PayPal v Česku spouští osobní platby bez poplatku. Mají řešit hlavně drobné dluhy mezi kamarády

Filip HouskaFilip Houska

paypal-mobile

Foto: PayPal

Aplikace PayPal

0Zobrazit komentáře

Se situacemi, kdy za kamaráda zaplatíte kino nebo večeři s očekáváním, že vám částku brzy vrátí, jsme se setkali již zřejmě všichni. Dle agentury Censuswide, která analyzovala chování tisíců lidí v deseti evropských zemí, má však až 31 procent dotyčných problém peníze splatit, a to z důvodů nedostatečné hotovosti, nedostupnosti bankomatu nebo pouhé zapomnětlivosti. I proto se na trh derou různé doplňkové služby (v Česku například Twisto Split), díky nimž lze tyto záležitosti řešit rovnou v mobilní aplikaci. A podobným směrem jde i PayPal.

Průkopník na poli digitálních plateb nově pro Českou republiku (a dalších 24 evropských zemí) spustil bezplatnou službu pro osobní platby, která má dát „sbohem malým dluhům mezi přáteli a příbuznými“. Pomocí ní tak budete moci jednodušeji žádat o peníze, respektive je přijímat nebo také odesílat, rovnou z aplikace nebo webu PayPalu, a to bez jakýchkoliv dalších poplatků.

paypal-app

PayPal v Česku spouští bezplatné osobní platby

Funkce má skrývat hned několik výhod. V první řadě jde o to, že peníze mohou být odesílány nebo přijímány bez ohledu na zdroj, přes který budete prostředky ve výsledku zasílat. Tím může být jak přímo váš zůstatek na účtu PayPalu, tak platební karta nebo bankovní účet, které na něj máte napojené. Transakce pak proběhnou okamžitě, bez poplatků a pro celý proces stačí pouze e-mailová adresa dotyčného. Nejsou tedy třeba žádné specifické bankovní údaje.

Co se týče měn, uživatelé mohou operovat nejen s českými korunami, ale také s eury nebo švédskými korunami v rámci Evropského hospodářského prostoru v zemích, kde není vyžadována konverze měn. Je tedy třeba mít na paměti, abyste neposílali například z korunového účtu v eurech, protože budete platit za převod měny.

Twisto experimentuje s podobným principem

Osobní platby od PayPalu prakticky nejsou žádnou novinkou. V rámci původem amerického platebního systému jde nyní především o to, že je služba v dalších zemí spuštěna bezplatně. V České republice již nicméně mohou uživatelé znát podobnou funkčnost například od tuzemského fintech startupu Twisto, který loni přišel se službou Split. Ta umožňuje ihned po společné platbě přímo v mobilní aplikaci rozdělit částku mezi další uživatele. Výhodou Twista je, že všichni nemusí mít aplikaci nainstalovanou.

V případě PayPalu je potřeba si účet vytvořit a podobně funguje také Revolut. I ten umí v Česku jednoduše zasílat platby mezi jednotlivými uživateli, ale vždy je potřeba, aby obě strany měly v Revolutu účet. Placení mezi lidmi prostřednictvím mobilní aplikace pak umožňuje také český startup Trisbee.

Twisto Split_2

Foto: Twisto

Twisto Split

Český e-shop s bytovými doplňky Bonami loni utržil přes miliardu korun. Letos cílí na 1,5 miliardy

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

david-siska

David Šiška, CEO Bonami

0Zobrazit komentáře

Tuzemský e-shop Bonami, který nabízí bytové doplňky a nábytek, má za sebou doslova miliardový rok. V roce 2018 se podařilo Bonami utržit více než 1 miliardu korun s tím, že letos chce přidat další zhruba půl miliardy korun. Vedle České republiky e-shop úspěšně funguje také na čtyřech dalších trzích, přičemž naposledy vstoupilo loni v srpnu do Maďarska. Celkově Bonami za rok 2018 vyrostlo o 38 % a vedle Česka významně posílilo také v Rumunsku (růst o 67 %).

Vedle Česka, Rumunska a Maďarska působí Bonami také na Slovensku a v Polsku a loni prodalo celkem 1,9 milionu kusů zboží. Českému e-shopu se daří růst a získávat zákazníky na všech zmíněných trzích a letos tak chce dosáhnout na tržby ve výši 1,5 miliardy korun. S ohledem na tento cíl přijdou velké investice do dalšího rozšíření skladů a skladových zásob, jelikož se chce Bonami soustředit na růst v segmentu nábytku, a uvažuje také o vlastní dopravě.

Větší zaměření na segment nábytku není v případě Bonami pochopitelně náhodný. Aktuálně se nábytek podílí na obratech ze 38 procent a neustále roste, a to i díky tomu, že nabídka Bonami je významně širší než u velkých kamenných prodejců. Z celkových 65 tisíc položek na Bonami je přes 40 tisíc položek nábytku.

bonami-web

aim-startup-team

Přečtěte si takéPůsobil v Avastu, teď tvoří lék proti informačnímu zahlcení i FOMOJako datový vědec roky působil v bývalém Avastu, teď tvoří lék proti informačnímu zahlcení i FOMO

„Tisíce nejoblíbenějších kusů nábytku navíc máme skladem s rychlým doručením a v příštím roce plánujeme skladové zásoby dále navyšovat. Proto jsme v minulém roce zdvojnásobili skladové prostory a letos budeme ve zvětšování skladu pokračovat. Cílem je zvýšení prodejů nábytku o 40 %,“ popisuje strategii šéf Bonami David Šiška (na úvodní fotce).

Vedle rozšiřování sortimentu chce Bonami také zkvalitňovat služby pro své zákazníky, a tak by mělo během letošního roku dojít ve vybraných lokalitách ke spuštění služby montáže a odvozu starého nábytku. V drtivě většině případů dnes již Bonami doručuje nábytek zdarma i s výnosem do bytu. David Šiška o montáži a odvozu starého nábytku aktuálně jedná s dopravci a přiznává, že si možná bude muset Bonami začít budovat vlastní dopravu, protože podobné doplňkové služby jsou pro přepravce problém.