Přepravní startup Taxify bude v Česku i přes nařízení soudu nadále využívat řidiče bez licence

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

Taxify-fleet-Tallinn1
0Zobrazit komentáře

Pokud jsme v pondělí psali o tom, že se na poli taxi a přepravních služeb do sebe pustili dva přímí konkurenti, dnes již můžeme hovořit o vcelku otevřeném boji. Estonská přepravní platforma Taxify uvedla, že nesouhlasí s rozhodnutím soudu o vydání předběžného opatření, kvůli kterému by měla změnit své fungování, a bude i nadále ve čtyřech českých městech operovat beze změn. Podle Liftaga jeho konkurent jen mlží a vyhýbá se zodpovědnosti.

Česká taxi platforma Liftago v pondělí uspěla u soudu s návrhem předběžného opatření proti Taxify, které podle ní opakovaně porušuje dodržování platných zákonných podmínek. Liftagu se například nelíbí, že Taxify pro svou službu využívá řidiče bez licence, a soud v rámci předběžného opatření estonskému startupu nařídil, aby pokračoval pouze s prověřenými řidiči a registrovanými vozy.

Provozování a zprostředkování taxislužby, což s sebou mimo jiné nese právě prvky, jako je prověřování řidičů a registrace jejich vozů, mělo Taxify zastavit v Plzni, Českých Budějovicích, Olomouci a Ostravě, kde nově vedle Prahy (kde již podobný soudní proces probíhá) operuje. Taxify je ovšem přesvědčeno o tom, že se žádného protiprávního jednání nedopouští.

taxify-app-mobile

„Opakuje se to, co jsme již v minulosti zažili. Jsme přesvědčeni, že žádnou z činností, kterých by se měla společnost Taxify na základě předběžného opatření zdržet, společnost Taxify neprovozuje, a tudíž je toto soudní rozhodnutí nesplnitelné a nevykonatelné. Náplní činnosti společnosti Taxify je pouze vývoj, provozování a zdokonalování softwarové platformy, s jejíž pomocí se řidiči mohou spojovat s cestujícími, kteří shánějí odvoz z bodu A do bodu B. Taxify se tak nedopouští žádného protiprávního jednání, když tato činnost není v České republice zakázána,“ uvedl za Taxify jeho mediální zástupce Jan Novosad.

Modernizace by prospěla celému trhu

Estonský startup je prý připraven plně spolupracovat se soudy a věří, že se po prostudování jeho argumentů přikloní na jeho stranu. Služby Taxify každopádně i nadále zůstávají dostupné ve všech zmíněných městech bez jakýchkoli omezení. Konkurenční Liftago, které chtělo předběžným opatřením dosáhnout toho, aby Taxify pozměnilo své fungování, pochopitelně není příliš spokojeno.

Podle šéfa Liftaga Ondřeje Krátkého Taxify v České republice porušováním zákonů brzdí jejich modernizaci, která by prospěla celému trhu. Přitom například v domovském Estonsku Taxify funguje legálně a jezdí s licencovanými řidiči i licencovanými vozy, které také prověřuje. Právě toho chtělo dosáhnout Liftago i v Česku a zároveň se například po estonském vzoru podílet na modernizaci zákonů, aby byl celý proces jednodušší.

kratky2

Ondřej Krátký, šéf Liftaga

Podobný případ, jako se nyní řeší v Česku, byl navíc před rokem v Londýně. Vzhledem k chybějící provozní licenci tam tamní regulátor zakročil po pouhých třech dnech provozu a Taxify se z Londýna okamžitě stáhlo. V Česku prozatím Taxify výhradně licencované řidiče využívat nehodlá, byť mu to soud v rámci předběžného opatření nařídil.

kratky3

Přečtěte si takéLiftago se u soudu domohlo, aby konkurenční Taxify v Česku využívalo pouze licencované řidičeLiftago se u soudu domohlo, aby konkurenční Taxify v Česku využívalo pouze licencované řidiče

„Pokud společnost Taxify argumentuje tím, že je zodpovědná pouze za vývoj softwarové platformy, pak ilegální činnost provozují její řidiči. Pokud služba Taxify vybírá od řidičů zprostředkovatelský poplatek, provádí zprostředkovatelskou činnost (zakázanou soudem). Taxify tedy zprostředkovává ilegální činnost, za kterou si navíc bere procentuální podíl z výdělku,“ doplnil Krátký.

