Prodejní aplikace Letgo, která funguje i v Česku, získala investici ve výši 500 milionů dolarů

Nela VítováNela Vítová

letgo
0Zobrazit komentáře

Startup Letgo, umožňující prodej a nákup věcí z druhé ruky přes mobilní a webovou aplikaci, sice vznikl teprve v roce 2015, ale od té doby se dokázal rychle vypracovat mezi nejvyužívanější prodejní služby vůbec. Nyní startup k posílení své pozice získává čerstvou investici ve výši 500 milionů dolarů, vedenou jihoafrickou investiční skupinou Naspers, která se zařadí k loňské 100 milionové investici a zároveň posunuje valuaci Letgo na bezmála 1,5 miliardy dolarů.

V poslední době začal startup experimentovat například s videoinzeráty či nabídkou pronájmu a prodeje nemovitostí. Aplikace, jež funguje i v Česku, soupeří na tuzemském trhu především se zavedenými portály jako Bazos.cz, Sbazar či Aukro – to se od Letgo liší především možností nákupu jak již použitých, tak nových věcí, na které se Letgo primárně nesoustředí.

letgo

V zahraničí se aplikace stala tvrdým konkurentem Facebook Marketplace od největší sociální sítě současnosti, ale i dalších služeb jako je eBay, Craigslist či OfferUp. Aplikaci Letgo si dosud nainstalovalo přes 100 milionů lidí, čímž se stala jednou z vůbec nejstahovanějších prodejních aplikací na světě. Jednoduché nahrávání produktů během pár vteřin a přehledné rozhraní jsou bezpochyby důvody její oblíbenosti mezi uživateli.

bab

Přečtěte si takéAplikaci která zjistí, zdali zboží pochází z holdingu Andreje Babiše, si stáhlo již přes 160 tisíc lidíAplikaci která zjistí, zdali zboží pochází z holdingu Andreje Babiše, si stáhlo již přes 160 tisíc lidí

Z posledních čísel, které společnost zveřejnila, je patrné, že neroste pouze počet uživatelů, ale také počet zveřejněných produktů. Aktuálně je jich na platformě přes 400 milionů. Měsíční počet aktivních uživatelů od počátku roku vzrosl o 65 % a od spuštění Letgo před třemi lety si mezi sebou uživatelé vyměnili na 6 miliard zpráv, přičemž denní počet zpráv dosahuje 13 milionů.

letgo

Zakladatelé startupu Letgo

„Jsme nesmírně vděční našim investorům za to, že v nás důvěřují a chápou naši vizi. Momentálně zažíváme obrovský růst a stáváme se jednou z největších společností světa v této oblasti. Snažíme se lidem poskytnout inovativní způsob prodeje věcí, kterým si mohou sami něco přivydělat a zbavit se zároveň toho, co již nevyužijí,“ dodává spoluzakladatel Letgo Alec Oxenford.

Ačkoliv Letgo prozatím působilo především v USA a Španělsku, postupně proniká i na další evropské trhy. Ostatně právě na expanzi má využít část peněz z poslední investice.

Foto: Letgo

Nejstarší dcera Steva Jobse vydává knihu o tom, jak náročný měla vztah se svým slavným otcem

Filip HouskaFilip Houska

0Zobrazit komentáře

O tom, jak nesnesitelný byl Steve Jobs na pracovišti, se toho napsalo již hodně. Jeho mnohdy tvrdá upřímnost, arogance a přehnaný cit pro detail byly vlasnosti, které zaměstnance Applu budily ze spaní. Jobsova specifická povaha se však výrazně promítala i do jeho osobního života, přičemž hlavním terčem byla jeho nejstarší dcera Lisa. Ta si se svým otcem, který se proslavil jako spoluzakladatel aktuálně nejhodnotnější firmy světa s valuací přes 1 bilion dolarů, zažila velmi náročné chvíle.

