NASA poprvé zveřejnila zvukové nahrávky z mise Apollo 11, včetně slavné věty Neila Armstronga

Nela VítováNela Vítová

apollo11
0Zobrazit komentáře

Dne 20. července 1969 byl splněn cíl, který o 8 let dříve, 25. května 1961, vyhlásil tehdejší prezident USA, John F. Kennedy, a to do deseti let přistát na povrchu Měsíce a opět se vrátit bezpečně na planetu Zemi. NASA vyslala trojici astronautů Neila Armstronga, Edwina „Buzze“ Aldrina a Michaela Collinse raketou s názvem Saturn V 16. července 1969 a pouhé čtyři dny na to se podařilo astronautům přistát v Moři klidu na Měsíci.

Ačkoliv většina lidí považuje za hrdiny právě tyto tři Američany, byl to tým inženýrů, analytiků a expertů přes vesmírnou dopravu, kteří stáli za tímto obrovským úspěchem, a kteří dokázali sen celého světa proměnit ve skutečnost. Nyní NASA poprvé od té doby zveřejnila nahrávky, na kterých je k dispozici 19 000 hodin hlasového záznamu z této významné historické mise.

apollo11_3

Start mise Apollo 11

Součástí nahrávek jsou všechny konverzace mezi astronauty, které probíhaly na palubě rakety. Nechybí ani známá Armstrongova věta: „Je to malý krok pro člověka, ale velký krok pro lidstvo.“ Pokud by se vám nechtělo procházet tisíce a tisíce hodin záznamů, kde je většinou jen šum mikrofonu, můžete využít také alternativního serveru Explore Apollo, který je automaticky filtruje.

apollo11_2

První přistání na Měsíci

NASA ostatně zveřejňuje zajímavé materiály relativně často, především co se týče fotografií. V únoru to byly například fotografické snímky ze sondy Curiosity, která objevuje Mars nebo také z Jupiteru, kam sonda cestovala celých 5 let.

Foto: Flickr/NASA’s Marshall Space Flight Center