Tesla se v Česku chystá otevřít své oficiální servisní centrum. Už hledá první zaměstnance

Michal PtáčekMichal Ptáček

tesla-service2
0Zobrazit komentáře

Popularita elektromobilů Tesla v České republice konstantě roste. To potvrzuje jednak stále větší pravděpodobnost spatřit libovolný model Tesly v českých ulicích a jednak neoficiální statistiky, dle kterých v Česku jezdí momentálně několik stovek kusů, zpravidla Modely S a X. Čeští majitelé vozů Muskovy automobilky se však musí dlouhá léta potýkat s nepříjemností v podobě nedostupnosti oficiálních servisů.

Pokud potřebuje český zákazník řešit servis svého vozu Tesla, musí vyjet do zahraničí. Nejbližší servisní střediska se nacházejí v německých městech Frankfurt, Berlín, Düsseldorf, Hamburk, Mnichov, Norimberg a Stuttgart nebo v rakouském Grazu, Linci, Salcburku a Vídni. Právě tam většina tuzemských majitelů na servisní prohlídky a opravy jezdí.

Tato drobná kaňka se však brzy s největší pravděpodobností stane minulostí. Na oficiálním webu Tesly se totiž v pracovní sekci objevilo několik pracovních inzerátů, prostřednictvím kterých kalifornská automobilka hledá zaměstnance pro svůj plánovaný oficiální český servis. Tesla má aktuálně pro Českou republiku vypsané pozice Service Technician a Mobile Service Technician a konkrétně pro Prahu také Service Advisor a Parts Advisor, u nichž je zatím uvedena lokalita Vídeň. Je však možné, že právě tam se budou noví technici pro český servis školit.

tesla-prague

I když oficiální český servis můžeme dle těchto indícií vnímat už jako blížící se samozřejmost, otevření oficiálního obchodu, kde bude možné si libovolný model Tesly i zakoupit, se prozatím nedočkáme. Elon Musk a spol. nicméně český trh zcela nepřehlíží, což potvrzuje například rozvíjející se síť Tesla Superchargerů, takže bychom se mohli v budoucnu dočkat i oficiálního showroomu.

elonmusk

Přečtěte si takéElon Musk: Tesla byla na pokraji krachu, zbývalo jí jen několik týdnů. Je 70% šance, že odletím na MarsElon Musk: Tesla byla na pokraji krachu, zbývalo jí jen několik týdnů. Je 70% šance, že odletím na Mars

Aktuálně v Česku najdeme už tři výkonné supernabíječky s logem Tesly: jednu u dálnice D1 u Humpolce, druhou v obci Vestec poblíž Prahy a třetí pak u čerpací stanice Amigo v Olomouci, kde mají zákazníci k dispozici hned 8 stojanů. Co se týče servisního střediska, jeho lokalita zatím není jistá. Ve výpisu inzerátů sice Tesla uvádí u pozice Prahu, ale přesná lokalita zatím nebyla určena. Podle magazínu FDrive.cz se nicméně Tesla nechystá využít svůj Supercharger u Vestce, kde se o případném středisku spekulovalo.

tesla-servis-2

Airbnb začne stavět vlastní domy. Chce s nimi provést revoluci v oblasti bydlení

Filip HouskaFilip Houska

AIRBNB-CZECHCRUNCH
0Zobrazit komentáře

Gigant na poli sdíleného ubytování Airbnb toho za deset let svého fungování dokázal opravdu mnoho. Nejen, že lidem nabídl novou a relativně snadnou možnost, jak si krátkodobě pronajmout byt, ale také stál za proměnou poměrně stabilního trhu, kterému vládly hotely. Díky tomu dnes dosahuje valuace 38 miliard dolarů a operuje s více jak 5 miliony ubytovacích zařízení po celém světě. Na místě je tedy otázka, co bude dál a kam Airbnb dokáže svůj byznys rozšířit. A odpověď je poměrně zřejmá: stavba vlastních domů.

