Čína má plán, jak zachránit ohrožené pandy. Postaví obří přírodní rezervaci pro stovky pand a miliony návštěvníků

Nela VítováNela Vítová

china-panda-park-top
0Zobrazit komentáře

S rostoucím počtem nežádoucích vlivů na životní prostředí roste také snaha lidí vytvářet nové možnosti, které by situaci mohly nějakým způsobem zlepšit. To se týká jak obnovitelných zdrojů, ekologického způsobu života, tak i záchrany ohrožených zvířecích druhů, jejichž počet se stále zvyšuje. Mezi ohrožená zvířata patří také pandy, kterým plánuje pomoci čínská vláda, jež si nechala od plánovacího a designového studia Sasaki navrhnout unikátní přírodní rezervaci. Ta by měla během několika let vzniknout v čínském městě Čcheng-tu a zachránit několik posledních tisíc pand žijících na Zemi.

Podle návrhu Sasaki by celková rozloha parku měla zabírat 69 kilometrů čtverečních poblíž hlavního města jihočínské provincie S’-čchuan na jihozápadě země. Lokalita byla zvolena úmyslně vzhledem k již existující rezervaci Chengdu Panda Base, která by měla být nově zrekonstruována a značně zvětšena. Čcheng-tu je zároveň jedno z nejrychleji se rozvíjejících čínských měst, takže v něm dřímá značný potenciál.

china-panda-park10

Hlavní myšlenkou celého projektu je především záchrana pand, kterým postupně mizí přirozené prostředí kácením lesů a ničením přírody především vlivem člověka. Společně s tím má ale tato přírodní rezervace také dokázat, že lidé a pandy mohou žít na jedné planetě, aniž by se museli negativně ovlivňovat. Podle specialistů se v divoké přírodě nachází na zemi již pouhých 1 800 pand velkých, dalších 300 je potom drženo v zajetí. Pandy tak patří k jedněm z nejvíce ohrožených zvířecích druhů na naší planetě.

blockchains-city3

Přečtěte si takéKryptoměnový miliardář chce v nevadské poušti vybudovat utopické město, které poběží na blockchainuKryptoměnový miliardář chce v nevadské poušti vybudovat utopické město, které poběží na blockchainu

„Ačkoliv urbanizace a ochranářství stojí většinou proti sobě, pandí rezervace v Čcheng-tu by měla být konečně způsobem, který bude mít za úkol pandy chránit a zároveň zachovat jejich přirozené prostředí pro kvalitní život a lepší budoucnost,“ cituje magazín Dezeen zástupce společnosti Sasaki. „Naším cílem je vytvořit místo, ve kterém budou moci žít zvířata i lidé, a přitom se žádným způsobem neovlivňovat.“

Celý koncept návrhu na vznik rezervace má splňovat tři hlavní kritéria – ochranu, vzdělání a výzkum. Pro každou z těchto částí vznikne v rezervaci samostatná oblast, která bude mít za úkol zkoumat projekt z odlišných úhlů pohledu a na jiné úrovni kontaktu s pandami. K projektu bude navíc vytvořena mobilní aplikace, kterou využijí jak návštěvníci parku, tak i další lidé po celém světě. Díky tomu by se mělo povědomí o „pandí rezervaci“ rozšířit globálně.

china-panda-park5

Jak již bylo zmíněno, nová rezervace nebude vznikat úplně od nuly. Ve městě se totiž již od roku 1987 nachází park, který byl vybudován právě za účelem ochrany ohrožených zvířat a každý rok ho navštíví více než 3 miliony návštěvníků. Stávající park bude po rekonstrukci sloužit jako středový bod nově vzniklého komplexu, ke kterému následně přibudou dvě další části. Celková rozloha by měla být ve finále třikrát větší než ta stávající a očekávaný počet návštěvníků parku se vyšplhá až na 20 milionů ročně.

Tvůrci samozřejmě očekávají, že se vznikem komplexu se vzhledem k vysokému počtu návštěvníků značně zkomplikuje městská doprava. V plánu je proto zřídit dodatečné linky i stanice metra. Celý projekt navazuje plán čínské vlády z roku 2017, v rámci něhož má vzniknout na ploše o velikosti 2,7 milionu hektarů velký Giant Panda National Park, který by měl zasahovat celkem do tří provincií: S’-čchuan, Šen-si a Kan-su.

china-panda-park7
china-panda-park6
china-panda-park9
china-panda-park1
china-panda-park3
china-panda-park2

Diskuze (0)

Novinka

Anonym