Zoot spustil nový web a navrhl plán, jak přežije finanční problémy. Zachránit ho má skupina Natland
Horké měsíce má za sebou největší tuzemský módní e-shop Zoot, který začátkem roku požádal o ochranu před věřiteli, když nedokázal splácet své narůstající závazky. Výše dluhů Zootu se nakonec vyšplhala na více než 700 milionů korun a před krachem ho zachránilo tzv. moratorium. V rámci něj dostal krizový management v čele s Lukášem Uhlem tříměsíční ochranu před věřiteli. Nyní doba hájení končí a Zoot představil plán, jak chce přežít.
Moratorium skončí posledního dubnový den a Zoot proto představil plán, který v posledních třech měsících připravoval a v němž je obsaženo, jak se vyrovná se svými věřiteli, jimž dluží stovky milionů korun. Vedle oficiálních dokumentů, jako je reorganizační plán a dopis věřitelům, Zoot na webu informuje také své zákazníky, aby se ničeho neobávali.
„Nechystáme se to zabalit, právě naopak. Aktuálně probíhá ozdravení celé firmy a do roka a do dne chceme být silnější než kdy dřív. Chystáme nové produkty, prodejny a na jaře 2020 i novou privátní značku,“ píše Zoot na svém webu, který má právě od dnešního dne zbrusu novou podobu. I to je součást reorganizace a změn, které mají pomoci zadlužený a dlouhodobě ztrátový módní e-shop zachránit od krachu.
Krizové řízení firmy si vzal spolu s Lukášem Uhlem na starosti Robert Vojáček, kteří připravili takový reorganizační plán, který věřitele Zootu zřejmě příliš nepotěší. Nic jiného se však ani nečekalo. Pokud se nicméně předložený reorganizační plán celé společnosti schválí, budou moci věřitelé získat alespoň část svých peněz zpět a neodejdou úplně s prázdnou.
„V rámci moratoria proběhla zásadní provozní restrukturalizace, do řízení společnosti byl zapojen krizový management a v rámci moratoria pokračovala jednání s klíčovými věřiteli. Bohužel se však ani přes částečnou stabilizaci hospodaření společnosti nepodařilo dosáhnout takového zlepšení finanční situace, které by umožnilo náhradu všech pohledávek věřitelů,“ napsal dnes věřitelům spoluzakladatel Zootu Ladislav Trpák, který se stáhl z vedení a působí již jen v roli předsedy představenstva.
Novým majitelem Zootu se stane Natland
Zoot tvrdí, že má u všech potřebných skupin věřitelů (u zajištěných ze 100 procent, u nezajištěných z více než 50 procent, jak ukládá zákon) předjednanou podporu pro svou navrhovanou reorganizaci, která by znamenala, že zajištění věřitelé dostanou zpět většinu svých prostředků, nezajištění věřitelé (téměř 300 milionů korun) 10,5 procenta a majitelé dluhopisů (přes 240 milionů korun) 9,6 procenta. Současní akcionáři by odešli s prázdnou.
Pokud by plán schválen nebyl a Zoot šel do konkurzu, většina peněz připadne jen zajištěnému věřiteli a s prázdnou odejdou úplně všichni ostatní. Tím zajištěným věřitelem je nová akciová společnost Company New, kterou po potřeby reorganizace celého Zootu vytvořila investiční skupina Natland. Právě ta v posledních měsících skupovala pohledávky vůči Zootu, stala se jeho hlavním věřitelem a nyní pracuje na jeho záchraně.
Jak upozorňují Hospodářské noviny, pokud by módní e-shop skončil v konkurzu, získala by Company New zpět 86,6 procenta svých pohledávek. Pokud ale proběhne zmíněná reorganizace, dostane Company New 98 procent svých pohledávek (ve výši 108 milionů korun) a zároveň se stane novým hlavním akcionářem Zootu. Vedle toho plánuje Natland Tomáše Rašky do firmy vložit další desítky milionů korun, aby ji pomohl postavit se na nohy.
Součástí reorganizace by totiž byl i odchod stávajících akcionářů, jelikož základní kapitál dlužníka, tedy Zootu, by se snížil ze současných 2,3 milionu korun na nulu. Společnost Company New by pak do firmy vložila 40 milionů korun formou peněžitého vkladu a zbytek by představovala kapitalizace zajištěné pohledávky. Natland by tak prostřednictvím své nové akciovky Zoot definitivně ovládl.
Nová prodejna i vlastní značka
Samotný Natland vedle svých skoupených pohledávek ve výši několika stovek milionů korun pak ještě přímo eviduje dalších skoro 90 milionů korun jako nezajištěný věřitel. Pokud reorganizační plán projde, i on z nich uvidí jen 10,5 procenta. Pokud neprojde, tak ani korunu. V podobné situace je například i finanční úřad, Google, televize Nova či zdaleka největší nezajištěný věřitel, společnost JS Credit s pohledávkami přesahující 100 milionů korun. Jedná se však o partnerskou firmu Natlandu, která nezajištěné pohledávky rovněž skupovala a s reorganizací souhlasí.
O tom, zda reorganizační plán projde, budou věřitelé hlasovat do poloviny května. Jakmile Zoot získá mezi zajištěnými i nezajištěnými věřiteli potřebnou nadpoloviční většinu hlasů, je připraven podat insolvenční návrh, načež bude mít soud dalších 15 dní na to, aby rozhodl o povolení reorganizace. Ladislav Trpák v dopise věřitelům napsal, že minimálně u věřitelů očekává schválení plánu s předstihem, jelikož prý řada věřitelů deklarovala již zmíněnou podporu.
Zoot má v plánu, že by významnou reorganizaci provedl do konce roku. Provoz jeho internetového obchodu nebude nijak omezen a dění uvnitř firmy by se nemělo nijak dotknout ani zákazníků. Módní e-shop jim již sdělil, že neplánuje zavírat další Výdejny radosti, kterých má aktuálně v Česku a na Slovensku po zavření zhruba poloviny z nich (a dřívějším odchodu z Rumunska) celkem 26. Naopak ještě letos hodlá otevřít novou pobočku v klasickém obchodním centru, kde se zaměří hlavně na offline prodej, a také chystá vlastní módní značku.
Ostatně současný management Zootu očekává, že v letošním roce utrží 725 milionů korun a provozní ztráta EBITDA bude činit téměř 70 milionů korun. V příštím roce už by se měly tržby přiblížit miliardě korun a provozní zisk EBITDA dosáhnout na téměř 30 milionů. Tržby v roce 2017 pro srovnání dosáhly na 1,1 miliardy korun a provozní zisk EBITDA činil 29 milionů korun. Zpráva za rok 2018 zatím není k dispozici.