Česká hra Beat Saber bude součástí největšího turnaje na světě v hernách s virtuální realitou

0Zobrazit komentáře

Jedna z aktuálně nejúspěšnějších her na poli virtuální reality, Beat Saber, od československého tria Jaroslav Beck, Ján Ilavský a Vladimír Hrinčár, ve které se hráč snaží světelnými meči zasahovat kostky, jež se objevují na základě rytmu hudby, zlomila v prvních pár měsících od vydání hned několik rekordů a zajistila si tak pozici jedné z vůbec neprodávanějších her v tomto segmentu.

I přesto, že je hra dostupná pouze na jedné platformě (PC), stáhlo si ji během prvních 3 týdnů přes 100 tisíc hráčů, což značí příjmy ve výši téměř 2 milionů dolarů. A nyní se má s chystanou globální akcí dostat k hráčům ještě blíž. Liga pro eSporty ve virtuální realitě Virtual Athletics League bude totiž společně s LIV a Springtime VR hostit pravděpodobně vůbec největší herní událost spojenou s hernami, které disponují zařízeními na virtuální realitu. A jednou z her má být právě Beat Saber.

Do celosvětového turnaje ve hře Beat Saber s názvem International Beat Saber Tournament se má připojit bezmála 120 partnerských heren, které budou v určený čas měřit všem přihlášeným hráčům čas hry ve dvou předem vybraných úrovních na nejtěžší obtížnost a zapisovat výsledky. Turnaj by se měl konat 17. srpna v zemích na všech kontinentech světa, včetně České republiky, konkrétně Nového Jičína. Mapu všech míst, kde lze hrát, najdete zde.

beatsaber

Do soutěže se může přihlásit takřka kdokoliv starší 13 let, kdo si troufne na soupeření s těmi vůbec nejlepšími hráči. Partnerské VR herny musí v den akce vyhradit minimálně 2 hodiny pouze Beat Saberu a zaznamenávání výsledků. Beat Saber, respektive Beat Games, firma pod kterou je hra registrována, navíc všem hernám prodává licence k provozování jejich hry.

cupr

Přečtěte si takéOnline obchod s potravinami Rohlik.cz zdvojnásobil počet zákazníků a je poprvé v ziskuOnline obchod s potravinami Rohlik.cz zdvojnásobil počet zákazníků a je poprvé v zisku

Kromě výše zmíněných úspěchů a novinek mají tvůrci v Beat Games plné ruce práce s finalizací hry pro platformu Playstation VR, kde má Beat Saber vyjít ještě letos. Nedávno také přidali do hry zcela novou úroveň, na které pracovali se známým DJ Porterem Robinsonem (VIRTUAL SELF), který pro hru vytvořil originální skladbu.

beatsaber1

Tvůrci Beat Saberu: Vladimír Hrinčár, Jaroslav Beck a Ján Ilavský

Nejstarší dcera Steva Jobse vydává knihu

Filip HouskaFilip Houska

jobs-4
0Zobrazit komentáře

O tom, jak nesnesitelný byl Steve Jobs na pracovišti, se toho napsalo již hodně. Jeho mnohdy tvrdá upřímnost, arogance a přehnaný cit pro detail byly vlasnosti, které zaměstnance Applu budily ze spaní.

Jobsova specifická povaha se však výrazně promítala i do jeho osobního života, přičemž hlavním terčem byla jeho nejstarší dcera Lisa. Ta si se svým otcem, který se proslavil jako spoluzakladatel aktuálně nejhodnotnější firmy světa s valuací přes 1 bilion dolarů, zažila velmi náročné chvíle.

Vzhledem k tomu, jak zásadní její otec pro celý svět byl, se Lisa Brennan-Jobs rozhodla, že veřejnosti odhalí, jaké to bylo mít tátu, který ji prakticky celý život odmítal brát jako dceru a který měl na prvním místě byznys namísto rodiny. Jejich vzájemný vztah totiž poodhalí ve své chystané knize Small Fry, jež bude vycházet z Brennan-Jobsových pamětí, a podle prvních zveřejněných úryvků pro server Vanity Fair vše nasvědčuje tomu, že bude zabíhat i do poměrně citlivých a emotivních detailů.

I když je publikovaný výňatek pouze zlomkem příběhu, který se bude rozkládat na 304 stránkách, lze z něj vyčíst, že hlavním tématem bude její dětství a dospívání. Brennan-Jobs totiž do svých dvou let oficiálně neměla otce. Jobs celou dobu odmítal přiznat, že ji s Chrisann Brennan (matka) zplodil a hájil se tím, že je neplodný. „Do mých dvou let si moje máma rozšiřovala své sociální dávky tím, že uklízela domy a dělala číšnici. Otec nepomohl,“ objasňuje nepříznivou finanční situaci Brennan-Jobs ve Small Fry a dodává, že se vše změnilo v roce 1980.

Tehdy byl totiž Jobs zažalován za neplacení alimentů a byly mu nařízeny testy otcovství, které skutečně potvrdily, že je otcem Lisy. „Soud mu nařídil proplacení všech sociálních dávek a pravidelné placení alimentů ve výši 385 dolarů měsíčně (které sám zvedl na 500 dolarů) včetně zdravotního pojištění do mých 18 let,“ píše Brennan-Jobs. Jobs se tak papírově stal jejím otcem, nicméně to neznamenalo, že se k ní jako k dceři bude chovat.

„Mám tajemství. Můj otec je Steve Jobs.“

Jeho nezájem umocňovaly malé, avšak emočně bolestivé věci. Ať už se jednalo o lži, že předchůdce počítače Mac LISA byl skutečně pojmenován po jejím jméně (což potvrdil až po 27 letech v rozhovoru s kapelou U2), nebo urážkami, že její parfém páchne jako záchod. Brennan-Jobs však zveřejnila i situace, které ji poměrně vyděsily.

V knize to popisuje na příkladu s vozy značky Porsche, které Jobs vždy měnil za nové, když se na nich objevilo škrábnutí v laku. Ostatně na základě této úchylky Jobse charakterizovali i její přátelé, kteří si jej mimo jiné spojovali i s člověkem, který vytvořil osobní počítač. Jednoho večera se ho totiž zeptala, zdali jí Porsche poté, co se na něm objeví oděrka a nebude jej používat, dá. Jobs měl reagovat velice tvrdým až zlým tónem, že „nikdy nic nedostane“. „Myslel touto větou jen auto, nebo cokoliv jiného? Řekl to tak ostře, že jsem to cítila až v krku,“ ptá se Brennan-Jobs řečnicky.

Více v září

Celý úryvek je z knihy Small Fry je dostupný exkluzivně na Vanity Fair (v angličtině). Kniha pak oficiálně přijde do prodeje 4. září, avšak není známo, zdali bude k dispozici i v českých knihkupectvích. Zájemci si ji nicméně mohou již nyní předobjednat například na Amazonu za necelých 16 dolarů (cca 350 Kč).

Foto: Fabio Bini/Flickr [1; 2]