Česká technologická firma Cleverlance loni utržila přes miliardu korun. Letos se zaměří na západní Evropu

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

cleverlance-office

Foto: Cleverlance

Nové kanceláře Cleverlance na Palmovce

0Zobrazit komentáře

Velmi úspěšný rok má za sebou tuzemská technologická firma Cleverlance, jejíž konsolidovaný obrat v roce 2018 dosáhl na 1,1 miliardy korun. Jedná se o vůbec nejúspěšnější výsledek v historii softwarové firmy, která se loni vedla mnoha zakázek pro velké klienty doma i v zahraničí také přestěhovala do nových kanceláří v Praze i Brně. Letos chce ještě více působit v zahraničí.

Je to vůbec poprvé, kdy se v Cleverlance dostali přes miliardový obrat, přičemž provozní zisk za loňský rok činil 67,9 milionu korun. Meziročně to znamená růst provozního zisku o více než 50 procent a výkonný ředitel Cleverlance Enterprise Solutions Petr Štros očekává vzhledem k vysoké poptávce po komplexních softwarových řešení, na které se jeho firma zaměřuje, i letos další růst.

petr-stros-cleverlance

Foto: Cleverlance

Petr Štros, výkonný ředitel Cleverlance

„Rok 2018 patřil určitě k vůbec nejlepším letům v celé historii společnosti Cleverlance. Jako jeden z velkých strategických úspěchů vnímáme vstup na německý trh, který je pověstný svým zaměřením na kvalitní technologie,“ uvedl pro CzechCrunch Petr Štros a dodal, že další kroky jeho firmy by mohly směřovat také například do Rumunska: „Uvažujeme tam o zřízení nového vývojového centra.“

První česká multibankovní aplikace

V nejbližších letech je ovšem pro Cleverlance klíčový rozvoj zejména na západních trzích, konkrétně v Německu, Rakousku a Švýcarsku, kde se čeští vývojáři dostávají ke stále významnějším zakázkám. V loňském například pracovali na různých projektech pro celou skupinu Deutsche Telekom.

„V letech 2019 a 2020 se chceme soustředit na zahraniční rozvoj zejména v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Především německý obchodní tým, který zde buduje svou pozici už od roku 2017, může pokračovat v rozvoji postaveném na získaných zkušenostech a již běžících zákaznických projektech,“ doplňuje Štros, který se se svými kolegy během loňského roku přesunul do nového Open Parku III na pražské Palmovce. Stěhovala se také brněnská pobočka, a to do kanceláří ve Slatině.

cleverlance-office-palmovka1

Foto: Cleverlance

Kanceláře Cleverlance v Praze na Palmovce

Na domácí scéně patří vedle operátorů jako T-Mobile nebo Vodafone a Škody Auto mezi největší klienty Cleverlance především celá řada českých bank, kterým český softwarový obr, v jehož řadách dnes působí více než 800 specialistů, pomáhá vyvíjet multikanálové bankovní systémy, a to včetně pobočkových aplikací, internetových a mobilních bankovnictví a mnoha dalších služeb. Právě Cleverlance ostatně stojí za první tuzemskou multibankovní aplikací Richee, kterou vyvinulo pro banku Creditas.

herman-11

Přečtěte si takéRevoluce v kanceláři. Herman Miller začíná v Česku nabízet své technologické řešení pro ergonomické sezení při práciRevoluce v kanceláři. Herman Miller začíná v Česku nabízet své technologické řešení pro ergonomické sezení při práci

Na začátku letošního roku pak do Cleverlance vstoupil třetí nejbohatší Čech Karel Komárek se svou investiční skupinou KKCG, když získal většinové podíly ve společnostech Cleverlance Enterprise Solutions a AEC. Ty se soustředí mimo jiné právě na vývoj softwaru a mobilních aplikací pro banky. V letošním roce tak budou v Cleverlance hledat i synergie v rámci skupiny KKCG, které od roku 2017 patří například český poskytovatel ICT služeb Autocont. Konsolidovaný obrat celé skupiny KKCG tak dnes činí již přes 5 miliard korun.

cleverlance-office-palmovka2

Foto: Cleverlance

Kanceláře Cleverlance v Praze na Palmovce

Izraelské dobývání Měsíce skončilo havárií sondy Berešit při přistání. Přesto jde o úspěch

Jiří SvobodaJiří Svoboda

israel-spaceil-moon
0Zobrazit komentáře

Vesmírná mise společnosti SpaceIL má hořký konec. Sonda Berešit, která měla přistát jako vůbec první izraelský stroj na povrchu Měsíce, nezvládla poslední fázi letu a přestala se Zemí komunikovat. Izrael tak promarnil šanci stát se teprve čtvrtou zemí, která by se svým strojem na Měsíci úspěšně přistála. I přesto ale zástupci SpaceIL nešetřili optimismem a izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval k druhému pokusu.

