Pražští LIV získali v nové investici 16 milionů korun od zakladatele Oculusu i českých Credo Ventures

livvr

LIV a jejich technologie pro mixovanou realitu

0Zobrazit komentáře

Česko jako ráj pro virtuální realitu. Vedle známých českých firem jako Beat Games, stojící s miliony prodanými kusy za nejprodávanější VR hrou historie, Beat Saber, DIVR s unikátní VR atrakcí Golem a hororovou hrou Arachnoid, nebo startupu Virtuplex, se u nás rodí další globální úspěch. Pražská firma LIV vám možná na první pohled nic neřekne, přesto se dokázala během tří let dostat od známého startupového akcelerátoru TechStars, kde získala 120 tisíc dolarů, mezi špičku na poli virtuální reality.

LIV tvoří technologie, které kombinují realitu a VR tak, že se hráč může fyzicky pohybovat ve virtuálním prostředí. Nyní na další rozvoj získává celkem 700 tisíc dolarů, v přepočtu zhruba 16 milionů korun, a to od českého investičního fondu Credo Ventures a hned několika dalších známých jmen. Mezi nimi se objevil například zakladatel brýlí pro virtuální realitu Oculus Palmer Luckey, společnost HTC Vive, prezident obchodu s VR hrami Vivesport Rikard Steiber nebo firma Split Verse. O investici informoval jako první server Lupa.cz.

„Kromě skvělého produktu nás tým LIV přesvědčil svým nefalšovaným zápalem pro věc a skvělými vztahy s herními vývojáři. Uznání, jehož se jim v rámci celého VR ekosystému dostává, dokazuje i fakt, že LIV penězi podpořily jak HTC, tak Oculus,“ uvedl pro CzechCrunch Aleš Ducháč, investor v Credo Ventures.

escapebs

Jedna z her běžících na technologii pražského LIV – český Beat Saber

Další kolo financování přichází po poslední investici, která se přiblížila hranici 170 tisíc dolarů (více než 3,8 milionu korun). Celkově tak pražský LIV vybral již kolem milionu dolarů, tedy přes 22 milionů korun. Firma má prostředky využít na další rozvoj technologií, které mohou využívat další společnosti k tvorbě her a také k novému produktu na poli streamingu her.

Jedním z příkladů využití technologie je například zmíněná hra Beat Saber, ve které hráči ovládají dvojici laserových mečů, kterými na základě rytmu hudby rozbíjí světelné krabice. Právě vývojáři z LIV stáli u zrodu prvotní verze hry. V LIV aktuálně působí jeho zakladatel AJ Shewki, společně s vývojářem Jaroslavem Stehlíkem a technickým ředitelem Steffanem Donalem.

mcdonalds-chicago-hq-hlavni

Přečtěte si takéSpousta zeleně a biofilický design. McDonald’s jde s dobou a představil nové udržitelné sídlo v ChicaguSpousta zeleně a biofilický design. McDonald’s jde s dobou a představil nové udržitelné sídlo v Chicagu

Původně firma začínala tak, že vyráběla velké zelené kostky, které měly po svých vnitřních stranách zelená plátna pro snímání virtuálního prostředí. Výrobní cena začínala dle informací Lupy zhruba na 3 tisících dolarů a kostky se prodávaly za ceny kolem 10 tisíc. To mělo držet firmu v počátečním chodu a dovést ji k obratu kolem 150 tisíc dolarů.

Dnes je na vše napojen další software, který slouží pro kalibraci, stejně jako pro virtuální prostředí a streaming. Přímo LIV zároveň podporuje i hráčskou komunitu a na jeho Discord kanálu je aktuálně přes 10 tisíc aktivních uživatelů, kteří streamují živě své hraní ve virtuální realitě. Nejzásadnějším produktem aktuálně ovšem zůstává software LIV App, který poskytuje vývojářům prostředí, jež kombinuje VR a realitu. A dále pak vlastní SDK, které slouží jako nadstavba pro engine Unity nebo Unreal.

Letos pak trio chystá nový produkt, který by měl sloužit jako náhrada za populární streamingovou platformu Twitch, ale v kombinaci s propojením virtuální reality a fyzického pohybu.