S touto vizí přišlo Airbnb prakticky před dvěma lety, kdy v Japonsku postavilo komunitní zástavbu, která sloužila především jako pilotní projekt k něčemu většímu. A to přichází nyní. Firma Briana Cheskyho skrze svou inovační laboratoř Samara oznámila, že se chce naplno pustit do stavby vlastních domů. Iniciativu nazývá Backyard a během následujících let se má v rámci ní postavit řada malých domků, lépe řečeno příbytků.

Nebude se tedy jednat o standardní domy, nýbrž o menší a modulárnější alternativy, které by však nabízely vše potřebné k bydlení. Samara má údajně všechny tyto obytné jednotky designovat hlavně tak, aby tvořily jistý komplex, který by se stavěl v konkrétních oblastech podle různých potřeb. Ani stavbu samostatných domů nicméně Airbnb do budoucna nevylučuje.

AIRBNB-SAMARA-CZECHCRUNCH

Foto: Airbnb

První návrhy, jak by mohly komplexy v rámci projektu Backyard vypadat

Při stavbě a provedení by se mělo vycházet z moderních technologií. Zatímco exteriér má vypadat velmi minimalisticky (soudě podle prvotních prototypových nástřelů), vnitřek má fungovat na důmyslných systémech chytré domácnosti. Aktuálně však není možné říct, co vše budou nabízet — celý projekt je v samém zárodku a podle zprávy Samary se teprve sestavuje tým inženýrů, designérů, architektů či odborníků na robotiku, který plán dotáhne do zdárného cíle.

praha-prague

Přečtěte si takéV Praze se přes Airbnb aktivně pronajímá přes 6 tisíc bytů. Počet nabídek se letos začal snižovatV Praze se přes Airbnb aktivně pronajímá přes 6 tisíc bytů. Počet nabídek se letos začal snižovat

Na druhou stranu se předpokládá, že součástí interierového vybavení bude robotický nábytek. Podobný tomu (ne-li stejný), co nabízí startup Ori. Podle všeho má být tato integrace logická z toho důvodu, že vnitřní prostory budou poměrně malé a bude záležet na každém metru prostoru, což by nábytek, jenž se dokáže zformovat dle potřeb majitele, mohl řešit.

„Backyard zkoumá, jak by se mohly v budovách využít sofistikované výrobní techniky, smart home technologie a významné zkušenosti z Airbnb komunity, aby mohly promyšleně reagovat na v čase se měnící potřeby majitelů nebo nájemníků,“ vysvětluje pro magazín FastCompany Joe Gebbia, spoluzakladatel Airbnb, který projekt Backyard vede. „Backyard není dům, je to iniciativa přemyslet bydlení. Domy jsou komplexní a my volíme obecný přístup – nechceme navrhovat jen jednu věc, ale systém, který jich bude umět mnoho,“ doplňuje Gebbia.

AIRBNB-SAMARA-CZECHCRUNCH-1

Spoluzakladatel a produktový šéf Airbnb Joe Gebbia, který projekt Backyard vede

Bližší informace se svět pravděpodobně dozví v následujících měsících. Nejpozději pak na podzim příštího roku, kdy se mají postavit první funkční prototypy. Ani o cenové politice tak zatím nejsou známy podrobnosti, nicméně Gebbia hlásí, že by z Backyardy do budoucna rád udělal stejně velký byznys, jako je Airbnb. „Chceme to celé pořádně promyslet a udělat něco převratného, podobně jako když začínalo Airbnb,“ potvrzuje Gebbia smělé plány.

grok-2

Přečtěte si takéNoví virtuální společníci od Groka se utrhli ze řetězuNabízí režim pro dospělé a plánují únos papeže. Noví virtuální společníci od Groka se utrhli ze řetězu

Pro představu, kam by se chtěla americká firma se stavbou vlastních domů zhruba dostat, přikládáme finanční výsledky Airbnb za loňský rok: obrat 2,6 miliardy dolarů s čistým ziskem ve výši 93 milionů dolarů.

Foto: Airbnb, Samara