SpaceIL prozatím nezveřejnilo, co bylo příčinou selhání sondy. Z online přenosu bylo jasné pouze to, že několik kilometrů nad povrchem měsíce ztratilo řídící středisko dočasně kontakt s jednou měřící jednotkou a nebylo tak schopné sledovat telemetrii. Později moderátor oznámil problémy s hlavním motorem a ačkoliv měl být po výpadku opět zprovozněn, za malou chvíli bylo jasné, že se přistání nepodařilo. Komunikace byla úplně přerušena pouhých 150 metrů nad povrchem Měsíce.

beresheet1

Řídící středisko SpaceIL

Cesta Berešitu započala 22. února, kdy ji na eliptickou dráhu kolem Země pomohla raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Až do 4. dubna trvalo, než sondu zachytil gravitační podle Měsíce. Do té doby probíhalo vše podle plánu a Izrael se tak stal alespoň sedmou zemí, jehož sonda obíhala kolem Měsíce. Úspěšné byly i zážehy na oběžné dráze Měsíce v posledních několika dnech.

Malá země, velké sny

„Když neuspějete, zkuste to znova,“ řekl v okamžité reakci Benjamin Netanjahu, který byl s představiteli SpaceIL přímo v řídícím středisku. „Myslím že, máme být na co pyšní. Dosáhli jsme obrovské věci,“ doplnil Moris Kahn, izraelský miliardář a předseda SpaceIL.

Výroků, jako jsou tyto, přitom zazněla celá řada a ne bezdůvodně. Izrael je ostatně pouze osmimilionová země s nestabilní politickou situací, která se pokusila (a ještě zřejmě pokusí) zařadit mezi světové vesmírné velmoci. Na závěr přenosu zazněla také izraelská hymna.

beresheet2

SpaceIL se řídí heslem „Malá země, velké sny“

Název Berešit znamená Genesis a odkazuje tak k prvnímu biblickému příběhu o stvoření světa. Až do minulého roku bylo kosmické plavidlo známé jako Sparrow, ale nakonec bylo přejmenováno. Že do jisté míry byl let Berešitu symbolickou záležitostí, dokazuje i jeho náklad – na povrch Měsíce donesl mimo jiné digitální časovou kapsli, která obsahovala celou anglickou Wikipedii, memoáry obětí holokaustu, izraelskou vlajku nebo kompletní Tóru, hlavní náboženský text Židů.

falcon-heavy2-spacex

Přečtěte si takéKrasojízda Elona Muska. Raketa Falcon Heavy zvládla bez chyby svůj druhý start v historiiKrasojízda Elona Muska. Raketa Falcon Heavy zvládla bez chyby svůj druhý start v historii

Nešlo tak primárně o vědeckou misi, která by měla za cíl přinést přelomový objev. Mnohem důležitější podle tvůrců bylo posunout celkové know-how izraelského vesmírného programu a přesvědčit mladé Izraelce, aby se začali zajímat o vědu, technologie či matematiku. SpaceIL ostatně tvrdí, že během posledních osmi let oslovilo na besedách více než milion izraelských školáků.

SpaceIL vznikla jako nezisková organizace v roce 2010 a založili ji Kfir Damari, Yariv Bash a Yonatan Winetraub, kteří s projektem začínali ve startupové soutěži Google Lunar X Prize. Ta nabízela 20 milionů dolarů prvnímu soukromému subjektu, kterému by se povedlo úspěšně přistát na Měsíci. I přesto, že se přistání nepodařilo, však SpaceIL obdrží 1 milion dolarů.

TRON: ARES

Přečtěte si takéVelký trailer na Tron: Ares láká na vizuály a hudbu Nine Inch NailsJe tu velký trailer na Tron: Ares. Láká na válku se stroji, originální vizuál a hudbu Nine Inch Nails

Celkový rozpočet na misi byl odhadnut na 100 milionů dolarů (přes 2,2 miliardy korun) včetně startu rakety, což jsou finance, které zprostředkoval již zmíněný miliardář Morris Kahn. Projekt aktuálně funguje pod Univerzitou v Tel Avivu.

beresheet3

Poslední fotka, kterou Berešit stihl odeslat na Zemi