Dubajská policie začíná testovat létající motorky. V provozu mají být do dvou let

Filip HouskaFilip Houska

hoversurf_cc
0Zobrazit komentáře

Přepravní budoucnost ve formě létajících vozů tady sice ještě není, ale vzhledem k pokrokům firem jako Uber, který do této vize investuje desítky milionů dolarů, nebo menších startupů typu Kitty Hawk či Opener, v nichž figuruje i spoluzakladatel Googlu Larry Page, pravděpodobně není tak daleko. O to víc, když se na ni začínají postupně adaptovat i policejní složky.

Konkrétně jde o policii v Dubaji, která zahájila výcvik policistů na speciálním elektrickém vozu s vertikálním vzletem a přistáním (eVTOL) připomínajícím futuristickou motorku, za nímž stojí startup Hoversurf. To by mělo příslušným ochráncům zákona umožňovat zejména lepší přístupnost do míst, kam by se s auty běžně nedostali (respektive ne tak jednoduše).

hoversurf1_cc

Hoverbike zatím dokáže letět rychlostí okolo 100 km/h se slibovanou dobou letu až 25 minut (na jedno nabití)

I když dubajské policejní oddělení s Hoversufrem zahájilo spolupráci již minulý rok, kdy mu byl představen první prototyp tohoto prostředku budoucnosti, stále je projekt teprve na samém začátku. Nicméně podle slov Khalida Nassera Alrazooqiho, šéfa tamní policejní divize pro umělou inteligenci, má celá tato iniciativa velký potenciál. Již za necelé dva roky se totiž do reálného provozu mají dostat první modely.

beat-saber

Přečtěte si takéHráči PlayStationu 4 se dočkali. Populární česká hra Beat Saber dorazí na PSVR koncem listopaduHráči PlayStationu 4 se dočkali. Populární česká hra Beat Saber dorazí na PSVR koncem listopadu

To je velkou výzvou i pro samotný Hoversurf, který se zaručil, že dubajské policii poskytne tolik modelů (označovaných jako S3 2019 Hoverbike), kolik jen budou chtít. „Dají nám vědět v následujících měsících, jestli budou chtít nějaké navíc. Pokud budou potřebovat dalších 30 či 40 modelů, poskytneme jim je,“ říká pro server CNN Joseph Segura-Conn, COO Hoversurfu.

Nyní je otázkou, zdali tyto létající motorkou budou skutečně efektivně sloužit pro účely policistů. Probíhající výcvik „pilotů“ je jedna věc, avšak nelze zapomínat na to, že takové létající prostředky se potýkají s malou výdrží baterie, což by například během silniční (respektive vzdušné) honičky mohlo policii přinést dost problémů. Na druhou stranu zbývá do stanoveného časového horizontu ještě dost času a lze očekávat, že se veškeré technické záležitosti stihnou vyladit.

hoversurf2_cc

Létající motorka, prodávaná za 150 tisíc dolarů, se dokáže chovat i jako dron se 40minutovou výdrží na baterku

Foto: HOVERSURF OFFICIAL / YouTube

V Číně vytvořili digitálního moderátora, který díky umělé inteligenci vypadá a moderuje jako člověk

Michal PtáčekMichal Ptáček

moderator-cina-mm1
0Zobrazit komentáře

Stále více a více technologických odborníků se upíná k názoru, že blízká budoucnost nebude patřit lidem, nýbrž robotům a především umělé inteligenci. Ta totiž bude schopna díky neustále se vyvíjejícím technologiím a schopnosti strojového učení, trumfnout člověka takřka ve všech jeho klíčových vlastnostech a nahradit ho i v některých tradičních povoláních. To, že tento názor není příliš daleko od pravdy, nyní poměrně jasně naznačila největší státní zpravodajská agentura Čínské lidové republiky: Sin-chua, která představila svého digitálního moderátora zpráv.

Ten nejen jako člověka vypadá, ale jako člověk i zprávy čte a to jak v angličtině, tak v čínštině. Zástupci zpravodajství Sin-chua přesně nespecifikovali, jaká konkrétní technologie za vývojem stojí, naznačili však, že jako základ posloužila inspirace u reálných lidských moderátorů a právě umělá inteligence na bázi strojového učení. Digitální moderátor je totiž schopen se učit na základě poslouchání zpráv od svých lidských kolegů a své schopnosti navíc neustále zlepšovat.

mod

Digitální moderátor je na první pohled opravdu k nerozeznání od skutečného

krizikovy-pavilony-21

Přečtěte si takéNa Křižíkových pavilonech je bistro a běžecký oválNa kafe na střechu. Na Křižíkových pavilonech je místo betonu bistro, běžecký ovál a plno zeleně

Tvůrcům se podařilo implementovat i poměrně dost věrohodné animace, včetně grimas v obličeji, mrkání, mračení nebo hýbaní pusou. A jak sami dodávají, největší výhodou oproti lidským protějškům je fakt, že ten virtuální je schopen pracovat 24 hodin denně navíc bez nároku na honorář. I proto Sin-chua oficiálně zařadila virtuálního moderátora do svého zpravodajského týmu.

tramvaj-praha2

Přečtěte si takéPraha v tramvajích nově umožní nákup jízdenek za pomocí bezkontaktních plateb kartouPraha v tramvajích nově umožní nákup jízdenek za pomocí bezkontaktních plateb kartou

Bude nesmírně zajímavé sledovat, jakým směrem se tato technologie bude ubírat v následujících letech. Asi nikdo už totiž nepochybuje o tom, že již brzy budou počítačem vytvoření moderátoři, herci, zpěváci nebo umělci v podstatě k nerozeznání od těch lidských. A právě tento fakt může hrát do budoucna velkou roli v rámci propagandy a cenzury, obzvlášt u států jako Čína. Kterákoliv televizní stanice totiž bude schopna podobnou technologii nastavit tak, aby fungovala jako propagandistická hlásná trouba bez výčitek svědomí.