Vzhledem k tomu, jak zásadní její otec pro celý svět byl, se Lisa Brennan-Jobs rozhodla, že veřejnosti odhalí, jaké to bylo mít tátu, který ji prakticky celý život odmítal brát jako dceru a který měl na prvním místě byznys namísto rodiny. Jejich vzájemný vztah totiž poodhalí ve své chystané knize Small Fry, jež bude vycházet z Brennan-Jobsových pamětí, a podle prvních zveřejněných úryvků pro server Vanity Fair vše nasvědčuje tomu, že bude zabíhat i do poměrně citlivých a emotivních detailů.

I když je publikovaný výňatek pouze zlomkem příběhu, který se bude rozkládat na 304 stránkách, lze z něj vyčíst, že hlavním tématem bude její dětství a dospívání. Brennan-Jobs totiž do svých dvou let oficiálně neměla otce. Jobs celou dobu odmítal přiznat, že ji s Chrisann Brennan (matka) zplodil a hájil se tím, že je neplodný. „Do mých dvou let si moje máma rozšiřovala své sociální dávky tím, že uklízela domy a dělala číšnici. Otec nepomohl,“ objasňuje nepříznivou finanční situaci Brennan-Jobs ve Small Fry a dodává, že se vše změnilo v roce 1980.

lbj

Lisa Brennan-Jobs se vydala na kariérní dráhu autorky pro různé magazíny. Podílela se také na bohatém životopisu Steva Jobse od Waltera Isaacsona.

Tehdy byl totiž Jobs zažalován za neplacení alimentů a byly mu nařízeny testy otcovství, které skutečně potvrdily, že je otcem Lisy. „Soud mu nařídil proplacení všech sociálních dávek a pravidelné placení alimentů ve výši 385 dolarů měsíčně (které sám zvedl na 500 dolarů) včetně zdravotního pojištění do mých 18 let,“ píše Brennan-Jobs. Jobs se tak papírově stal jejím otcem, nicméně to neznamenalo, že se k ní jako k dceři bude chovat.

„Mám tajemství. Můj otec je Steve Jobs.“

Jeho nezájem umocňovaly malé, avšak emočně bolestivé věci. Ať už se jednalo o lži, že předchůdce počítače Mac LISA byl skutečně pojmenován po jejím jméně (což potvrdil až po 27 letech v rozhovoru s kapelou U2), nebo urážkami, že její parfém páchne jako záchod. Brennan-Jobs však zveřejnila i situace, které ji poměrně vyděsily.

stevejobs

Steve Jobs prohrál boj se vzácnou rakovinou slinivky břišní 5. října 2011 ve věku 56 let. Velitelské kormidlo v Applu následně převzal Tim Cook.

V knize to popisuje na příkladu s vozy značky Porsche, které Jobs vždy měnil za nové, když se na nich objevilo škrábnutí v laku. Ostatně na základě této úchylky Jobse charakterizovali i její přátelé, kteří si jej mimo jiné spojovali i s člověkem, který vytvořil osobní počítač. Jednoho večera se ho totiž zeptala, zdali jí Porsche poté, co se na něm objeví oděrka a nebude jej používat, dá. Jobs měl reagovat velice tvrdým až zlým tónem, že „nikdy nic nedostane“. „Myslel touto větou jen auto, nebo cokoliv jiného? Řekl to tak ostře, že jsem to cítila až v krku,“ ptá se Brennan-Jobs řečnicky.

Více v září

macaly-founders2

Přečtěte si takéStartup prodali za stovky milionů, teď možná narazili na zlatou žíluPrvní startup prodali za stovky milionů, se druhým se rok plácali. Teď možná narazili na zlatou žílu

Celý úryvek je z knihy Small Fry je dostupný exkluzivně na Vanity Fair (v angličtině). Kniha pak oficiálně přijde do prodeje 4. září, avšak není známo, zdali bude k dispozici i v českých knihkupectvích. Zájemci si ji nicméně mohou již nyní předobjednat například na Amazonu za necelých 16 dolarů (cca 350 Kč).

smallfry

Foto: Fabio Bini/Flickr [1; 2]