Poslechněte si historicky první zvukové záznamy z Marsu, které na Zemi poslala sonda InSight

Filip HouskaFilip Houska

88ED1F6C-BD74-4969-A868-C5CF43426C92
0Zobrazit komentáře

Od momentu, kdy NASA na povrch Marsu úspěšně posadila sondu InSight a postarala se tak o další vesmírný milník, uběhly již téměř dva týdny. Za tuto dobu stihl 360 kilogramů vážící modul pořídit nejen několik fotek svého vybavení a okolí rudé planety, ale hlavně také rozvinout solární panely. To bylo nutným krokem k zahájení seizmických výzkumných prací v podobě měření tepelného toku v planetární kůře nebo zaznamenávání potenciálního marsotřesení.

Ačkoliv jsou uvedené činnosti hlavními důvody, proč byla InSight na Mars poslána, ukazuje se, že nemusí být jedinými. Sonda totiž díky svému integrovanému seizmografu a tlakovým senzorům uvnitř celého aparátu dokáže zachycovat i zvuky, jež NASA nově zveřejnila. Konkrétně jde o zvuky větru, které do solárních panelů modulu v rychlosti 16 až 24 kilometrů v hodině naráží a tím způsobují jejich mírné vibrace.

NASA-INSIGHT-CZECHCRUNCH

Pohled na solární panel sondy InSight

Z těchto vibrací pak NASA zpracovala několik audionahrávek, které následně upravila tak, aby byly pro lidské ucho co nejlépe slyšitelné. Vzhledem k tomu, že jeden záznam pochází přímo z otřesů seizmografu a druhý naopak z tlakových senzorů, potřebovala NASA specificky upravit každý z nich. Frekvenční výstup ze seizmografu tak zvedla o přibližně dvě oktávy a záznam ze senzorů rovnou o šest oktáv, čímž jej asi 100násobně zrychlila.

Upravený výstup ze seizmografu:

Upravený výstup z tlakových senzorů:

Jak lze ale očekávat, nahrávky nejsou příliš kvalitní, a to zejména z důvodu, že InSight nedisponuje žádným mikrofonem, který by okolní ruch dokázal dostatečně dobře zachycovat. Současně nejde ani o nic překvapujícího – vítr v klidném prostředí totiž zní takřka shodně jako na Zemi. Na druhou stranu se ale jedná o historicky první zvukové stopy v takovém rozsahu, které se na Zemi ze čtvrté planety sluneční soustavy dostaly.

insight2

InSight a její tweetování

V případě zájmu o bližší detaily této mise, která má podle plánů NASA trvat přibližně do listopadu 2020, je dobré sledovat oficiální Twitter celé mise, kde se často objevují jak nové fotky, tak i informace o probíhajících pracích.

Foto: NASA/JPL-Caltech