Inženýři z Nvidie vygenerovali pomocí umělé inteligence realistické profilové fotky neexistujících lidí

Michal PtáčekMichal Ptáček

nividia1
0Zobrazit komentáře

Technologie se neustále vyvíjí kupředu a to, co bylo před pár lety exkluzivní doménou futuristických sci-fi filmů, se dnes pomalu, ale jistě stává realitou. Velkou měrou k tomu přispívá také umělá inteligence, jejíž schopnosti ambiciozní inženýři z celého světa posouvají stále dále.

Jeden z nejvýraznějších posunů v tomto směru má na svědomí tým vývojářů amerického výrobce grafických karet Nvidia. Těm se totiž pomocí technologie GAN založené na strojovém učení podařilo vytvořit generátor extrémně realistických živých objektů, v tomto případě obličejů lidí.

nvidia-2

Výsledky jsou neroznatelné od reálných lidí

Samotná technologie dokáže iterativně generovat obrázky na základě reálných fotografií, které vidí, a zároveň vyřazovat ty, které neodpovídají požadované výstupní kvalitě. Díky tomu se tak neustále učí a zlepšuje a mimo jiné zvládá sledovat i detaily jako tvar účesu nebo stáří a na základě těchto dat sestavit náhodné, avšak realistické obličeje lidí.

Precizní výsledek do nejmenších detailů

Finální výsledek, který nástroj vygeneroval, je až těžko uvěřitelný a v podstatě nerozeznatelný od obličejů reálných lidí. Technologie je totiž schopná si pohrát i s detaily, jako jsou póry na kůži, pihy a nebo vousy, a ty reálně do finálního výsledku aplikovat.

nvidia-1

Pro pobavení pak tým Nvidie pomocí stejné technologie vygeneroval i smyšlené obrázky koček. I ty jsou podobně jako v předchozím v případě v podstatě k nerozeznání od těch skutečných. Se stejnou technologií tým Nvidie už několikrát experimentoval v minulosti a i když finální výsledky byly v tomto případě rovněž obdivuhodné, přeci jen bylo pouhým okem rozpoznatelné, že se jedná o počítačem generované objekty.

nvidi

Jedna z prvních verzí generátoru má do dokonalosti daleko

Teprve až poslední verze ukazuje, čeho všeho jsou dnešní počítače reálně schopné, zároveň však může sloužit jako určité varování před zneužitím. Falešné profily na sociálních sítích nebo smyšlené fake news by se totiž i díky podobným technologiím mohly stát opět o něco větší hrozbou.

Foto: Nvidia