Bratři Winklevossovi, kteří žalovali Facebook, spustili vlastní stabilní kryptoměnu Gemini dollar

vinkle
0Zobrazit komentáře

Historie bratrů Tylera a Camerona Winklevossových a jejich cesta k miliardovému jmění je vcelku pozoruhodná. Kdysi se jim totiž podařilo být u zrodu Facebooku, na jehož původní ideu údajně přišli ještě před jeho nynějším šéfem Markem Zuckerbergem. Později z této situace dvojčata vysoudila bezmála 65 milionů dolarů, z nichž část použila na investiční účely. Winklevossovi také vydělali stovky milionů na kryptoměnách, spustili vlastní kryptoburzu Gemini a nyní se pouští do vlastní kryptoměny.

Jejich nová měna se jmenuje Gemini dollar a je úzce spjata právě se stejnojmennou burzou. Má jít o takzvaný stablecoin, který je vázán na hodnotu amerického dolaru, takže se nově vydaná kryptoměna zbaví obrovské volatility, kterou je kryptoměnový svět proslulý. Víceméně to znamená, že počet kusů vydané kryptoměny musí odpovídat reálnému množství dolarů v rezervách.

Gemini dollar by měl běžet na decentralizované databázi Ethereum blockchainu, kam se budou všechny transakce zapisovat. Nová měna, která dostala zkratku GUSD, bude plně regulována příslušnými úřady a zároveň oficiálně zapsána u Newyorského úřadu pro finanční služby (NYDFS). Snaha Winklevossových je postupně pomoci nahradit tradiční bankovní systém, vytvořit měnu, kterou lze obchodovat 24 hodin denně 7 dní v týdnu, a také snížit transakční poplatky.

geminis

Kryptoměnová burza Gemini

Podobné kroky tak pomáhají k přiblížení kryptoměnového světa mezi běžné lidi, pro něž je standardní volatilní měna, která není mimo svoji technologii ničím podložena, těžko uchopitelná. Na směnárně Gemini, která bratrům patří, tak je od pondělí možné převádět americké dolary i do nových Gemini dolarů. Každá transakce poté znamená převod reálných dolarů na bankovní účet, kde bude držena poměrná hodnota. Dolary na bankovním účtu jsou navíc plně pojištěny jako u standardních vkladů.

fortnitet

Přečtěte si takéPopulární hru Fortnite si i přes obejití Google Play na Androidu stáhlo za 3 týdny 15 milionů hráčůPopulární hru Fortnite si i přes obejití Google Play na Androidu stáhlo za 3 týdny 15 milionů hráčů

Winklevossovi tak chytrým způsobem převádějí své postupné jmění z kryptoměnového světa v reálně uchopitelný byznys. Již dříve totiž investovali bezmála 11 milionů dolarů do kryptoměny bitcoin, když se ještě pohybovala kolem 120 dolarů za kus, což představovalo zhruba 91 600 kusů kryptoměny. I přes nedůvěru okolí a spoustu pochyb se v prosinci loňského roku hodnota jejich kryptoměn přehoupla přes 1,1 miliardy dolarů. Velkou část z těchto prostředků pravděpodobně využili právě pro Gemini.

Foto: TechCrunch / Flickr

Diskuze (0)

Novinka

Anonym