Americký dobrodruh staví kempovací Teslu. Má být nejrychlejším obytným vozem na světě

tesla-romaerx
0Zobrazit komentáře

Vozy kalifornské automobilky Tesla spadají do segmentu luxusních automobilů, ve kterých je jízda jedním z těch příjemnějších zážitků. Jak navíc dokazují mnohá videa na internetu, automobil se dá využít i pro občasné přenocování. Některé společnosti dokonce nabízejí pro jednotlivé modely na míru šité skládací matrace. I přes tento funkční doplněk nejsou Tesly tím nejvhodnějším automobilem, který by se dal využívat jako obytný vůz. Změnit to však má Tesla Roamer.

Tento zajímavý projekt nemá na svědomí sama Tesla, ale americký dobrodruh a podnikatel Travis Rabenberg, který za sebou má již několik projektů týkajících se přestavby vozidel. Roamer by měl stát na základě Tesla Model S 70D, tedy automobilu, se kterým se jiné obytné vozy mohou měřit jen těžko, především díky výkonu přes 300 koňských sil a 550 Nm točivého momentu.

tesla-roamer2

Právě toho chce Rabenberg využít k překonání současného rychlostního rekordu obytného vozu, který v roce 2014 stanovil Simon Robins, když se svým Fiatem Doblo jel rychlostí 227,35 kilometru v hodině. Tím se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů.

Kempování s elektrickým obytňákem

Tesla Roamer nebude automobilem určeným pouze k lámání rekordů. Posádce nabídne dostatečné zázemí pro příjemnou dovolenou. Přesto, že je zástavba neforemná a automobil díky ní připomíná vozidla určená k transportu orgánů, měl by disponovat dojezdem přesahujícím 300 kilometrů na jedno nabití. Podle prozatím dostupných informací bude posádce k dispozici také toaleta, umyvadlo, postel, zásobník na 76 litrů vody a solární panel o výkonu 350 W.

Přesná podoba vozu, ani jeho přesná výbava, prozatím není jasná, jelikož Rabenberg drží vše pod pokličkou. Na svém osobním blogu však zveřejnil hned několik návrhů, které ukazují nejrůznější varianty, jak by se mohla zástavba vyklápět. Její rozměry jsou uvedeny na 2,43 metru délky na 1,82 metru výšky a po vyklopení by měla získat dalších 1,2 až 2 metry na výšku.

tesla-model-s-1

Tesla Model S

Poprvé svůj výtvor Rabenberg představí již příští týden v michiganském Lansingu na státní výstavě, která se bude zaměřovat na elektromobilitu. Následně by chtěl svůj projekt dostat i na další výstavy. Ovšem jeho největší osobní výzvou je dopravit obytňák v příštím roce do Anglie a z ní jet až do Dubaje, kde chce vystavovat na Expo 2020.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Mapy.cz spouští několik novinek pro řidiče. Nově zobrazí navigaci v jízdních pruzích a rychlostní limity

Michal MarekMichal Marek

mapy.cz-limity
0Zobrazit komentáře

Mapy.cz byly vždy populární mezi pěšími výletníky a cyklisty. Mají totiž skvěle propracované podklady turistických map a v této oblasti jen těžko hledají konkurenci. Navíc přináší i různé zajímavé funkce jako plánování výletního okruhu po okolí nebo měření uražené vzdálenosti. Nyní ale český internetový obr Seznam, pod něhož Mapy.cz patří, přichází s dalšími novinkami, kterými cílí na motoristy.

Mezi řidiči Mapy.cz nikdy tak silnou pozici jako u pěších neměly. To chce ale Seznam změnit a nyní přichází na Android i iOS s vylepšeními. Nová verze mapové aplikace umí zobrazovat aktuální povolenou rychlost a varovat řidiče při jejím překročení. Přibyla navíc i velice užitečná funkce navigace v jízdních pruzích. U komplikovaných křižovatek tak bude mít řidič vždy k ruce nápovědu, kam se zařadit, aby nejsnáze dorazil do svého cíle.

Konkurence svědčí

Pokud jste zvyklí v autě pravidelně využívat Google Maps, Waze či třeba populární placenou navigaci Sygic, nejspíš vás nové Mapy.cz k přechodu nepřinutí. Tyto konkurenční navigace jsou přeci jen od začátku cílené na řidiče a mají řadu výhod, přičemž tou hlavní jsou aktuální data o dopravě. Těmi vyniká zejména aplikace Waze a mnozí řidiči na ni proto nedají dopustit. Dle informací z ledna tohoto roku ji využívá měsíčně 700 tisíc Čechů.

Waze sbírá data na základě pohybu a hlášení svých uživatelů a je schopen efektivně plánovat trasu tak, aby se řidič vyhl dopravním komplikacím či zácpám. Původně izraelská aplikace se stala dokonce natolik populární, že ji v roce 2013 koupil za miliardu dolarů Google. Ten ji nechal nadále žít vlastním životem a její data i funkce využívá pro rozvoj vlastních Google Maps.

Vylepšení aplikace Mapy.cz je ovšem i tak pozitivní novinka. Konkurence na poli map a navigací je určitě vítaná a právě vysoké popularitě Seznamu a kvalitě jeho map vděčíme za to, že se u nás rozvíjejí i například Google Maps. V zemích, kde podobná konkurence neexistuje, se Google zdaleka tolik snažit nemusí a na kvalitě jeho mapových podkladů či třeba dostupnosti dat o hromadné dopravě je to leckde v zahraničí znát. Díky novinkám v Mapy.cz by tak Google například mohl do Česka přijít i právě s rychlostními limity, které na jiných trzích již má, ale u nás zatím nikoli.