Není žádným tajemstvím, že ani Liftago není dlouhodobě spokojeno s tím, jak dnešní české zákony ohledně provozování taxislužeb a nových, moderních digitálních platforem vypadají, a proto například spolupracuje s politickou reprezentací na novelizaci silničního zákona. Byť zákazníkovi může být na první pohled jedno, zda pro něj přijede prověřený řidič se zaregistrovaným vozem, Liftago je přesvědčeno, že to může být především z dlouhodobého hlediska problém. Ať už jde o řešení potenciálních problémů při přepravě, vybírání daní nebo bezpečnost.

Driveto.cz spouští novou službu pro pronájem aut, jejichž dobu užívání si určuje samotný řidič

Filip HouskaFilip Houska

driveto-m
0Zobrazit komentáře

Česká platforma Driveto.cz, kterou loni založila investiční skupina Miton společně s internetovým podnikatelem Františkem Peterkou s cílem zprostředkovávat zákazníkům nabídky aut na operativní leasing, spouští novou službu pod názvem Driveto Klub. Díky ní mají zákazníci možnost si pronajmout vůz, aniž by se museli spoléhat na přesně stanovené smluvní podmínky pro jeho vrácení — klient si totiž sám může v průběhu užívání určit, kdy auto vrátí.

Právě na tomto benefitu celá služba primárně stojí. Driveto Klub jasně specifikuje, že si auto může zákazník nechat jakkoliv dlouho a pak jej kdykoliv vrátit jen na základě telefonátu. Celý proces je však vázán 30denní výpovědní lhůtou, během níž se budou vyřizovat všechny formality a finální vrácení.

kratky3

Přečtěte si takéLiftago se u soudu domohlo, aby konkurenční Taxify v Česku využívalo pouze licencované řidičeLiftago se u soudu domohlo, aby konkurenční Taxify v Česku využívalo pouze licencované řidiče

Co se samotného zapůjčení týče, Driveto Klub má svým zákazníkům nabízet poměrně přímočarou metodu. Na webových stránkách nabízí služba celou řadu aut (údajně až 5 tisíc), nicméně pouze ty, které jsou označeny štítkem symbolizující Driveto Klub, podléhají zmíněným podmínkám.

driveto_czechcrunch-1

U vozů je pochopitelně napsaná i přesná měsíční suma, která v sobě zpravidla obsahuje potřebná pojištění včetně garančních prohlídek, servisování auta nebo přezouvání či uskladňování sezónních pneumatik. Ta aktuálně začíná na ceně 5 990 Kč (bez DPH) za Hyundai i30. Je však nutné doplnit, že pro zapůjčení vozu je vyžadován také takzvaný startovací, nevratný poplatek ve výši dvou měsíčních splátek, který prakticky kryje onu výhodu pro flexibilní pronájem. První měsíc by tak uživatel zaplatil měsíční splátku + startovací poplatek, další měsíce pak standardní sumu.

František Peterka

František Peterka, ředitel a zakladatel služby Driveto.cz

Po vybrání vozu, vyplnění krátkého formuláře a hovoru se Zákaznickým centrem je na řadě podepsání smlouvy a maximálně do tří dnů pak vůz bude k dispozici u některého ze smluvních partnerů, se kterými Driveto Klub spolupracuje. Detailnější informace jsou pak uvedeny přímo na jejich webu.

První služba z mnoha

I když Driveto.cz přišlo na trh teprve minulý rok, již nyní chystá interesantní věci. Vedle uvedeného Driveto Klubu mají v budoucnu přijít i novinky v podobě doručování nového auta přímo před dům, vyzvedávání a vracení pronajatého vozu domů v případě potřeby servisu, lepší ceny za palivo a další doplňkové služby.

drivetoklub_cc