Apple se stal historicky první americkou firmou, která dosáhla tržní hodnoty 1 bilion dolarů

Filip HouskaFilip Houska

timcook_1

Tim Cook, CEO společnosti Apple

0Zobrazit komentáře

Opravdu se tak stalo. Apple přibližně před dvěma hodinami překonal magickou hranici 1 bilionu dolarů v tržní hodnotě a stává se tak první americkou společností, která tohoto milníku dosáhla. Technologický gigant pod vedením Tima Cooka si tento úspěch připsal den poté, co zveřejnil své historicky nejlepší výsledky za třetí čtvrtletí.

Vzhledem k dosaženým finančním výsledkům za Q3, kterým dominovaly čistý zisk ve výši 11,52 miliardy dolarů při 53,3miliardovém obratu a 41,3 milionu prodaných iPhonů (o 300 tisíc kusů více než loni) při průměrné prodejní ceně 724 dolarů, se pokoření bilionové hranice dalo očekávat. Akcie se po oznámení těchto čísel zvedly o přibližně 4 % a včerejší den tak Apple zakončil s tržní kapitalizací okolo 935,3 miliardy dolarů.

K tomu, aby uvedeného milníku dosáhl, potřeboval, aby se jedna akcie obchodovala za cca 207,05 dolarů. A to se stalo v průběhu poledne východního (amerického) času, respektive okolo 17:00 středoevropského času. Volatilita je však velmi vysoká a je logické, že hodnota bude kolísat (v průběhu psaní článků byl Apple pod bilionem). I tak však nemůže nikdo popřít fakt, že Apple je první technologickou a současně americkou firmou, která hodnoty 1 000 000 000 000 dolarů tržní kapitalizace dosáhla.

Foto: Apple Newsroom