaty. Cena levnějšího balíčku je 69 dolarů, tedy 1 469 Kč, a dražšího pak 174 dolarů, respektive 3 706 korun.

colorgenomics

Druhou barevnou kategorií je červená, která, jak už z barvy vyplývá, značí problémy se srdcem. Základní balíček tří genů pokrývá nadměrné vylučování žluči a problémy s vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Verze s 30 obsaženými geny poté mimo předchozích problémů testuje například riziko srdeční mrtvice, nepravidelného srdečního tepu či arteriosklerózy. Ceny těchto balíčků jsou stejné, avšak lze kombinovat i těmi předchozími. Kompletní řešení pak stojí 244 dolarů, respektive 5 197 korun.

Dostupné i v Česku

Barevné balíčky přijdou přímo k vám domů a jsou dostupné pro objednávku kamkoliv po světě, včetně České republiky, kde si za poštovné připlatíte dalších 69 dolarů, tedy 1 469 korun, které obsahuje i poštovné zpět. Vzorek, který odeberete, je totiž nutné zaslat zpět pro podrobnou analýzu. Výsledky pak uvidíte online v zabezpečeném rozhraní, případně mohou být zaslány přímo ošetřujícímu lékaři.

colorgenomics2

Na druhou stranu je potřeba říci, že i člověk, který má v DNA jisté predispozice pro výskyt zmíněných nemocí, nemusí nutně v průběhu svého života onemocnět. Vše souvisí především s nastaveným životním stylem a návyky, které danou nemoc mohou probudit. I tak je ovšem podobné řešení skvělým způsobem, jak se potenciálním problémům vyhnout a jak jim předcházet.

Foto: Color Genomics

Diskuze (0)

Novinka

Anonym